Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Децата и планината

Снимка: Fb/Бюро за туризъм и приключения

Ски обученията за деца нямат за цел да ги научат само на техники със ските, но и да ги подготвят за срещата със зимната планина. Децата се научават на оказване на първа помощ, получават и знания и умения за реагиране в критични ситуации, каквито не рядко се случват в зимната планина. От какво се впечатляват най-много малчуганите по време на тези обучения и какво научават ски инструкторите и планинските водачи от срещите си с тях? Подробности по темата разказа Веселин Николов, сертифицирани планински водач и планински спасител в Планинска Спасителна Служба - Отряд София.

Бюрото за туризъм и приключения навърши 15 години, като бройката на децата, които са изкачили планините през тези години е голяма.

"Това, което правим ние с тях е, че те преминават един процес на обучение. Идват при нас за първо ниво - еднодневни приключения в планината и ако им хареса продължават с нас, съответно отиваме на високопланински лагери. Черешката на тортата е изкачването на връх Мусала. Тези от тях, които са най-опитните и които имат най-голямо желание да се развиват получават покана за зимно изкачване на връх Мусала. И след връх Мусала ние правим зимен Полежан, зимна Мальовица и сега планираме да изкачим зимно връх Мечит. Говоря само за зимните върхове. За летните имаме почти всички по-високи върхове в България - Вихрен, Амбарица и т. н. Високи върхове, които са достижими съответно от деца и такива от тях, които най-вече имат желание", сподели Николов.


Той посочи, че възпитанието на такъв тип дейности, като нуждата от движение и любовта към природата се случва най-вече в семейството. По думите му от екипа на Бюрото за туризъм и приключения им прожектират филми за големи имена в алпинизма и ги вдъхновяват със своя личен пример. В началото на 2024 година е планирано да започне и ски обучение. Николов сподели, че най-голямо внимание се обръща на екипировката, тъй като дори при най-безобиден ски излет може да се случат инциденти.

"Никога не пропускаме да направим едно обучение по първа помощ, как да се обаждаме на тел. 112, защото дори невръстни, децата не се знае в каква ситуация се случва да изпаднат. Даже някои от тях се хвалят, че благодарение на нашето обучение им се е наложило те да звъннат на линейка и са знаели как да го направят", посочи той. И каза, че срещите с хлапетата карат планинските водачи да си спомнят най-вече, че и те самите също са били малки:

"Да не бързаме да порастваме, да запазим най-доброто от себе си, да запазим този възторг, който го има в децата от малките неща в живота. Защото те се възхищават от камъчета, от клонки, от цветя. От неща, които ние като възрастни ги подминаваме, защото сме ги виждали милиони пъти, или защото сме ангажирани може би с някакви наши злободневни неща. При тях това го няма, те са винаги отворени, открити към красотата на всичко, което ни заобикаля. И това е най-ценният урок, който те ни дават на нас."

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Горещо във вторник, но са възможни превалявания

Днес по-значителна облачност ще има над Западна и Централна България, а през втората половина на деня облачността ще се увеличи и над североизточните райони. На места ще превали и прегърми, съобщиха от НИМХ. Над югоизточните райони през по-голямата част на деня ще е предимно слънчево. Ще духа слаб до умерен вятър от запад-северозапад, в източните райони –..

публикувано на 15.07.25 в 06:35

“Джунгли, скакалци и твърдоглави баби” - разказ за невероятните приспособления на дивите животни

Необикновените истории на зоолога Антония Хубанчева с кауза и доза диво вдъхновение в Ratio на 15-ти юли. За едно вълнуващо пътешествие през амазонските джунгли, из Карибите към сензорния свят на прилепите и обратно в сърцето на София - за всичко това разказа в предаването “Радиокафе” зоологът Антония Хубанчева . “Джунгли, скакалци и твърдоглави..

публикувано на 14.07.25 в 17:22

С планински пътешествия и примамливи дестинации игнорирайте градската жега

Много от нас не понасят температури над 35 градуса, но е лято и е юли, така че е в реда на нещата времето да е горещо. Въпросът е как да се спасим от жегите , особено по пладне, когато температурите са в своя пик. Единият вариант е да стоим в затворено помещение с климатик. Но това е много по-нездравословно, отколкото да отидем в парка..

публикувано на 14.07.25 в 16:40

Автобусната нощна линия N4 вози до двата летищни терминала на София

От тази нощ двата терминала на Летище "Васил Левски" в София ще бъдат обслужвани от автобус от мрежата на градския транспорт, припомнят от аеропорта. В края на юни Столичният общински съвет гласува предложението с цел подобряване достъпа и облекчаване на придвижването на хилядите пътници и служители в района. Маршрутът на нощната линия N4..

публикувано на 14.07.25 в 15:55

Въведен е воден режим за селища в Община Своге

Община Своге работи върху частични проблеми с безводието по време на летните месеци. В някои населени места е въведен воден режим. За момента не е засечено замърсяване на водата. Кметът Емил Иванов е издал заповед в началото на юли, с която във връзка с достигане на експлоатационния минимум на някои водоизточници, се забранява..

публикувано на 14.07.25 в 15:38

Тол камерите засичат нарушители в аварийните ленти по магистралите

След трагичният случай с двама загинали на АМ “Тракия” от 13 юли, от днес официално толкамерите ще засичат нарушителите в аварийните ленти по магистралите. Първите санкционирани ще получат още днес фишовете си по електронен път. Тол камерите ще заснемат нарушителите от няколко ъгъла – отпред, отзад и в панорама, а снимките се изпращат до МВР, където ще..

публикувано на 14.07.25 в 15:25
Константин Чолаков

Надяваме се да не се стигне до ефективна стачка на горските и ловните служители

Надявам се на споразумение и да не се стигне до ефективни стачни действия, включително и спиране участие в потушаване на пожари. Това заяви пред БНР-Радио София и на път за среща с министъра на земеделието Георги Тахов Константин Чолаков, председател на Федерацията на синдикалните организации в горското стопанство и дървопреработващата..

публикувано на 14.07.25 в 15:14