“Често забравяме красотата на града, в който живеем“, казват създателите му от платформата #SoSofia.
12-минутният филм е личен и документален разказ на двама режисьори - Мартин Граховски и Петър Тухчиев, за емблематичните и отличителни градски символи на София. Той е и кулминацията на проекта #soWelcometoSofia.
Идеята се появява в началото на годината, каза пред Радио София Яна Стефанова от #SoSofia.
„Ние искахме да споделим всичко за града ни, но тъй като нямаше как да разкажем всичко, все пак успяхме да канализираме няколко избрани обекти от града, които да разказват за културно-историческата част, за съвременния живот – култура и социален елемент, както и за това богатство, което имаме толкова близо до нас. Избрахме по 10 обекта от категория и те влязоха в съдържанието на проекта“, обясни Яна Стефанова.
София е град с характер и дух, които ги няма в много европейски градове, уточни режисьорът Мартин Граховски.
„Като започнем с това, че ние сме реално столицата в Европа с най-близката планина и стигнем до всичките млади и дейни хора, които са включени във видеото. Изкуството, което имаме в София. Има много неща на едно място, които много европейски градове споделят, но тази атмосфера, която прави София, е една комбинация от всички неща, които споменаваме“, каза Мартин Граховски.
Създателите на филма уточниха, че с него поставят началото на един разговор и се надяват, че „много хора ще се влюбят в София — за цял живот или поне за 12 минути.”
Филмът изследва 30 от най-характерните символи от античността, съвремието и природата на града. Те са представени на пристигащите туристи в мащабна инсталация на Терминал 2 на Летище София.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Адв. Иван Демерджиев е с приза "Кантора на годината": "Много по-ценно е да получиш колективна награда, отколкото индивидуална. За съжаление има опити да бъде превзета и адвокатурата. Тя често е последна преграда. Политическата криза изглежда като фарс за сметка на хората. Ситуацията в Парламента отслабва държавата. Промените в Конституцията показаха..
Нина-Никол Хамилтън и Зий Ребело за поредна година организират Националните правосъдни награди и Благотворителния бал на юристите: "Делото на годината е изцяло про боно. За пръв път имаме сделка на годината, която е сред най-големите в Европа, милиард и половина. За пръв път имахме и категория за ЧСИ. Благодаря от сърце на художниците, които..
Поли Кинова е дизайнер, носител на приза Златна игла, с дългогодишно отношение към Благотворителния бал на юристите: "Преди повече от 20 г. започнах да експериментирам с материи. Осъзнах, че модата изразява емоции и това е начинът да комуникирам със света. Работата на дизайнера е креативна, но има неизвестност и несигурност, които са част от..
Кои са наградените в 12-те Национални награди за правосъдие „Темида – цената на истината“? Каква е мисията на благотворителния бал на юристите тази година. Говорим за предизвикателствата пред юридическата гилдия в България. В първия час на Радиокафе разговаряме с адв. Христиан Митев – носител на приза "Адвокат в медиите": "Тази година имаше..
Юбилейна изложба на ректора на Националната художествена академия проф. Георги Янков със заглание „Нео Ренесанс“ може да бъде видяна в столичната галерия „Райко Алексиев“. Инсталации, плакати и нови произведения от художника са включени в експозицията. Повече за нея и за изкуството ще чуем от самия Георги Янков: "В изкуството времето е..
Пренасяме се в света на Захарий Зограф - един от прочутите майстори иконописци от периода на Българското Възраждане. Личност, която полага основите на светското изобразително изкуство у нас. Прави го с безспорния си талант, проникновение, със смайващи изкусност и изразителност на образите. Неговият характер и житейски събития обаче продължават да..
Стара София в спомени от Златния фонд на БНР, записани от актьори. Както и записки на софиянци. Началото е с дошлата в столицата от Пазарджик г-жа Рада Киркович, след нея слушаме спомени на Христо Златарев. Разбира се, не пропускаме и тези на Михаил Тенев, Тодор Влайков, Иван Вазов и Елисавета Багряна. Какво е мислел Дондуков за джамиите и какво е..