"Тази година реших да дам съвети по малко по-различен начин. Разделих категориите на хората в три. Едната категория хора са тези хора, които преди празниците са спазвали режим, са положили някаква основа, свалили са няколко килограма и по-скоро тревогата им е била по време на празниците да не изпуснат нещата. Така че за тази хора, въпреки че има още празници по-голямата част вече минаха, за тези хора: нека теглят чертата бързо. Имат режим, имат система, по която работят, вероятно са имали фитнес зала, в която са тренирали, бързо да възстановят тези мероприятия, защото в крайна сметка тези пет-шест дена няма какво толкова да провалят" казва диетологът, психолог и кинезитерапевт Ипократис Пападимитракос.
Следващата категория хора, към която се обръща диетологът, са тези, които си поставят цели и дават новогодишни обещания за по-здравословен начин на живот и отслабване след 1 януари. Повечето то тях са качили няколко килограма докато дойде моментът за изпълнението на тези обещания, допълва Пападимитракос и споменава, че при тях е важно да вземат решение на базата на логиката и разума, а не водени от емоцията. Според него често тези хора са склонни да се самонаказват за качените килограми по празниците и да започват най-строгата диета, което не води до трайни резултати.
"Мислете за юни месец! Не мислете за края на януари", съветва хората, които искат да водят здравословен живот и да променят хранителните си навици с началото на годината психологът.
Третата категория, за която говори Ипократис, са тези, които ще се погрижат за тялото си няколко седмици преди лятната си почивка.
Празниците са време за хапване дори и извън режима, който обикновено спазваме, но влизането отново в ритъма на ежедневието е добре да се случи с правилната позитивна нагласа. Говорейки за здравословен начин на живот той е част от ежедневната ни програма, а не от изключението и от ваканцията.
"Нека възприемем, че нашето ежедневие е този път, който ще ни води до лятната ни почивка", казва още диетологът Ипократис Пападимитракос.
Освен заседнал начин на живот, метаболитен синдром или предиабетно състояние е важно да не се изпада и в другата крайност - твърде много тренировки или прекомерно здравословно хранене.
"Вече свръх здравословното хранене, започва да се формулира и като хранително разстройство. Тялото се изтощава от един непрекъснат стремеж за движение и тренировки - ние не можем да наваксаме с храненето. Така че формулата е да успеем да поддържаме някакъв баланс", посочва Пападимитракос.
Повече за новогодишните обещания и здравословния начин на живот чуйте в звуковия файл.
През 2025 г. целият свят празнува 200 години рождението на Йохан Щраус - син. Празнува и Виена, разбира се. Както сподели пред БНР-Радио София Георги Радев , който вече 13 години живее в австрийската столица – "празнува се през цялата година, навсякъде, през цялото време, на закрито и на открито". Той е човекът, който подготвя гостуването..
Във времето на модни диети и убеждаване в добри хранителни навици, на дневен ред сред привържениците на здравословното хранене са т.нар. суперхрани. Сред тях е и амарантът. За тази култура и нейните качества пред БНР-Радио София разказа Роман Рачков - агроном, специалист по тропично и субтропично земеделие, дългогодишен експерт по..
Европейският парламент прие на 19 юни з аконодателни мерки , с които се предлага забрана за продажба на кучета и котки в магазини за домашни любимци. Защо тази забрана е важна стъпка към хуманното отношение към тези животни, пред БНР-Радио София коментира Ивелина Иванова , координатор към отдел "Програми" в българския офис на..
20 на сто от населението в България е с прекъснати здравноосигурителни права . Солидарният модел на задължително здравно осигуряване у нас е залегнал в Закона за здравното осигуряване (ЗЗО) от 1998 г. и се осъществява чрез Националната здравноосигурителна каса (НЗОК). Този модел е проектиран да осигури достъп до медицинска помощ за всички..
Елийн Офтедал е изпълнителен директор на Норвежката велосипедна асоциация, със седалище в Осло. В ефира на Радио София тя разказа, защо въвеждането на ограничение в скоростта до 30 километра в час в населените места е нейна лична кауза. “Знаем кой е най-лесният и най-евтиният начин да предизвикаме повече хора да карат колело или дори да се..
"Малката Елфа“ е спектакъл за приятелството, за силата на въображението и за смелостта да обичаш. "С нежност и хумор тази театрална феерия ни напомня, че понякога най-големите чудеса се раждат именно тогава, когато вярваме истински и не се боим да отворим сърцата си за невидимото, което ни заобикаля", казват от Младежкия театър за постановаката...
Международна конференция, свързана с климатичните промени, се провежда ежегодно в различни градове и държави. Тази година домакин е Бразилия. С това събитие е свързана международната щафетна колоездачта инициатива COP30 Bike Ride , която обединява стотици колоездачи от цял свят. В рамките на шест месеца участници от Европа,..