Юлиян Спасов от "Кинематограф" за поредицата им Гора, Зима и Космос:
"Серията започна с "Вода" - придвижването стъпва върху постоянния ѝ кръговрат. Решихме да продължим линията с "Гора". Филмите са късометражни. Има и екзотики - терапия с висене на въжета между дървета. По-различно е, извежда те в друга реалност. Друга тема са горите, забранени за хора след войни. Филмът, посветен на тази тема, е малко тежичък.
Програмата и подходът с "Клуб на пътешественика" не са строго информативни - те са тръпка, емоции, истории човешки, импресии - кинопътешествия. Опитваме се да подхванем голямата картина.
Програмата Зима е за настъпващите зими, пътуваме по света, наблюдавайки ги. Българският филм "Зима" за фрий райд ски е с режисьор Виктор Троянов, който ще присъства на дискусията. Когато се прави филм за екстремни спортове се обръща внимание на екологичните проблеми, това е специфична линия в България и по света.
Друг филм е за алпинисти, застигнати от снежна буря. Рядко се срещаме директно със стихията. Ще покажем и филма "Хижа" от 2014. И ще говорим как се снима филм в екстремни условия.
Киното почти не може да е неколективно, както и космоса. Програма Космос бе голяма драма. Бях впечатлен от нивото на сп.Космос навремето. Програмата бе очаквана от дълго време. Архивът ни е забележителен - и като качество и като идеи. Но имахме много земни теми. Сега го събрахме, пътешествието е внушително, има големи красоти. Има страхотни истории, загадки, един от филмите изследва пост-дискусията, превърната в конспирация "дали сме кацнали на Луната" - как тогава е било по-лесно да се снима на Луната, отколкото да се направи в студио.
Тази програма далеч не е само съзерцание, има много въпроси, които те карат да се замислиш. Отваря ни се философския нагон да погледнем на нещата отвисоко. Програмата е и епична, и зрелищна. Засягаме и ефекта на Кеслер - боклукът, който се върти около Земята. Космосът също е природа - много различна, но и много интересна, дори в контекста на останалите програми (гора, земя, вода, гора), опитваме се да намерим пресечната им точка."
В петък водещият Лъчезар Христов и гостите тази седмица Георги Захариев – основател на Finance Academy, и Алексей Пампоров - социолог от Института по философия и социология при БАН, обобщиха всички теми от седмицата и коментираха в добавка: Държавната администрация и това какво се очаква от тях - бюджет, ефективност; Презастрояването в София..
Конкурсът за нов главен архитект на София се обещава от август месец. Най-притеснителното е, че има една тенденция за обезличаване на професионалната позиция на главния архитект с лозунги за това, че трябва да има намаляване на презастрояването, да се направят сложни процедури и да се спрат или силно да се намалят издаваните разрешения за строеж,..
За седма поредна година Община Елин Пелин организира събитието "Спортист на годината“. Бяха излъчени победители в три официални категории - “Индивидуални постижения“ ,“Отборен спорт“ и “Спортист – любимец на Община Елин Пелин“. Златото в категория за индивидуални постижения грабна състезателката по художествена гимнастика Красимира Димитрова...
На 4 февруари ще отбележим Световния ден за борба с рака. През 2024 г. оценки на Световната здравна организация показаха, че през 2050 г. броят на диагностицираните случаи на рак в световен мащаб ще се увеличи с до 77% в сравнение с диагностицираните през 2022 г. По този повод през днешния ден се проведе и дискусия “Иновативни терапии и..
На 1 февруари, в столичен клуб, бандата "Спални места“ ще изнесе съвместен концерт с "Ковачев Live Band“, на който ще звучи много рок музика. Това е първият концерт за група "Спални места“ за 2025 г., каза пред Радио София Кубрат Аргилашки. "Имаме си и нов басист. С него пишем и нови песни, по нов албум. Решили сме тази година да е ни е..
Писател, радиоводещ и сценарист на филми, сериали и театрални постановки, отскоро автор и на книги за деца, преди всичко баща и едно е ясно – харесва му да разнищва отношенията между деца и родители, децата и света около тях. Това е описанието в първата му детска книга "Бу и Фу и странното нещо на дървото“. История, в която става въпрос за..
Според правителствен доклад за обстоятелствата около катастрофата, цитиран от “Вашингтон Пост” и “Ню Йорк Таймс”, контролната кула е била с по-малко хора. Имало един човек трафик-контрол, който е работил с хеликоптери и самолети, работа, която обикновено се върши от двама служителя. В заключението на доклада се посочва, че броят на служителите не е бил..