Тази година участваха близо 200 държави, с 90 000 регистрирани делегати, казаха пред Радио София Николай Петков - автор в „Климатека“ и Апостол Дянков - ръководител на програма „Климат и енергия” във WWF България.
„Беше приет т.нар. документ – глобална равносметка. Той е част от механизма на Парижкото споразумение за климата от 2015 г. и в него имаше доста нови призиви. Призив за утрояване на възобновяемата енергия до 2030 г., удвояване на скоростта на прилагане на подобрения в енергийната ефективност. За първи път в историята на преговорите за климата се говори за поставена цел – призив за преходи извън изкопаемите горива. Това се определя като историческо постижение“, обясниха те.
По време на конференцията делегатите са отправили призив и за ускоряване на усилията за поетапното намаляване на енергията от неограничено изгаряне на въглища.
Николай Петков и Апостол Дянков уточниха, че през миналата година призивът е бил за стартиране на фонд „Загуби и щети“.
„Това означава да се компенсират по-бедните страни от развиващият се свят, които ще понесат най-тежките последствия от климатичните промени. Тази година, в малко по-голяма конкретика, се реши да се започне, беше поставен по същество този фонд“.
Климатичните експерти уточниха, че все още няма нито една държава, която да си е поставила категорична цел за намаляване на глобалното затопляне до 1,5°C.
Днес стана ясно, че Европейската комисия е изпратила официални уведомителни писма на България, Австрия и Полша за това, че не са представили до края на юни проекти на актуализирани планове в областта на енергетиката и климата за периода 2021 - 2030 г.
Трите страни-членки имат срок от два месеца, за да отговорят и да отстранят недостатъците, установени от Комисията.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Тази седмица в студиото на "Форум" водещият Лъчезар Христов разговаря с икономиста Георги Вулджев и журналиста Едуард Папазян. Темите в предаването днес са: Провал на шестия опит за избор на председател на Народното събрание - Усещам, че ДБ ще "гласува с отвращение" при следващото гласуване за председател на НС, коментира Едуард..
Трима от пет са музикантите от група Free 4 ALL , които бяха гости на екипа на предаването “Добър вечер, София“ - Тодор Бакърджиев-тромпет, Светослав Миланов – ел.пиано, Георги Попов - перкусии. В групата започнали трима, но разширяващите се музикални търсения на тримата, довели до необходимостта да търсят и нови членове. Днес са петима и не..
Чувството за принадлежност към дадена компания, новите взаимоотношения между работодател и служители, както и най-ценните фактори, с които работодателите задържат своите служители в компаниите си, са само част от темите на еднодневен форум в София. Темата за ангажираността винаги е номер едно в различни конференции. Този път решихме да се фокусираме..
За 12-а поредна година кампанията „Килограм доброта“ на Българска хранителна банка ще подкрепи хора в нужда от цялата страна. Инициативата ще се проведе тази събота и неделя в София. Събраните дълготрайни хранителни продукти ще бъдат използвани за подпомагане на над 60 000 възрастни хора и деца. “В предстоящия уикенд разчитаме на добро време навън,..
Конференция на тема "Виненият образ на България идентичност и послания" и следващо я винено изложение "DiVino" ще се проведат в един ден. Повече за тях пред БНР-Радио София разказа Емил Коралов от Българската асоциация на винените професионалисти (БАВП), организатор на конференцията. "Това е форум за българското вино, в който участват..
Документалният филм "Алцек и българите в средновековна Италия" с режисьор Росица Лазарова-Сбаралия ще бъде показан в Общинския културен дом "Красно село" на 28 ноември с вход свободен. Преди това доц. д-р Тодор Чобанов ще изнесе лекция "Прабългарите в Централна и Западна Европа V-VII век по данни на археологията и палеогенетиката" ...
Диабет тип 2 е основен и независим рисков фактор за сърдечно-съдови и бъбречни заболявания. Според Международната диабетна федерация, половината от възрастните с диабет (240 млн. души в света) не знаят за заболяването си. Годишно диабетът причинява смъртта на около 6.7 млн. души, а над 537 млн. души живеят с тази диагноза. До 2045 г. се очаква 9%..