Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кои забележителни астрономически явления ще можем да видим през 2024 година?

Снимка: Радио София

Кои са най-интересните астрономически явления, които ще можем да наблюдаваме през 2024 година и как се подготвят астронавтите за тях? Подробности разказа Пенчо Маркишки – физик от Националната астрономеческа обсерватория Рожен при БАН, част от катедра "Астрономия" при Софийския университет "Св. Климент Охридски", в предаването "Ритъмът на столицата".

"На 28 октомври 2023 година станахме свидетели на частично лунно затъмнение. Видяно беше и "червено сияние", което не е особено положително, тъй като отразява опасни влияния на слънчевата активност, които могат да предизвикат щети, ако изригванията бъдат по-силни", обобщи Маркишки.

"Пикът на слънчевата активност всъщност е тази година и е възможно през 2024-та да наблюдаваме още такива явления, както и през следващата 2025 година", посочи той.

Ако полярните явления се случат с висока интензивност, може да подложат на изпитание както съобщителните системи, така и  електропреносната мрежа и орбитата на всички спътници около земята, подчерта физикът.

Националната астрономическа обсерватория Рожен

Могат ли да се проследяват слънчевите изригвания?

"Слънчевата активност е на 11-годишни периоди, като нейният максимум е през 2024 г., Донякъде могат да бъдат проследени, но донякъде са и непредвидими тези явления. Те могат да се прогнозират, когато слънчевите изригвания се случват в екваториалната област на слънцето и когато изстреляната от тях слънчева плазма, или т. нар. "слънчев вятър" е в посока към земята, което за наш късмет не винаги е факт", поясни Пенчо Маркишки.

По думите му тази година ще можем да наблюдаваме две слънчеви и две лунни затъмнения. След 2020 година, всички останали години са с по 4 затъмнения, групирани в по два сезона на затъмнение, когато се случват по две затъмнения през интервал от 15 дни. 

"Първото частично лунно затъмнение от полусянката на земята е на 25 март. То ще може да се наблюдава от Западна Европа, Западна Африка, Атлантика, Северна и Южна Америка, Гренландия и части от Арктика и Австралия, но няма да се види от България, защото за нас то ще настъпи след 9 часа сутринта, когато луната вече е залязла", уточни Пенчо Маркишки.

Затъмнението на 8 април ще е най-забележителното явление да тази година. То ще бъде пълно слънчево затъмнение и най-добре ще може да се наблюдава от Мексико и САЩ. По този повод много групи от любители и професионални астрономи ще се отправят на път за там, за да го изследват, каквато всъщност е обичайната практика. От България пълно слънчево затъмнение ще се наблюдава чак през 2081 година, каза още той.


Лунното затъмнение, което може да се наблюдава от страната ни ще се наблюдава на 17-ти срещу 18-ти септември. То ще бъде в малка фаза подобно на случилото се през октомври 2023. Около една десета от диаметъра на луната ще навлезе в земната сянка и ще се закрие само горната дясна част на лунния диск, няма да се наблюдава пълна фаза подчерта Маркишки.

Ще наблюдаваме и две комети, едната от които периодична от "халеев" тип, тъй като нейния орбитален период е близък до този на Халеевата комета – 71, 3 години. Тя е дванадесета поред открита след Халеевата, която знаем, че е първа – 1P/Halley.

"Периодичната комета ще можем да наблюдаваме с бинокъл от края на март до 17-18 април, вечер, ниско над западния хоризонт", обясни още Маркишки.

Още от интересния разговор с него, чуйте в интервюто на Елисавета Белеганска.

По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 27.11.24: Когато има политическа нестабилност страдат и вътрешните, и външните инвестиции

Тази седмица в студиото на "Форум"  водещият Лъчезар Христов разговаря с икономиста  Георги Вулджев и журналиста Едуард Папазян. Темите в предаването днес са: Провал на шестия опит за избор на председател на Народното събрание - Усещам, че ДБ ще "гласува с отвращение" при следващото гласуване за председател на НС, коментира Едуард..

публикувано на 27.11.24 в 18:35

Латиноамерикански и кубински ритми на концерта на Free4All

Трима от пет са музикантите от група Free 4 ALL , които бяха гости на екипа на предаването “Добър вечер, София“ - Тодор Бакърджиев-тромпет, Светослав Миланов – ел.пиано, Георги Попов - перкусии.  В групата започнали трима, но разширяващите се музикални търсения на тримата, довели до необходимостта да търсят и нови членове. Днес са петима и не..

публикувано на 27.11.24 в 18:09

Емил Минев: Силно се надявам работодателите да гледат на ангажираността на своите служители по нов начин

Чувството за принадлежност към дадена компания, новите взаимоотношения между работодател и служители, както и най-ценните фактори, с които работодателите задържат своите служители в компаниите си, са само част от темите на еднодневен форум в София.  Темата за ангажираността винаги е номер едно в различни конференции. Този път решихме да се фокусираме..

публикувано на 27.11.24 в 16:58

За 12-а поредна година кампанията „Килограм доброта“ подкрепя хора в нужда

За 12-а поредна година кампанията „Килограм доброта“ на Българска хранителна банка ще подкрепи хора в нужда от цялата страна. Инициативата ще се проведе тази събота и неделя в София. Събраните дълготрайни хранителни продукти ще бъдат използвани за подпомагане на над 60 000 възрастни хора и деца. “В предстоящия уикенд разчитаме на добро време навън,..

публикувано на 27.11.24 в 16:35

"Виненият образ на България" в конференция за професионалисти и специализирано изложение за публика

Конференция на тема "Виненият образ на България идентичност и послания" и следващо я винено изложение "DiVino" ще се проведат в един ден. Повече за тях пред БНР-Радио София разказа Емил Коралов от Българската асоциация на винените професионалисти (БАВП), организатор на конференцията. "Това е форум за българското вино, в който участват..

публикувано на 27.11.24 в 16:29

Палеогенетиката доказва данните от историческите извори за българите в Италия

Документалният филм "Алцек и българите в средновековна Италия" с режисьор Росица Лазарова-Сбаралия ще бъде показан в Общинския културен дом "Красно село" на 28 ноември с вход свободен. Преди това доц. д-р Тодор Чобанов ще изнесе лекция "Прабългарите в Централна и Западна Европа V-VII век по данни на археологията и палеогенетиката" ...

публикувано на 27.11.24 в 16:09

Около 9% от българите ще бъдат със захарен диабет до 2045 г.

Диабет тип 2 е основен и независим рисков фактор за сърдечно-съдови и бъбречни заболявания. Според Международната диабетна федерация, половината от възрастните с диабет (240 млн. души в света) не знаят за заболяването си. Годишно диабетът причинява смъртта на около 6.7 млн. души, а над 537 млн. души живеят с тази диагноза. До 2045 г. се очаква 9%..

публикувано на 27.11.24 в 15:29