Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Изчезнали животни възкръсват в пиеса

Снимка: Гьоте институт

С първото си събитие от културната програма за 2024-та година Гьоте-институт България отправя покана за премиерата на театралното представление "И всички животни крещят". Режисьор на спектакъла е Марий Росен, а автор на пиесата е младият австрийски драматург Томас Кьок, който ще бъде и специален гост на премиерата в София. Пиесата ще се състои на 12 януари от 19:30 часа, в голямата зала на Топлоцентрала. Авторът определя своята постановка "И всички животни крещят" като "реквием-манифест на изчезването". В нея той възвръща гласа на изчезналите животински видове, за да изпеят своята лебедова песен и арията на един възможен свят без хората. Марий Росен разказа подробности пред Радио София.

"Точно в този текст, за мен е трудно да го определя като драматургичен, но е написан с такава цел и ме привлече точно това, че по никакъв начин не прилича на такъв. Той повече прилича на поема, на манифест. Едно от подзаглавията е "реквием-манифест на изчезването", тоест, самата форма "манифест" по някакъв начин задава жанра на цялото това нещо, на целия този текст. Това ме привлече, че не съм работил такъв текст, че темата е дълбоко свързана с мен. Мисля, че тя е тема на настоящето, тема на живота, който живеем в момента, на съвремието ни и не можех да го пренебрегна. Не знаех как това се прави на театър и това беше другото нещо, което ме привлече. Рисковите зони за мен винаги са голяма провокация", сподели той.

По думите му на момента текстът е непоносим за слушане, тъй като има изреждане на стотици изчезнали животни, някои от които съвсем скоро. Режисьорът отбеляза, че пространството на Топлоцентрала идеално пасва на постановката, защото е голямо и "поема изчезването".

"От гледна точка на текст, на това, че самият аз станах слепец и трябваше да търся път през непозната за мен гора се доверих на артисти, с които съм работил и друг път и на които имам сляпо доверие", каза той. Освен това допълни, че в пиесата е добавил и 9 студенти от НБУ.

"Аз съм радостен, че те се хвърлиха в това нещо и са се потопили в него, колкото съм се потопил и аз. Това е една церемония и всичките са церемониалмайстори, а ако може да се говори за роли - то е това", каза Марий Росен.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Малкото село предлага много красив и спокоен живот

В Радиокафе гостуваме на Община Мирково. Анелия Бургазлиева е общински съветник и с нея започваме разговора за развитието на региона, традициите и обичаите: "Дойдохме да живеем в Мирково преди 13 години. Бе най-сериозното решение да продължим живота си тук, след като се роди първото ни дете. Първо направих детски оркестър в Златица. Задавам тона с..

публикувано на 12.05.24 в 11:44

Софийски разкази - Модерният комплекс “Илинден”

С Теодор Караколев от "Български архитектурен модернизъм" за няколко събития, свързани с архитектурното течение между двете световни войни: "Идеята за обиколката (11.5 в 15 ч.) на малките пет кьошета бе да направим обиколката на 5.5, но бе Великден и не стана. Малките са една от легендите на София, за разлика от големите. Запазена е архитектурата от..

публикувано на 11.05.24 в 15:00
Петър Райчев със съпругата си и сина си

Адресите на любовта - Петър Райчев

Журналистка тормози оперен ас Световният тенор Петър Райчев отхвърля ухажването на Надя Герева и тя засипва операта с доноси срещу него Първият българнски тенор с международно признание, Петър Райчев, отхвърля домогванията на журналистката Надя Герова и тя започва да пише доноси срещу него до полицията и директора на операта, който по онова..

публикувано на 11.05.24 в 14:00
Петко Теофилов пред кабинета си в къща-музей Димчо Дебелянов

Историята оживява - Петко Теофилов

Родният дом на най-нежния лирик в българската литература - Димчо Дебелянов е любимо място за работа и вдъхновение на всеотдайния и решителен копривщенец, за когото ще разкажем днес.  Той се казва Петко Теофилов - първият директор на Дирекция “Музеи” в град Копривщица: Още снимки - в линка .

публикувано на 11.05.24 в 16:05
Димитър Рангелов с разследващото куче-робот

Практически действия, не само прекрасни играчки

Димитър Рангелов , разказва за неговото изобретение – разследващо куче робот: "Роботиката е лично моя страст от 8-9 клас. Магистратура и все напред, близо 12 години. Тя е в моето портфолио - технологии, наркотици, убийства, експлозиви. Хората обичат криминалета - филми, книги. За съжаление, истината си е истина. Моята докторантура е свързана с..

публикувано на 11.05.24 в 12:01
Антонина Димитрова и Габриела Тодорова

Младите хора винаги са били важни за ЕС

Ролята на младежите и младежките организации при формиране на младежки политики в ЕС с Антонина Димитрова и Габриела Тодорова от НПО Активни политики: "За съжаление, младите хора нямат голяма роля в планирането на младежките политики. Канени са на кръгли маси, където да им се чуе мнението, но трябва да се търсят други начини. Никога в разговор не..

публикувано на 11.05.24 в 11:00
Една от кориците на Кирил Златков

Мост към демократичността

" Ако съдим книгата по корицата " – проект на The convo ангажира популярни български артисти, които претворяват корицата на Българската Конституция – говорим с Добромир Джуров и Иван Хадживеликов от НПО The convo и един от артистите - Кирил Златков: "Фондацията ни е от половин година с цел да помага представянето дейността на НПО. Всеки един от..

публикувано на 11.05.24 в 10:45