Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кои са безспорните предимства на електронните ваучери за храна?

Хартиените ще се дават до 1 юли т.г. и с тях ще се пазарува до изписания срок

Таня Обущарова Снимка: Dir.bg

От началото на 2024 година ваучерите на храна ще могат да се получават на електронен носител. Пластиката е подобна на банковата карта, няма да е поименна, но все пак социалната придобивка е персонална, обясни пред БНР-Радио София Таня Обущарова - главен секретар на Асоциацията на операторите на ваучери за храна в България.

Работодателите ще могат да дадат на служителите си необлагаеми средства за храна под формата на ваучери за общо 1,6 млрд. лева.

До юли т.г. ще могат да се ползват и хартиени, но след това те задължително трябва да са на електронен носител.

Позволеният бонус за служител е до 200 лева месечно.

Средствата в електронния носител ще могат да се използват на ПОС терминал. На касите в магазините ще се плаща както с дебитна или кредитна карта или с мобилно приложение за разплащания – контактно или безконтактно, поясни Обущарова.


За потребителите новият носител ще бъде улеснение, а работодателите дори са настоявали за такава стъпка, която допълнително ще облекчи административното обслужване в съответната компания. Картата ще може лесно да се зарежда всеки месец и да се проследява това. Трансакциите на съответния клиент обаче ще си останат тайна за неговия работодател.

Едно от безспорните предимства се състои в това, че ще може да се пазарува до общата заредена сума, но няма ограничение за минимална стойност на покупката, както е при хартиените ваучери. Остатъкът ще се съхранява в пластиката.

Местата, където могат да се харчат, са хранителни магазини и някои ресторанти, както беше и досега. Въпреки предвидена възможност за плащане на някои услуги (например туристически) или битови сметки, 99% от ваучерите се ползват за храна, може би защото сумата не е голяма.

Ако картата носител бъде изгубена, тя ще може да бъде блокирана и да бъде издадена нова. Инструментът е защитен с ПИН код, увери Таня Обущарова.

Хартиените ваучери ще са валидни до изписания на тях срок.

Чуйте разговора на Невена Николова.

По публикацията работи: Георги Нейков
ВИЖТЕ ОЩЕ
От добрата идеята до реализацията няма пречки, стига желание да има

"Форум", 03.04.25: Изберете: "Съсипаха я тая държава" или градивна гражданска активност

На 3 април тазседмичните коментатори във "Форум" Иван Господинов - председател на УС на сдружение "Образование без раници", и Стоил Цицелков – социален и културен антрополог, от "Обединение Честни избори" (ОЧИ), разсъждаваха по следните теми: Доброволчеството в България. Защо трансплантациите на органи у нас още не могат да стигнат..

публикувано на 03.04.25 в 18:40

Иванка Динева: През последната година са трансплантирани органи на 34 души след 16 донорски ситуации

Няма съществен спад на донорските ситуации в България. Запазва се тенденцията от последните години. През 2024 г. има малко по-малко, отколкото през по-миналата година, заради случаи в края на 2023-та . През миналата календарна година у нас са трансплантирани органи на 34 души след 16 донорски ситуации . Получавали сме предложения на..

публикувано на 03.04.25 в 17:20

Младите хора са все по-съпричастни към доброволчество и каузи

Младежкото доброволчество в България е популярно в по-малка степен, спрямо процента младежи, които полагат доброволен труд в другите европейски страни. В опит да повиши доброволческите навици и интереса към каузите с идеална цел, фондация "От нас зависи“ постави началото на инициативата "Дай 5!“ през 2024 г. В това време организацията..

публикувано на 03.04.25 в 16:51

Ще стане ли София инвеститор за общинските жилища?

В средата на годината се очаква Столичният общински съвет (СОС)  да приеме нова наредба за общинските жилища . Предстои документът да бъде качен за публично обсъждане , след което да бъде обсъден и от ресорните комисии, за да може да се приложи по-добра и успешна социална политика в тази посока. Общински съветници, участвали в създаването на..

публикувано на 03.04.25 в 15:56

Вторият албум на "Новините в джаза" е със сертификат за произход

Певицата Велека Цанкова и Ивайло Манев разказаха за втория албум на формацията "Новините в джаза" , който се нарича "Шипков мармалад" . Барабанистът Ивайло Манев разкри своята връзка с формацията. "С колегите бяхме студенти на Михаил Йосифов и той още от тогава ни покани да работим с него. За тези три години създадохме много музика,..

публикувано на 03.04.25 в 15:15

Ученически рисунки и истории на емблематични софийски сгради

Годишнина от рождението на арх. Никола Лазаров и Световния ден на културното наследство, както и празника на София по повод обявяването ѝ за столица, са причините за откритата изложба "Архитектурното наследство на София" с творби на ученици , възпитаници на две паралелни гимназии - Националната гимназия за приложни изкуства Св. Лука” и..

публикувано на 03.04.25 в 14:02

"Визията за Витоша" ще внесе промени до и в планината още тази година

Витоша да е място, което софиянци да могат да посещават целогодишно, за да прекарват пълноценно време сред природата и да спортуват. Място, в което децата, ще бъдат ски- и сноуборд шампиони, ще могат да се развиват. Това са част от идеите, които кметът Васил Терзиев е заложил в своята „Визияза Витоша“ . Петте ключови елемента на..

публикувано на 03.04.25 в 13:31