На Ивановден гостуваме на община Сливница. Ще говорим за традициите и обичаите на празника, за историята на региона. Какви ще бъдат предизвикателствата пред общината през Новата година?
В първия час ни гостува композиторът Иван Йосифов:"Аз Иванчо се наричам" е моя песен - ако си направим партия, ще влезем в Парламента. Първо я написах за известен изпълнител, който не успя да я запише и я изпях аз, не че съм певец. Весела, жизнерадостна, описва Иван какъв е. Хубави, весели хора, съсредоточени на работата си, такива са Ивановците.
В 2023 направих доста авторски песни и аранжименти, една от тях, "Влакът-живот" бе със Симеон Владов. Не е лесно да се намери глас. Възнамеряваме да направим и втора песен с него. По идея на общината написах химна на Сливница - зависеше от мен дали ще харесам текста. Реших да го направя така, че всеки, който може да пее от Сливница, да направи една фраза. Трудно ги събрах - фризьорка, полицай, работник в ЖП-то. Деца от училището с хъс и мерак снимаха филм за Сръбско-българската война и се обърнаха към мен да им направя фона.
Много се радвам, че младежите творят. Музиката и спортът са важни за дисциплината. Учиш се на труд, трябва да бъдеш точен. Обогатява ти душата.
Следва историкът Маргарита Божкова, чиято последна книга „Сливнишките земи през вековете“ излезе наскоро:
"Преди 138 години Вазов написа цяла стихосбирка за Сливница. Тя е съществувала още по времето на траките - светилището на Асклепий е на 6 км от града Статуйката му, макар и само 9 см, е сред най-добрите, които са му посветени. Открита бе и римска станция по пътя между Европа и Азия, в една от шахтите бе открита вар. Тук има и махала, чиито жители са поддържали конете на Османската армия. Но 1885 г. е най-важната година за Сливница. В 1930 се открива паметник-костница. В центъра на града, впечатлява откритият в 1938 паметник "Героите на Сливница". За разлика от княз Милан, Батенберг е бил на бойното поле.
В Алдомировци е първият войнишки паметник от 1891, част е от 100-те национални туристически обекта. В с.Бахалин има каменна чешма от 17 век с християнски и ислямски символи. В Бърложница има вековно дърво, в Гургулят е Пантеона, от него има еко-пътека до много красиво ждрело.
Започна ремонта на сградата, където ще е Музеят на Сливница - там е била първата гимназия от 1912. Ще разполага с 3 големи зали, от Античност до ново и най-ново време. Надявам се до една година да отвори врати."
Писателят Георги Белев е следващият ни гост:
"Книгата ми "Злопатници" е връщане на автора към детството. Най-хубавото ѝ послание е подтикът към доброта. Започва с една ретроспекция на стара фамилия през вековете. Увлекателно е. Другата ми книга, "Часът на славея" е приказна история.
Ще посветя остатъка от живота си да подтиквам хората към четене. Книгата е част от културата, а тя създава човека. Ако сме само в материалното, няма да постигнем високи резултати. Тук не ме възприемат като писател, а като човек, ако някой ме нарече "господин" съм изненадан."
Продължаваме с треньора по хандбал Мариела Иванова:
"В момента женският ни отбор е водач в А-група. Изградихме цялата пирамида от 10-годишни до жени. Мога смело да кажа, че сме родолюбците в спорта. От тази година ще имаме и плуване. При нас започваме от 1 клас, правим страхотна реклама на града. Победите ни са следствие на силен екип. Спортът учи на ред и последователност, на това, че трябва да се бориш през целия си живот. За спорта не трябва и не може да има почивка."
Мария Денкова е директор на детската градина в Сливница и пореден наш гост:
"Завършила съм психология и записах предучилищна педагогика. Децата са ни много, отваряме нови групи, всички са пълни - обхващаме всички деца, които имат нужда. Програмите са съобразени с възрастта на децата. Имаме 4 интерактивни дъски, спорт. Мисията ни е да възпитаваме отговорни и щастливи деца, включваме родителите в работилниците към детската градина - правене на картички, мартенички, боядисване на яйца. Учителството не се учи - трябва да ти идва отвътре."
