Ръководството на Националното представителство на студентските съвети (НПСС) в България започва работа по предложения за промени в законодателството, с които да бъдат променени статутът на студентските общежития по отношение на потреблението на електроенергия и битови отпадъци.
В момента студентите, настанени в общежития заплащат потребената електроенергия по цени като за промишлени потребители, въпреки че дейността им е с чисто социален характер и в тях не се извършва производство.
В последните три години в условията на коронавирусната пандемия от НПСС многократно настояваха за ползването на компенсации за студентските общежития, за да бъдат намалени сметките на студентите. Това се наложи с оглед на високите цени за електроенергия за небитовите потребители.
Ако някъде в България има студентски общежития, чието потребление на електроенергия се заплаща по ценоразпис за битови потребители, то това е след договорка със съответното електроразпределително дружество.
„В София обаче почти навсякъде са монтирани електромери във всяка стая, мога да ви донеса бележка за 500 лева сметка на стая - коментира пред БНР-Радио София Даниел Парушев, председател на НПСС. - Нужна е национална отговорна политика по въпроса с таксуването на електроенергията. Държавата трябва да се намеси и да определи жилищата, в които студентите живеят, като битови, за да може да не се натоварва сметката за издръжка на студента. Промените могат да се случат.“
Парушев отбеляза, че повечето студентски общежития не са ремонтирани от 50 и повече години. Ако бъде направена проверка, може би около 35 блока в цялата страна ще бъдат затворени за обитаване.
В парламентарната бюджетна комисия през декември е проявено разбиране и през следващите 3 години предстоят ремонти на общежитията. За целта ще бъдат отпуснати 200 млн. лева до 2026 година. Ще бъдат обходени блоковете за студенти и ще бъдат оценени по определени критерии.
Чуйте разговора на Невена Николова.
Свалянето на доверието от страна на "Спаси София" към столичния кмет Васил Терзиев няма да промени коренно дейността на общинските съветници, коментира пред БНР-Радио София Димитър Петров от "Продължаваме промяната" . В Столичния общински съвет (СОС) групата ПП-ДБ-СС няма достатъчно членове за мнозинство и това е проблем за вземане на..
От 10.30 ч. до 14.00 ч. се ограничава движението в посока София от 8-и км до км 0 на АМ "Хемус“, съобщиха от Агенция "Пътна инфраструктура“. Причината е геодезическо заснемане във връзка с предстоящо изработване на технологичен проект за ремонт на отсечката. Трафикът ще се пренасочва от пътен възел "Яна“ по път I-1 Ботевград – София до пътна връзка..
Всекидневни протести от 18:30 ч. до края на работната седмица (25.04.2025) организират жители на "Захарна фабрика". Ще бъде блокирано движението на кръстовището на ул. "Кукуш" и бул. "Сливница" - на входа на "Западен парк". Инициаторите пишат: "От поне 20 г. се борим да съборят незаконното гето. След заповедта за събаряне от 2016 г. има..
Днес преди обяд ще е предимно слънчево. След обяд ще се развива купесто-дъждовна облачност и до полунощ на много места в западната половина от страната ще има краткотрайни валежи от дъжд, придружени с гръмотевици. По-интензивни ще са явленията в планинските райони от страната, има условия и за градушки. Максималните температури ще са между 21° и..
Коментатори във "Форум" тази седмица са юристът Мими Шишкова и председателят на Управителния съвет на фондация "Общество.бг“ Жоро Пенчев. Заедно с водещата Елена Пъневска, част от темите, които дискутираха днес, бяха: - "Спаси София" свалят доверието си от столичния кмет Васил Терзиев . Това обяви на пресконференция лидерът на партията..
Започна 12-ият сезон на благотворителната инициатива "С тениска на бала“. С набраните средства ще бъдат осигурени стипендии за студенти без родители. Тази година инициативата дава възможност участниците сами да създадат визия за своята тениска, каза пред Радио София директорът на Столичната организация на БЧК Пепа Недялкова. "Това е..
Българският хелзинкски комитет представи Годишния доклад за състоянието на правата на човека в България през 2024 година. Той включва задълбочен анализ на ключови събития, законодателни промени и практики, повлияли правата и свободите на хората в страната през изминалата година. В рамките на събитието бяха представени основните изводи и..