Днешният свят е свят на екстровертните хора. Те като че са повече. Често пъти ги смятаме за успешни само защото говорят повече от другите, обясняват и най-малките си постижения.
Според специалистите интровертите са сдържани хора, премислят внимателно действията си и са сравнително слабо ангажирани в социални връзки. Могат да бъдат неконтактни, стеснителни и сковани, в противоположност на откритите към социална среда екстровертни личности.
Тези хора са по-тихи, предпочитат вътрешния си свят, избягват шумни компании, обясни пред БНР-Радио София д-р Елка Божкова - клиничен психолог и психотерапевт към университетска болница "Александровска".
„Смята се, че темперамента зависи повече от наследствеността, докато характерът зависи от възпитанието, идентификациите.“
Д-р Божкова (▲) разграничи интровертът от асоциалния тип.
По думите ѝ интровертът може да допринася много за обществото, да има своите занимания, професия, да отглежда добре децата си. С по-малкото контакти обаче може да пропуска много възможности в живота си.
В същото време не всички предпочитат словоохотливите. Екстроверти могат да досаждат, да навлизат без деликатност в чуждото пространство.
Интровертите са по-аналитични, по-добри слушатели.
Дигиталният свят и социалните медии облекчават повече тревожните, неуверените в комуникацията. Интровертите се интересуват повече от вътрешните си преживявания, отколкото от общуването, особено ако то е на повърхностно ниво.
Има специална диагноза за страх от общуване, което е различно от липса на желание за общуване, подчерта още специалистът.
„Крайните състояния се срещат по-рядко. Като цяло жените са по-общителни и приказливи. Интровертите не обичат клюкарстването. Трябва да се вземе предвид дали човек не е затворен или прекалено общителен, заради тип психично разстройство“, допълни д-р Божкова.
С нея разговаря Данаил Конов.
В предаването "Форум" тази седмица заедно с коментаторите Адриана Диканчева и Никола Атанасов, водещата Елена Пъневска коментира следните теми: София осъмна с работещ градски транспорт, но в столичния квартал “Люлин” ще функционира и предвидената линия за вътрешноквартален транспорт; Мнения след вчерашния протест в подкрепа на Терзиев, в..
В аулата на Университета за национално и световно стопанство се проведе тържествена церемония в чест на навършените 105 години от основаването на висшето учебно заведение. На мястото присъстваха председателят на Народното събрание доц. Наталия Киселова, министъра на образованието и науката Красимир Вълчев, българският Патриарх и софийски..
Национална мрежа за децата (НМД) представи днес пред политиците и медиите основни изводи, данни и оценката, която обществото дава на държавата в годишния доклад на “Бележник -2025“ по отношение на детските политики. Тази година в оценката на държавните политики по данни на Национална мрежа за децата са се включили рекорден брой от над 7 700..
Международният поетичен фестивал "Софийските метафори" и Столичната библиотека ни канят на премиера на международна поетична антология. В нея са включени стихотворения от 62-ма поети от 20 държави, участвали в Международния поетичен фестивал "Софийските метафори" в периода 2019 – 2025 година. Премиерата на сборника "Софийските метафори" ще се..
За първи път в края на 2024 г. богатството на българите надхвърля 1 трлн. лв., но 700 млрд. лв. от тях са инвестирани в жилища. Има ли дисбаланс в структурата на богатството и какви са показателите, измерващи това състояние, това обясни в ефира на “Ритъмът на столицата” Стоян Панчев , икономист, съосновател на Експертен клуб за икономика и..
Не търсете "Радио Африка" в честотния диапазонна своите апарати, защото това е първият български филм за африканската музика. Затова, ако искате да посетите премиерата му, отидете на 21 май, сряда, в столичния Дом на киното от 20 часа. Създателите на филма са журналистът и писател Стефан Стефанов и операторът Давид Вълков . Идеята се..
Природните бедствия и екстремните метеорологични явления зачестяват и в резултат се увеличават икономическите загуби от тях. На този фон, едва около 10% от жилищата в България са застраховани, пише БГНЕС. По данни на Munich Re, загубите за 2024 г. в световен мащаб възлизат на 320 млрд. долара, с 19,4% повече от 2023 г., като от тях застраховани са..