В Алма Алтер на Софийския университет от 12.30 до 19.00 часа днес ще се проведе "Рембранд фест“ – събитие посветено на един от най-великите художници в европейското изкуство - Рембранд ван Рейн.
Домакини на събитието са Европейският център за културен диалог, както и Културният център на Софийския университет и “Уни Арт Галери“. Повече разказа пред Радио София, д-р Тодор Петев - изкуствовед и преподавател по Изкуствознание в НБУ, който ще бъде и модератор на част от беседите.
Събитието е свързано с изложба организирана от студенти и галерия „Уни арт“ към Нов български университет, която представлява хелио-гравюри, високо качествени репродукции по Рембранд и в момента е изложена в галерията, а към нея се организира така наречения „Рембранд фест“, който ще се фокусира върху 4 различни диалога. В два от тях ще присъстват на живо уредници от Райс музея от Амстердам, които ще се опитат да свържат Рембренд с нашето настояще, ще разкрият специфични проблеми по изследванията на художника, по излагането и подготвянето на изложби за него. В другите два диалога събеседници са Боряна Кацарска, Явора Петрова и Ясен Захариев, които ще изложат гледните точки на един поет и преводач, на една художничка и на един философ за Рембранд. Всеки от тях ще опита по един различен начин да види наследството на Рембранд и неговото значение днес.
Последният диалог в „Рембранд фест“ ще бъде с двама иноватори изявени в дигиталните технологии, Мартин Петков и Страхил Йорданов, които ще разгледат творчески и технически аспекти на дигиталното преживяване на Рембранд. Понастоящем двамата реализират проект в църквите на Амстердам, където чрез 3DMapping показват и разказват за отношенията и връзките между Рембранд и Ван Гог, разкри той.
Защо точно ден посветен на Рембранд?
“Рембранд е един от художниците свързващи се с различни периоди във времето и са актуални за различни поколения. От тази гледна точка, потърсихме културен, образователен и социален контекст, някаква връзка с Рембранд. За мен това, което го прави най-интересен, е способността да предизвиква рефлексия, да провокира не просто вниманието, а една рефлексия върху живота и житейските крайности и това го постига много умело, чрез различни формални средства – тъмнина, светлина, видимото и невидимото, един художник, който отключва въображението и емпатията на зрителя и това го прави един от най-значимите художници. Надявам се, че публиката, която ще посети „Рембранд Фест“, няма да остане разочарована", каза още изкуствоведът Тодор Петев.
Чуйте цялото интервю на Мария Бояджиева с Тодор Петев в звуковия файл.
Какво има зад решетката с розово-червен цвят на днешния пл.Бански? Кои гости на града винаги се озовават там? Кой премахва църквата Св.Никола Мали и кой - мюсюлманските храмове в града? Какво е да политикарствуваш и къде се политикарствува? Колко е бил капацитетът на първия цирк, преди да бъде разрушен и на мястото му да се построи покрит търговски..
Слушаме Любомир Пипков от Златния фонд на БНР - гласа му и музикални откъси от негови произведения. Говорим за композитора с проф.Юлиян Куюмджиев, преподавател в НМА и автор на книга за него, както и с внучката му, актрисата Ани Вълчанова:
Райна Попгеоргиева Футекова, влязла в историята като Райна Княгиня, има трагична и злочеста съдба. Според признанията в собствената ѝ автобиография, тя ушива знамето на Априлското въстание от любов към Георги Бенковски, който дори и да е разбрал за чувствата ѝ, не им е отговорил. Десетте дни на възторг, триумф и свобода за панагюрци и самата..
За премиерата на „Сън в лятна нощ“ на 29 и 30 април в Младежкия театър „Николай Бинев“ разговаряме с р ежисьора Диана Добрева. Тя се обръща към този текст след като е поставила много трагедии и сега е дошло време за една комедия. Но не коя да е, а именно този най-обичан текст на Уилям Шекспир. Мястото на действието, по пиеса, е гората. В тази..
Ако психодраматистите бяха рекламисти – събитие от Българско Дружество по Психодрама и Групова Терапия, представено ни от Богдана Златева - дипломиран психодрама асистент към Д.Е.А.: "До голяма степен изграждането на лична марка е резултат на среща с другия. Стратегическата комуникация следва формата и структурата, с която се появяваме. Но се..
Kой всъщност е автор на генерираното от AI съдържание - интервю с адвокат Траян Косев: "Целият свят се вълнува от отговора на този въпрос. Редно е първо да се запитаме какво се закриля от авторското право? У нас творчеството е свързано с физически лица. "Творческата" дейност на машината не е такава. В САЩ патентното ведомство слага разделителен..
На 23 април в галерия "Еритаж" бе открита изложбата "Пътуване във времето" на Мастро Стойчо Зерлиев. Това е негова юбилейна изложба (80г.), която представя картини от почти целия му творчески път. "Това обхваща един дълъг период от моя живот. Още от завършване на художествена академия, а преди това имам и от завършване на художествена гимназия..