Кметът Васко Стоилков е финалният ни гост:
"Годината бе успешна за общината: започнаха безброй инфраструктурни проекти. Най-много ни харесва закритият плувен комплекс, в един ден се записаха 197 деца за плуване. По принцип сме спортен град. Едно е да изградиш материална база, важното е тя да се осмисли с живот. Сега наваксването е трудно, на парче.
Ентусиазмът ми не само не стихва, а се засилва. Мечтата ми е да станем община тип малък областен град - да станем по-добро място за живеене. Приоритетите са много - най-важното е скоростният влак София-Драгоман. На практика това ще ни е метро до София, за 15 минути ще стигаме до новата метростанция, която се строи в момента. Срокът е 3 години отсега напред, парите са европейски, по програма "Транспорт". Така ще станем много модерен малък европейски град. Процесът на заселване при нас е почти лавинообразен. Строят се селища от затворен тип. Строи се и третият лот на магистралата, след нея, 4-лентовият път в момента ще остане за нас - тежкотоварният трафик ще е по магистралата.
Ако имаме повече население по регистрация, ще е по-добре за всички. В момента са много повече живеещите, отколкото тези с постоянна адресна регистрация. От много време нямаме безработица. Проблемът с бездомните кучета е почти решен. Все още не е решен проблемът с отпадъците - може би до 2-3 години ще е решен. Изграждаме компостиращо съоръжение. Постоянно имаме нови инвеститори. Скоро ще бъдем изцяло газифицирани."
Днес ще бъде предимно облачно и след обяд отново ще има валежи от сняг, по-значителни в планинските райони, Предбалкана и Лудогорието. Ще духа умерен до силен вятър от север-североизток и с него ще нахлува студен въздух. Максималните температури ще са между 0° и 5°, в София - около 2° . По Черноморието ще е облачно и ветровито. Ще духа..
Страната ни е на шесто място е света по прекарано време в Тик Ток. С какво тази сравнително млада социална мрежа ангажира толкова голяма част от време ни, как работи нейния алгоритъм, какъв отпечатък постига върху обществото ни и как ще изглеждат бъдещите социални мрежи разказва в “Ритъмът на столицата” Етиен Янев, експерт по дигитален маркетинг с над 12..
Инициатива „Граждански бюджет за ученици“ на фондация „Малките стъпки“ има за цел учениците да получат възможност да управляват бюджет, който да подкрепя техните идеи, като така се приобщават към демократичните процеси още от ранна възраст. Идеята идва през международна мрежа, която се ръководи от организацията People Power, която разработва тази..
Рекордно кратко и рекордно дълго заседание на Столичния общински съвет, блокиране на работата на общинските съветници, заради избирането на ръководство 3 месеца и почти непрестанни спорове - това съпътства работата на местния парламент през тази година. Настоящият мандат започна трудно, а сякаш не идеологическите възгледи, а личните неразбирателства..
Оценките на българите за изминалата година в личен план вече трайно и рязко се отличават от тези за ситуацията в страната и света. 22% от анкетираните заявяват, че годината е била по-добра за тях и семействата им, срещу 24% - по-лоша. Мнозинството, 54% не намират промяна с предишната. Въпреки всички превратности на изминалите 12 месеца тези оценки са с..
Контактният център на Столичната община за подаване на неспешни сигнали в градската среда на София, писма, предложения, запитвания, жалби и заявления за достъп до обществена информация и в празничните дни не спира да получава информация от граждани за забелязани нередности. Днешните сигнали са подадени от различни квартали на София и са..
Коледен концерт за децата, които се лекуват в ИСУЛ и медиците, които са на работа по време на празниците, подготвиха деца от училища в София и страната. Инициативата започва преди 4 години, от 4 б клас на Националното музикално училище "Любомир Пипков“, а тази година се включват цели 4 училища. Зорница Стойкова е майка на едно от децата от..