Група ученици от град Казанлък участват в конкурса ImagineEU на Европейската комисия, в който представят своя идея за опазване и съхранение на българските сгради с историческа значимост.
Според регламента в предизвикателството могат да участват младежи в 11. и 12. клас, които, следвайки формата на Европейската гражданска инициатива, да отправят свои предложения за политики. Целта е да се съберат идеи, които ако се развият и станат закон, биха подобрили живота на европейците.
Трима 11-окласници от природоматематическата гимназия "Никола Обрешков" в Казанлък са сред 388-те участници от държавите членки на ЕС.
„Предлагане на мерки за възстановяване и популяризиране на сградите с историческа значимост. Този проблем е изключително актуален днес, когато можем да видим, че голяма част от сградите, изиграли важна роля в нашата история, биват мишена на вандалски актове или се рушат, застрашавайки живота на преминаващите в близост. С клипа представихме Папазовата къща в Казанлък и текстилната фабрика в Карлово, дарена на града от Евлоги и Христо Георгиеви. Ако идеята прерасне в закон, ще бъдат обхванати всички ценни стари здания в Европейския съюз“, отбеляза пред БНР-Радио София Кристиан Петров.
Участниците трябва да съберат гласове за идеите си до 28 януари. След това 10-те от тях с най-много гласове ще бъдат оценени от жури. Авторите на първите три ще бъдат поканени в Брюксел да се запознаят с работата на европейските институции и да защитят идеите си.
Посетете платформата и подкрепете българските участници от тук.
Чуйте разговора на Гергана Пейкова.
Още по темата:
Александър Христов и Яница ПетковаАлександър Христов и Яница ПетковаВ последния за тази седмица "Форум" водещият Лъчезар Христов насочи и предизвика актуалните коментатори да споделят мнения и разсъждения по следните теми : "Възраждане" внася в Народното събрание проекторешение за създаване на комисия, която да разследва дейността на чужди..
За последните 10 дни на остров Санторини са усетени над 6400 труса. Как учените разчитат цялата ситуация и до какви дългосрочни последствия може да доведе? Събеседник по темата в предаването "Ритъмът на столицата" е доц. Пламена Райкова, ръководител на Департамент "Сеизмология и сеизмично инженерство" към Националния институт по..
Съвсем скоро се очаква да бъдат достъпни и онлайн декларациите, чрез които Столичната община събира информация за количеството генериран отпадък от граждани и бизнес. От началото на този месец, местната администрация стартира кампания, с която цели да се подпомогне определянето на точния размер на такса „битови отпадъци“ (ТБО), тъй като от 1..
През 2024 г. инспекторите по труда са извършили 8520 проверки по сигнали за нарушения на разпоредбите на трудовото законодателство от всички близо 50 хил. сигнала до инспекцията. Най-голям брой сигнали засягат заплащането на труда – 3317, а 1411 са по възникването на трудовите правоотношения, 1302 по прекратяването им и 889 са по работното време. От..
Поне 350 хиляди от сънародниците ни са били на воден режим през изминалата година. Запитахме се “Защо?” и тръгнахме по следите на изчезващата вода в Североизтока. Срещнахме водомайстори, дънни биволи и много сърцати хора, принудени да оцеляват без вода. Документирахме прокопаването на сондаж за хиляди левове, местонахождението, на който е..
В Ротердам е в разгара си 54-ото издание на Международния филмов фестивал. Той бе открит с филма “Фабула“ на режисьора Майкъл Тенхорн. Цели 14 филма фигурират в официалната “Тигър селекция“ на фестивала тази година, сред които има и българско участие. Това е първият фестивал в Нидерландия, основан през 1972 година, който се утвърждава като..
Тази вечер започва Десетото издание на фестивала за документално кино Master of Art с прожекция на филм за Франк Синатра и песента му “My Way”. Захванах се с този фестивал, защото ми е страст да споделям изкуство с повече хора. Така 10 години споделяме изкуство, емоции, красота, пътуване във времето. Това е нашият начин да променяме живота към..