Един от най-колоритните обреди, свързан с Коледно-новогодишните празници и който е добре запазен, е сурвакането. То е съпроводено с наричане за предпазване от зли сили и пожелания за плодородие и богатство.
Сурвачката неслучайно се прави от суров дрян. Това дърво е здраво, твърдо и се използва от дълбока древност и като символ на устойчивост, обясни пред БНР-Радио София културологът Георги Мишев. Той обърна внимание, че дрянът цъфти във време на годината, когато други видове още не са се събудили.
„Този обред е свързан с т.нар. магия на първия ден. Цели да пожелае благополучие през новия календарен период, да предпази човека от лошите неща, от премеждията (сериозни трудности и нещастия). Зимната обредност е предимно мъжка. Има вече и изменения. Тази година доживях да видя и коледарки“, отбеляза Мишев.
Той отбеляза, че Григорианският календар, който ползваме в България от 1916 г., е астрономически правилният.
Първоначално римският календар е бил от 10 месеца, започвал е от март. По-късно се добавят януари и февруари, а началото на годината (1 януари) се свързва с встъпването в длъжност на високопоставените чиновници в Римската империя.
В същото време има многообразие във вярванията и традициите. Трудно е да се каже, че нещо навсякъде се изпълнява по еднакъв начин.
Т.нар. „мръсните дни“ например някъде са от Игнажден до Коледа, другаде - до Васильовден или Йордановден.
Георги Мишев отбеляза промяната в трапезата по и след Коледа, появата на свинското месо, ролята на свинската глава, която се прекадява, въпреки че не е жертвена храна, позволена за курбан.
Ролята на водата по празника също е съществена, допълни културологът.
В „мръсните дни“ светът на всички зли сили е отворен. Те свършват с кръщаването на водата на Йордановден. „Мълчаната вода“ е ритуално чиста, с магическа сила и се среща и в други народи.
Чуйте целия разговор на Гергана Пейкова.
Пренасяме се в света на Захарий Зограф - един от прочутите майстори иконописци от периода на Българското Възраждане. Личност, която полага основите на светското изобразително изкуство у нас. Прави го с безспорния си талант, проникновение, със смайващи изкусност и изразителност на образите. Неговият характер и житейски събития обаче продължават да..
Стара София в спомени от Златния фонд на БНР, записани от актьори. Както и записки на софиянци. Началото е с дошлата в столицата от Пазарджик г-жа Рада Киркович, след нея слушаме спомени на Христо Златарев. Разбира се, не пропускаме и тези на Михаил Тенев, Тодор Влайков, Иван Вазов и Елисавета Багряна. Какво е мислел Дондуков за джамиите и какво е..
Световният бас и дипломиран академичен художник се заглежда в Анна-Мария още когато е ученичка в балетното училище и танцува малки роли в операта. Но изчаква осем години да порасне, за да я покани на среща. Така започва любовната история между Никола Гюзелев и съпругата му. Не им достига по-малко от месец, за да отпразнуват 30-ата годишнина..
Колко често необвързаните българи излизат на реални срещи? Проучване на българска мачмейкинг платформа, обхващащо над 5000 необвързани мъже и жени на възраст между 25 и 45 години, разкрива интересни, но и малко обезкуражаващи тенденции. Повече от Радослава Карамихалева, мачмейкър: "При нас срещите се случват на живо. Задаваме въпроси, от които..
Подари любов на българските баби и дядовци за Коледа с фондация " Дари храна, дари любов ". Как - разказват доброволците Галена Ганчева и Димитър Костадинов: "От самото начало познавам една от основателките на фондацията и нямаше как да устоя да не се включа. Учехме се в хода на случващото се. Доброто е заразно, цялото нещо ни сближи." (Галена) И..
Как България попадна в книгата на Гинес с нов рекорд, поставен в София Нов световен рекорд беше поставен в София преди броени дни. 440 човека играха едновременно през смартфоните си една от най-старите видео игри в историята на човечеството – играта Понг. Това се случи по време на гейминг събитието GAME ON на 24 ноември, в което се включиха някои от..
Националният военноисторически музей кани всеки уикенд на коледна образователна игра „Мисия разузнавач – Спаси Коледа“ за седма поредна година. Подробностите от Славея Сурчева, връзки с обществеността НВИМ: "Коледният дух завладя екипа на музея - играта е изключително любопитна. Тя е за групи ученици и за семейства. Продължава около час и половина,..