Ролята на имената на софийските улици е свързана преди всичко с утвърждаване на националната идентичност. Това става практика непосредствено след избирането на града за столица на България (1879 г.). На тази идея са подчинени голяма част от имената на съвременна София.
Това отбеляза пред БНР-Радио София доц. д-р Мая Влахова-Ангелова от Института за български език към БАН.
И обясни, че именуването на улиците става след административна процедура по избор и утвърждаване.
Освен за улеснение при пространствено ориентиране в града, имената са знаци, имат символно значение относно идеи, ценности, виждания, памет за събития и личности.
След Освобождението през 1878 г. властта на София решава да скъса с ориенталския облик, доколкото е било възможно. Разрушават се сгради от предосвобожденския период.
На първото заседание на Столичната община са преименувани дори 16 улици, чиито имена са български. Независимо от това няколко названия от периода на Възраждането остават в паметта на града и преживяват до днес, напр. улиците "Самоковска", "Владайска", "Боянска", "Бистришка", "Драгалевска", "Малашевска".
Очевидно е, че тогава някои от имената са давани с описателна характеристика - указвали са накъде водят (освен изброените, също и "Цариградско шосе", Ломско или Ботевградско шосе, "Пиротска", "Витошка").
Много от личностите, на които са кръстени улици или площади, остават малко познати за жителите на града. Добре е да бъдат поставени повече информационни табели, отбеляза доц. Влахова.
С нея разговаря Елисавета Белеганска.
Правителството одобри 795 678 лв. за допълнително финансиране на общински училища за издръжката на паралелки с ученици в VIII клас, които се обучават за придобиване на квалификация по защитени специалности от професии и такива с очакван недостиг от специалисти на пазара на труда. Средства ще получат 147 училища, в които се обучават 2449 осмокласници. По..
Темите в коментарното предаване на БНР-Радио София в средата на седмицата бяха: Политически обзор на годината – избори, блокажи, коалиции и предизвикателствата пред демокрацията. 9-и неуспешен опит за избор на председател на НС . "Ситуацията е ненормална." Как протестите променят демокрацията. Криза на демокрацията, новият преход,..
Повече от 200 000 деца и подрастващи от над 800 учебни заведения (училища и детски градини) от цялата страна се включиха в разнообразните програми, посветени на спорта и здравословния начин на живот, отчитат националните координатори от сдружение "BG Бъди активен" . Организацията за 10-а година беше инициатор на кампанията "Ден на..
В края на ноември в Националния исторически музей беше официалното представяне на новата монография „ Червенофигурна керамика от некропола на Аполония Понтика (Созопол) от фонда на Националния исторически музей“ . Публикацията, чийто автор е д-р Любава Конова , е посветена на една от най-богатите колекции от антична рисувана керамика в България,..
През втората половина на 2024 година цената на кафето продължава да се повишава . Сортът "Арабика" поскъпна рекордно – връх от 1977 г., като причината е тазгодишната суша в Бразилия . (Половин килограм "Арабика", търгуван в Ню Йорк, достигна 320,10 щатски цента, при максимум от 337,50 щ. цента през 1977 г.) Според анализаторите..
Социалните мрежи са ново явление, което улеснява, преодолява граници - време и разстояния, но поставят и предизвикателства, защото обществото не беше напълно подготвено за тях. Еуфорията от свободата, която те дават, се сблъска с нуждата от правна регулация, коментира пред БНР-Радио София проф. Георги Димитров, председател на фондация "Право..
Екипът на предаването „Добър вечер, София“ беше завладян от Коледния дух, защото в откритото мобилно студио на Радио София посрещна своите многобройни гости именно на територията на Sofia Christmas Fest . Първа се включи Михаела Пехливанова , която освен, че отправи любезна покана да посетим коледното чудо наречено Sofia Christmas Fest..