Все още не е ясно кога държавата ще заложи средства за изграждане на Протонен център за лечение на пациенти с онкологични заболявания. За него у нас се говори от 4 години. Въпреки обещанията на политиците, досега нищо не е предприето.
През тази година проектът за такъв център беше изваден от Националния плана за възстановяване и развитие и беше обещано да се осигури национално финансиране, съобщи пред БНР-Радио София проф. д-р Елица Енчева - началник клиника по лъчелечение във варненската УМБАЛ "Св. Марина", част от Инициативния комитет за изграждане на Протонен център за лечение на онкологични заболявания.
Тя обясни, че лъчелечението чрез протонната терапия има редица преимущества, сред които е значителното намаляване облъчването на здрави тъкани и оттам – нежеланите странични ефекти.
Този метод е особено препоръчителен за деца с онкохематологични заболявания.
За 2024 г. в бюджета са предвидени средства само за планиране на Центъра, но е добре, че се започва с първата стъпка.
Такава инвестиция има дългосрочен ефект и добра възвръщаемост, допълни проф. Енчева. От тази терапия годишно биха се възползвали около 600 пациенти, които сега се принуждават да търсят лечение зад граница.
Засега на Балканите няма такъв център и болните се насочват в по-далечни европейски страни.
Чуйте разговора на Невена Николова.
Новата седмица ще протече с нови събеседници коментатори. До 21 февруари горещи новини и теми ще коментират социологът Елена Дариева и историкът Светослав Живков. Днес водещият на предаването Константин Лавсов насочи разговора така, че той обхвана следните теми: Социалното неравенство. Разделението сред обществото се видя и в бойкота на..
Какви са прогнозите за демографското развитие на столицата и какви са тенденциите за няколко десетилетия напред, според Актуализиран анализ на демографското развитие и прогноза , разработена в три варианта за населението на Столичната община по градоустройствени единици (ГЕ) за 2030-2040-2050 г.? Анализът е реализиран от общинското..
Близо с 10% поскъпват някои куриерски услуги от 1 март. Две от най-големите компании въвеждат и нови правила при таксуването на най-леките пратки. От 1 март се въвежда 10% увеличение на цените за доставка на вътрешни и международни палетизирани пратки, което се налага по транспортно-логистични причини. Това потвърждава за БНТ една от водещите куриерски..
Средната брутна заплата на жените в България е с около 20% по-ниска от тази на мъжете , показва изследване, направено за периода 2008-2022 г. от института "Зангадор" и представено на конференцията "Заплащане и равнопоставеност в България", организирана от Българска платформа към Европейско женско лоби (ЕЖЛ). Разликите във възнагражденията..
Образователната платформа prepodavame.bg адаптира два международни наръчника, създадени по инициатива на Office for Climate education (Офис за климатично образование) - международна организация под егидата на ЮНЕСКО със седалище във Франция, чиито цели са да подкрепя образованието, свързано с климата чрез създаване на образователни ресурси и..
Banff Centre Mountain Film Festival в България - един от най-големите и най-престижни планинарски кино фестивали в света пристига за традиционна си първа спирка в страната ни - София. След провеждането му в градчето Банф, Канада през ноември 2024, най-добрите и отличени филми тръгват на световна обиколка, като посещават над 40 държави по целия..
Летище София работи нормално при зимни условия. Пистата за излитане и кацане, рульожките за маневриране и перонът са почистени. Извършват се процедури против обледеняване на самолетите, уточняват от летището. Препоръката към пътниците е да идват два часа преди полета си на съответния терминал на летището. През следващото денонощие в по-голямата..