Родината на салсата е Карибският басейн. Подобно на Балканите и там културата на различните държави е преплетена.
"Родината на салса се води Куба и Карибският басейн - много от държавите около Куба - Пуерто Рико, Венецуела, Перу също съпреживяват това и искат да си разделят къде точно е, но е сходно с нашите балкански танци. Ако погледнеш народните танци на Сърбия, Македония, всички тези балкански народи доста си наподобяват. Абсолютно същото е и при тях", разказва за подобните междукултурни отношения при държавите от Карибския басейн и от Балканите Илия Илиев - инструктор по Ню Йорк салса в Палетро.
За Илия любовта към горещия танц започва преди години в родния му град Шумен, където случайно попада на салса парти и остава изумен от лекотата и топлотата, с която всички танцуват и се наслаждават на ритъма.
"В следващия ден вече бях в залата за танци и се мъчех да намеря някой, който да ме научи да мога и аз така", разказва за първата си среща със социалния танц Илия. В последствие той започва да запалва тази любов към танца във всички свои ученици и да ги учи "да могат и те така". Една от неговите първи ученички по-късно става и инструктор, редом до своя преподавател. Това е младата изгряваща звезда Елисавета Манолова.
"Аз съм започнала да танцувам отпреди да проходя. Пробвала съм всякакви стилове: модерни танци, балет, народни танци, класически балет, всичко съм пробвала. И един ден, мисля че бях на седем, мама дойде при мен и ми каза "чух за една школа, искаш ли да пробваш да ходиш на салса?", разказва Елисавета и споделя, че в началото не била ентусиазирана заради контакта с кавалерите, но след два урока в залата разбрала, че това е найният танц.
Съвсем не всеки от танцьорите на салса обаче започва своя път толкова рано като Елисавета. Всъщност много от почитателите на тумбао (основният ритъм, върху който се танцува салса) се запознават с танца на по-късна възраст.
"Първият път всеки като дойде в начинаеща група - виждаш страх и стрес в очите им", казва Елисавета. След няколко месеца в залата тя забелязва как хората стават по-уверени. Няй-голямо удовлетворение изпитва инструкторката, когато забележи учениците си да използват "нейни движения" по време на свободно танцуване на парти. Тя вижда, че курсантите се откъсват от своите проблеми и ежедниевие за 60 минути в залата. Това е и нейният начин да се освободи от всичко, което я тревожи във всекидневието.
Салсата е подходяща за всеки, казва Илия.
"За мен, когато бях ученик, беше изключително голямо богатство да мога да общувам с адвокати, таксиметрови шофьори, инженери, архитекти, бармани", спомня си Илия. Сега вече като инструктор той продължава да преподава на хора от различни възрасти и професии.
"Има много хора, които са видимо изключително талантливи и им се отдава. А има такива, които първият път като ги видя на танци и си казвам, с този пич ще е предизвикателство. Но много често такива хора намират своята причина да танцуват и остават в залата. Аз виждам в самите тях промяна. Със сигурност много от тях няма да станат изключително атрактивни и много трудно ще обяснят на своите роднини и приятели защо го правят: той е на някаква сериозна възраст, сериозен мъж, който има добра професия и се излага там да танцува и да прави някакви неща", разакзва още Илия Илиев.
Повече за салсата чуйте в звуковия файл.
Средата на седмицата и водещата на "Форум" поднесоха пред коментаторите Адриана Диканчева и Никола Атанасов следните теми: На днешната първа задължителна матура по български език и литература над 48 хиляди 12-окласниците (след теста) избираха между интерпретативно съчинение на тема "Разум и чувства" по повестта "Крадецът на праскови"..
В Плевен тържествено беше открит Шестият международен конкурс за млади оперни певци “Гена Димитрова“. Конкурсът се провежда в периода 19 - 22 май 2025 година. Организира се от Плевенската филхармония, с подкрепата на Община Плевен, под патронажа на Министерство на културата. Престижният конкурсен форум беше открит в зала “Музикална слава на Плевен” в..
В най-голямата в страната Клиника по неонатология в СБАЛАГ "Майчин дом" предстои към Интензивното отделение да се обособи Сектор за кенгуру-грижа . Целта е да се подобри грижата за преждевременно родените и да се осигури активно участие на семействата на малките пациенти. Кенгуру-грижата е метод , въведен преди почти 50 години и то в..
От рок към поп-денс се трансформира култовата песен на Б.Т.Р. "Защо". Славчо Николов от рок групата дава идеята на момичетата от трио "Вива" да направят кавър версия на тяхната песен от 2014-та. Двамата, с Алекс Нушев работят по аранжимента и ето, че песента вече има своята денс версия. "Нашата цел беше да е песента на Б.Т.Р., но да си е с..
На 24-ти април започва "Училище за отговорни инфлуенсъри" - първата в България образователна платформа за обучение и сертифициране на създатели на съдържание. Основната цел на платформата е да обучава и сертифицира създатели на съдържание, като насърчава по-осъзната, етична и безопасна онлайн комуникация. Програмата е създадена в отговор на..
Увеличаване на здравните вноски и/или допълнително здравно осигуряване ; ефективен контрол върху разходите – това бе едно от 10-те предложения за приоритети в здравеопазването, които направи Българската болнична асоциация (ББА). Средствата в този сектор от години са недостатъчни. Част от тях не се разходват правилно. " Нека има контрол на..
Гьоте-институт България отново поставя акцент върху фотографското изкуство в своята културна програма, със специална авторска поредица от лекции „Азбучници на войната и мира“. Лекциите проследяват германската фотография преди и след Втората световна война . Лекциите са продължение на инициатива, започнала още през миналата година. “Аз поемам..