С по-особени богослужения православната църква се подготвя да посрещне утрешния голям празник – Богоявление. Характерно за днешните църковни служби е извършването на Велик Богоявленски водосвет, който се прави само два пъти в годината – днес и утре на самия празник.
Днес в деня, който предшества великия празник на Господнето Кръщение, наричан в църковната традиция навечерие на Богоявление, а по народному – Водици, богослужената програма е изключително наситена. Песнопенията и четивата разкриват смисъла и значението Кръщението на Иисус Христос в река Йордан.
Още от дълбока християнска древност това събитие е достигнало до нас с името Богоявление. Нарича се така, защото когато свети Йоан Предтеча кръстил в йорданските води 30-годишния Иисус небесата се отворили и върху него в образ на гълъб слязъл светия Дух, а отгоре прозвучал Божият глас, че Христос е Неговият възлюбен син, върху когото е Неговото благоволение. Така се открива на света една велика тайна, само загатвана и предчувствана във времената на Стария завет, а именно троичността на Бог. Йорданското събитие явява осезателно Светата Троица: Бог Отец като глас от небето, Бог Син – Въплътеното Слово, приело човешко Кръщение и Бог Дух Свети – Снизходил над Кръщавания. Именно тези богословски истини възвестява и едно от основните празнични песнопениия – богоявленския тропар, който и днес звучи в храмовете по време на богослужението в навечерието на празника.
Събитието на Господнето Кръщение е оставило ярка следа в богослужебната традиция и с едно от най-тържествените последования в църковните служби, а именно - Великият водосвет. Той е възпоменание за освещаването на цялото водно естество чрез потапянето в река Йордан на въплътения Бог. Още от XII век в църквата е утвърдено, Велик водосвет да се прави два пъти в годината: утре на Богоявление и днес в навечерието на празника, на Водици. По време на това последование се освещава вода, която вярващите приемат за здраве и душевно очистване. Затова макар и не толкова препълнени като на Йордановден, още днес в храмовете се събират вярващи.
Като част от подготовката за утрешния голям Богоявленски празник, днес на Водици църквата е отредила строг пост.
Един човек е загинал, а 35 души са ранени при 27 тежки катастрофи през изминалото денонощие , сочи справка на сайта на МВР. В София са регистрирани 26 леки пътно-транспортни произшествия (ПТП) и едно тежко, един човек е ранен. От началото на месеца са станали 707 тежки катастрофи с 50 загинали и 870 ранени. От началото на годината са..
От Общинска банка са изпратили предизвестие за прекратяване на договора със Столичната община. От администрацията на местната власт в София уверяват, че ще се предприемат всички необходими действия за осигуряване на плащанията след изтичане срока на предизвестието. През миналата седмица се очакваше след доклад от екипа на кмета Васил..
Пазарът на жилищните имоти продължава да расте през второто тримесечие на годината . Сделките са се увеличили с 10% в София и средно за страната с 3% . На прага на влизането в еврозоната се купува стихийно и импулсивно , което вдига цените с около 20% от началото на годината, наблюдават експерти и предупреждават за повече предпазливост и..
Десислава Иванчева е помилвана от вицепрезидента Илияна Йотова и излиза от затвора в Сливен. Това потвърди бившата заместничка на Десислава Иванчева Биляна Петрова, която бе осъдена заедно с Иванчева, и пусната предсрочно поради тежко здравословно състояние. До това развитие се стига, след като съдилищата отказаха условно предсрочно освобождаване...
В сградата на диагностично-консултативен център (ДКЦ) № 17 вече работи отворен Ядрено-магнитен резонанс (ЯМР), който е подходящ за изследвания при пациенти с клаустрофобия, деца, бременни жени и хора в инвалидни колички. Апаратът осигурява отлична диагностична прецизност. Той покрива над 80% от клиничните изследвания, извършвани със затворен..
Допълнително ще бъдат пуснати помпи на р. Струма за осигуряване на повече вода за Кюстендил, заявяват работещи в дружеството "Кюстендилска вода". Както БНР съобщи, от снощи беше въведен режим на водоподаване в кюстендилските квартали "Герена", "Изток", "Белия камък и близките села Пиперков Чифлик и частично в с. Слокощица. Централната градска част..
Пожар предизвика задимяване в района на столичния булевард "Aкадемик Иван Евстратиев Гешов" близо до кръстовището с булевард "Цар Борис III". Пет пожарни автомобила са на мястото на тежкия инцидент. По първоначална информация гори покрива на жилищна кооперация. Хората в съседната сграда са евакуирани, предаде БГНЕС.