Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как да влезем бързо във форма след празниците - съветва Ипократис Пападимитракос

Ипократис Пападимитракос
Снимка: ipokratis.bg

Как да влезем бързо във форма след продължителните почивни дни?
След богатите трапези по Коледа и Нова година много хора търсят начин да влязат във форма бързо, но как най-ефективно да се случи това?

"Тази година реших да дам съвети по малко по-различен начин. Разделих категориите на хората в три. Едната категория хора са тези хора, които преди празниците са спазвали режим, са положили някаква основа, свалили са няколко килограма и по-скоро тревогата им е била по време на празниците да не изпуснат нещата. Така че за тази хора, въпреки че има още празници по-голямата част вече минаха, за тези хора: нека теглят чертата бързо. Имат режим, имат система, по която работят, вероятно са имали фитнес зала, в която са тренирали, бързо да възстановят тези мероприятия, защото в крайна сметка тези пет-шест дена няма какво толкова да провалят" казва диетологът, психолог и кинезитерапевт Ипократис Пападимитракос.

Следващата категория хора, към която се обръща диетологът, са тези, които си поставят цели и дават новогодишни обещания за по-здравословен начин на живот и отслабване след 1 януари. Повечето то тях са качили няколко килограма докато дойде моментът за изпълнението на тези обещания, допълва Пападимитракос и споменава, че при тях е важно да вземат решение на базата на логиката и разума, а не водени от емоцията. Според него често тези хора са склонни да се самонаказват за качените килограми по празниците и да започват най-строгата диета, което не води до трайни резултати.

"Мислете за юни месец! Не мислете за края на януари", съветва хората, които искат да водят здравословен живот и да променят хранителните си навици с началото на годината психологът.

Третата категория, за която говори Ипократис, са тези, които ще се погрижат за тялото си няколко седмици преди лятната си почивка.

Празниците са време за хапване дори и извън режима, който обикновено спазваме, но влизането отново в ритъма на ежедневието е добре да се случи с правилната позитивна нагласа. Говорейки за здравословен начин на живот той е част от ежедневната ни програма, а не от изключението и от ваканцията.
"Нека възприемем, че нашето ежедневие е този път, който ще ни води до лятната ни почивка"
, казва още диетологът Ипократис Пападимитракос.

Освен заседнал начин на живот, метаболитен синдром или предиабетно състояние е важно да не се изпада и в другата крайност - твърде много тренировки или прекомерно здравословно хранене.

"Вече свръх здравословното хранене, започва да се формулира и като хранително разстройство. Тялото се изтощава от един непрекъснат стремеж за движение и тренировки - ние не можем да наваксаме с храненето. Така че формулата е да успеем да поддържаме някакъв баланс", посочва Пападимитракос.

Повече за новогодишните обещания и здравословния начин на живот чуйте в звуковия файл.


По публикацията работи: Мария Бояджиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Около Любляна, няколко часа след интервюто

С отношение и с грижа

На 8 май се отбелязват 10 години от социалната чайна с пътуващите в момента чайници с Мая Донева: "Днес съм в една кола пълна с чайници от Брюксел. 64 чайници от различни части на света, комбинираме ги с децата, получили първа работа в Социалната чайна. В момента съм на една отбивка пред Кьолн. На 8 май сме в София, на 9 - във Велико Търново, на 10 -..

публикувано на 05.05.24 в 11:56

Православието винаги е докосвало изкуството

Евгени Серафимов, създател на школата "Новите майстори" за две събития там: Кюстендил е град на художниците. Но за пръв път ще бъдат представени като иконописци. Факт е, че от около 50 действащи, има доста автори, които се занимават с иконопис. Успях да издиря осем имена и за пръв път ще бъдат представени като иконописци в двора на черквата...

публикувано на 05.05.24 в 09:57
Петко Теофилов пред кабинета си в къща-музей Димчо Дебелянов

Историята оживява - Петко Теофилов, беседа първа

Родният дом на най-нежния лирик в българската литература - Димчо Дебелянов е любимо място за работа и вдъхновение на всеотдайния и решителен копривщенец, за когото ще разкажем днес.  Той се казва Петко Теофилов - първият директор на Дирекция “Музеи” в град Копривщица: Разговор с доц.д-р Марина Теофилова - изкуствовед, преподавател в катедра..

публикувано на 04.05.24 в 16:05
Ул. “Московска”

Софийски разкази - Разходка по “Московска”

Ул. “Московска” е една от визитките на столицата ни. Преди се е казвала "Орханийска". Началото ѝ е при ул. "Малко Търново", където сега е ДА "Архиви". Преди там е била старата часовникова кула, съборена според легендата, по настояване на часовникарските ателиета. Друга легенда свързва къщата на номер 15 с любовница на Фердинанд, но всъщност къщата е била..

публикувано на 04.05.24 в 15:00

Адресите на любовта - Сава Хашъмов

Сава Хашъмов се жени за вдовицата на своя учител Да, наистина имам три брака и доста любовни авантюри, но аз съм зодия Риби - когато се влюбя, се женя - казва в интервю приживе, доайенът на Народния театър Сава Хашъмов. Той играе в академичната трупа 43 сезона, пресъздавайки повече от 100 роли. Елегантен, висок, с аристократично излъчване,..

публикувано на 04.05.24 в 14:00
Алекси Калев

Фестивалът ражда и любов

Мидалидаре рок с Алекси Калев - покана отсега: "Почнахме в 2017, това ще е четвъртото издание. Все още магнитът са артистите, но се стараем хората да идват за фестивалното изживяване. Пуснахме 1000 билета "на зелено", без имена и ги продадохме за 10 минути. Това, което правим е като европейски фестивал.  Миналата година имахме 20000 души за..

публикувано на 04.05.24 в 11:54
Мария Веселинова

Ах тези родители

Мария Веселинова, режисьор на "Ах тези родители" за спектакъла и за отношенията родители-деца: Идеята дойде от сина ми, който много хареса едноименната книжка, писахме на автора, той даде съгласие. Реално ни трябваше добър автор, който да превърне идеята в пиеса. Получи се много добре. Работата не е лесна. Темата е важна за родителите - в спектакъла..

публикувано на 04.05.24 в 10:16