Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

След 2023-та, на прага на 2024-та

Георги Захариев: Има пари в джоба на европееца и на българина, но да бъдем умерени оптимисти

Снимка: freepik.com

Почти на вододела между две години (2023 и 2024) финансовите аспекти в личен и глобален план пред БНР-Радио София разглежда и анализира Георги Захариев, основател на Финансова академия.

Имаше предизвикателства пред глобалното – инфлация, войни (освен в Украйна военен конфликт избухна и в Ивицата Газа). Повишаването на лихвените проценти на банките повиши личния финансов ангажимент на много хора към техните кредити.

„Бяхме като кораб в мъгла, но в края на годината все пак спряхме на пристанище, посочи Захариев. – За инвеститорите като цяло 2023-та беше добра.“

По думите му, хората без достатъчно доходи изпаднаха в допълнителни затруднения от инфлацията, но тя вече влиза в по-нормални граници.

Изкуственият интелект се оказа светлина и двигател за растеж на технологични компании и за инвеститорите.

Въпреки предизвикателствата и изпитанията, има достатъчно пари в джоба на европееца, на българина, на американеца и те продължиха да ги харчат. И това означава растеж на икономиката.

Захариев () препоръча на хората да бъдат умерени оптимисти, но да не вярват сляпо на всяка добра новина, но продължат да търсят възможности, които винаги съществуват, дори и в мъглив хоризонт.

Ако проучвате къде да инвестирате, избирайте в сферата на вашите познания и опит. За да експериментирате и навлезете в тези инструменти, започнете с малки суми, за да видите как работи системата.

Биткойнът нарасна с около 160%, което е наистина много.
По-младите могат да бъдат по-рискови.
Във Финансовата академия през 2023 г. бяха обучени около 15 000 души - почти два пъти повече отколкото през 2022-ра.

Българинът е свикнал да спестява за лоши времена (за черни дни), но те може би вече са зад гърба ни, отбеляза още предприемачът. Спестяванията са пари, които спят. Време е да мислим повече за бъдещето, да инвестираме – така парите започват да работят за нас. Да диверсифицираме. А ако рискуваме, нека да е толкова, колкото можем да си позволим, без да изключваме вероятността да загубим.

Чуйте разговора на Елисавета Белеганска.

По публикацията работи: Георги Нейков
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ивайло Илиев и Тодор Терзиев

"Форум", 10.01.25: Мълчанието на партийните лидери не е непременно нещо лошо

В края на седмицата анализатори във "Форум" продължават да коментират последните стъпки на български политици в търсене на изход от кризата. Освен продължаващите преговори за редовно правителство, те се спряха на новината за официално полученото от Кирил Петков обвинение на прокуратурата за арестите на Борисов, Горанов и Арнаудова, можем ли..

публикувано на 10.01.25 в 18:10
Силвия Георгиева

Предизвикателствата пред общините: проектите, системата за отпадъци, преходът към еврозоната

През започналата 2025 г. общините са изправени пред три големи предизвикателства : 1. Изпълнението на проекти . Те са финансирани по три линии – от Инвестиционната програма, от Плана за възстановяване и устойчивост и от оперативните програми на ЕС. Предстои стартиране на програмата за селските райони; 2. Реформата в системата..

публикувано на 10.01.25 в 17:06

Как производители и купувачи посрещат повишаването на цените на хляба?

С настъпването на новата 2025 година една от основните храни на българската трапеза - хлябът, отчете ръст в цената си между 20 и 30 на сто. Като причина за ценовия скок се изтъква връщането на 20-те процента ДДС ставка, а според разчетите на Министерство на финансите става ясно, че завишаването на цената е с цел попълването на дупките в новият..

публикувано на 10.01.25 в 16:53
Посланикът на Република Полша в България Н. Пр. Мачей Шимански

Сигурността в Европа ще е основният приоритет на полското председателството на Съвета на ЕС

На 1 януари 2025 г. Полша пое председателството на Съвета на ЕС. Основен приоритет пред полското председателство ще е сигурността в Европа, каза пред Радио София посланикът на Република Полша в България Н. Пр. Мачей Шимански. "Хората искат да са сигурни от всякакви заплахи и искат да живеят добре“, посочи той. Н. Пр. Мачей Шимански..

публикувано на 10.01.25 в 16:11
Елена Телбис б БНР-Радио София

Насилието над жени в моноспектакъла "Prima Facie" на актрисата Елена Телбис

Тя е на световно ниво във всичко, което прави – по талант, по перо, справя се добре и като драматуррг, тя е Елена Телбис – мултифункионален плеймейкър в изкуството. В нейната скромност тя не желае да я наричат драматург, редом с големите имена като Константин Илиев и Стефан Цанев, но дебютът й за спектакъла “Боклук“ печели награда в..

публикувано на 10.01.25 в 15:45

Защо държавата трябва спешно да компенсира небитовите потребители на електроенергия?

Липсата на приет бюджет и удължителен закон създава сериозни проблеми за небитовите потребители на електроенергия. Няма регламентиран механизъм за компенсиране на свръхвисоките цени, което води до значително напрежение сред предприятията, стана ясно на среща с медиите на работодателските организации и представители на синдикатите...

публикувано на 10.01.25 в 15:20
Георги Киряков

Георги Киряков: А върху каква проектоуправленска програма преговарят партиите?

Трите партии ГЕРБ-СДС, БСП и ИТН не са достатъчни, за да се стигне до редовно правителство. Нужна е подкрепа от четвърта политическа сила , но тук се отваря поле за спекулациите. Това коментира пред БНР-Радио София политологът Георги Киряков . "Досега най-добре щеше да е, ако всяка страна от преговорите направи отстъпка. Но това не..

публикувано на 10.01.25 в 14:54