Бюрото за туризъм и приключения навърши 15 години, като бройката на децата, които са изкачили планините през тези години е голяма.
"Това, което правим ние с тях е, че те преминават един процес на обучение. Идват при нас за първо ниво - еднодневни приключения в планината и ако им хареса продължават с нас, съответно отиваме на високопланински лагери. Черешката на тортата е изкачването на връх Мусала. Тези от тях, които са най-опитните и които имат най-голямо желание да се развиват получават покана за зимно изкачване на връх Мусала. И след връх Мусала ние правим зимен Полежан, зимна Мальовица и сега планираме да изкачим зимно връх Мечит. Говоря само за зимните върхове. За летните имаме почти всички по-високи върхове в България - Вихрен, Амбарица и т. н. Високи върхове, които са достижими съответно от деца и такива от тях, които най-вече имат желание", сподели Николов.
Той посочи, че възпитанието на такъв тип дейности, като нуждата от движение и любовта към природата се случва най-вече в семейството. По думите му от екипа на Бюрото за туризъм и приключения им прожектират филми за големи имена в алпинизма и ги вдъхновяват със своя личен пример. В началото на 2024 година е планирано да започне и ски обучение. Николов сподели, че най-голямо внимание се обръща на екипировката, тъй като дори при най-безобиден ски излет може да се случат инциденти.
"Никога не пропускаме да направим едно обучение по първа помощ, как да се обаждаме на тел. 112, защото дори невръстни, децата не се знае в каква ситуация се случва да изпаднат. Даже някои от тях се хвалят, че благодарение на нашето обучение им се е наложило те да звъннат на линейка и са знаели как да го направят", посочи той. И каза, че срещите с хлапетата карат планинските водачи да си спомнят най-вече, че и те самите също са били малки:
"Да не бързаме да порастваме, да запазим най-доброто от себе си, да запазим този възторг, който го има в децата от малките неща в живота. Защото те се възхищават от камъчета, от клонки, от цветя. От неща, които ние като възрастни ги подминаваме, защото сме ги виждали милиони пъти, или защото сме ангажирани може би с някакви наши злободневни неща. При тях това го няма, те са винаги отворени, открити към красотата на всичко, което ни заобикаля. И това е най-ценният урок, който те ни дават на нас."
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Пренасяме се в света на Захарий Зограф - един от прочутите майстори иконописци от периода на Българското Възраждане. Личност, която полага основите на светското изобразително изкуство у нас. Прави го с безспорния си талант, проникновение, със смайващи изкусност и изразителност на образите. Неговият характер и житейски събития обаче продължават да..
Стара София в спомени от Златния фонд на БНР, записани от актьори. Както и записки на софиянци. Началото е с дошлата в столицата от Пазарджик г-жа Рада Киркович, след нея слушаме спомени на Христо Златарев. Разбира се, не пропускаме и тези на Михаил Тенев, Тодор Влайков, Иван Вазов и Елисавета Багряна. Какво е мислел Дондуков за джамиите и какво е..
Световният бас и дипломиран академичен художник се заглежда в Анна-Мария още когато е ученичка в балетното училище и танцува малки роли в операта. Но изчаква осем години да порасне, за да я покани на среща. Така започва любовната история между Никола Гюзелев и съпругата му. Не им достига по-малко от месец, за да отпразнуват 30-ата годишнина..
Колко често необвързаните българи излизат на реални срещи? Проучване на българска мачмейкинг платформа, обхващащо над 5000 необвързани мъже и жени на възраст между 25 и 45 години, разкрива интересни, но и малко обезкуражаващи тенденции. Повече от Радослава Карамихалева, мачмейкър: "При нас срещите се случват на живо. Задаваме въпроси, от които..
Подари любов на българските баби и дядовци за Коледа с фондация " Дари храна, дари любов ". Как - разказват доброволците Галена Ганчева и Димитър Костадинов: "От самото начало познавам една от основателките на фондацията и нямаше как да устоя да не се включа. Учехме се в хода на случващото се. Доброто е заразно, цялото нещо ни сближи." (Галена) И..
Как България попадна в книгата на Гинес с нов рекорд, поставен в София Нов световен рекорд беше поставен в София преди броени дни. 440 човека играха едновременно през смартфоните си една от най-старите видео игри в историята на човечеството – играта Понг. Това се случи по време на гейминг събитието GAME ON на 24 ноември, в което се включиха някои от..
Националният военноисторически музей кани всеки уикенд на коледна образователна игра „Мисия разузнавач – Спаси Коледа“ за седма поредна година. Подробностите от Славея Сурчева, връзки с обществеността НВИМ: "Коледният дух завладя екипа на музея - играта е изключително любопитна. Тя е за групи ученици и за семейства. Продължава около час и половина,..