От началото на 2024 година ваучерите на храна ще могат да се получават на електронен носител. Пластиката е подобна на банковата карта, няма да е поименна, но все пак социалната придобивка е персонална, обясни пред БНР-Радио София Таня Обущарова - главен секретар на Асоциацията на операторите на ваучери за храна в България.
Работодателите ще могат да дадат на служителите си необлагаеми средства за храна под формата на ваучери за общо 1,6 млрд. лева.
До юли т.г. ще могат да се ползват и хартиени, но след това те задължително трябва да са на електронен носител.
Позволеният бонус за служител е до 200 лева месечно.
Средствата в електронния носител ще могат да се използват на ПОС терминал. На касите в магазините ще се плаща както с дебитна или кредитна карта или с мобилно приложение за разплащания – контактно или безконтактно, поясни Обущарова.
За потребителите новият носител ще бъде улеснение, а работодателите дори са настоявали за такава стъпка, която допълнително ще облекчи административното обслужване в съответната компания. Картата ще може лесно да се зарежда всеки месец и да се проследява това. Трансакциите на съответния клиент обаче ще си останат тайна за неговия работодател.
Едно от безспорните предимства се състои в това, че ще може да се пазарува до общата заредена сума, но няма ограничение за минимална стойност на покупката, както е при хартиените ваучери. Остатъкът ще се съхранява в пластиката.
Местата, където могат да се харчат, са хранителни магазини и някои ресторанти, както беше и досега. Въпреки предвидена възможност за плащане на някои услуги (например туристически) или битови сметки, 99% от ваучерите се ползват за храна, може би защото сумата не е голяма.
Ако картата носител бъде изгубена, тя ще може да бъде блокирана и да бъде издадена нова. Инструментът е защитен с ПИН код, увери Таня Обущарова.
Хартиените ваучери ще са валидни до изписания на тях срок.
Чуйте разговора на Невена Николова.
В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..
В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..
Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..
Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..
Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..
Фестивалът “Възможното образование“ се завръща с пълно издание от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България. За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него, е акцентът на разговора с Нели..
Нова наредба за здравословно хранене на учениците предлага за обществено обсъждане Министерството на здравеопазването. Сега действащата е от 2009 г. През 2018 г. специалистите са преработили Наредбата за физиологичните норми и това налага промени в други документи, свързани с храненето на деца в ясли, градини и в училищна възраст...