Именно темата за младите, идентичността и политиката, коментира пред Радио София Чая Колева. Тя е завършила магистратура по „Международна сигурност“, а преди това и Френския институт за политически науки. Според нея, френската култура и политика имат дълбоки корени в това да упражняват свободата и равенството.
„Габриел Атал действително се заявява като много дързък. Това, което се отразява като първа негова характеристика е младостта. От друга страна, Франция има и други исторически примери на млади премиери. През 1984 г. Франсоа Митеран номинира Лоран Фабиюс, който тогава беше 37-годишен. Малко преди това Жак Ширак става министър-председател на 41 години…Аз си мисля, че ние сме свикнали на по-стари лидери, особено от Дивия Запад. Но има една поговорка, че ако човек не поумнее до 30 години, след това е по-малко вероятно да му се случи“, уточни Чая Колева.
По думите й, освен дързостта, качествата, които Габриел Атал поставя на първо място, са откритост, свръх амбиции и увереност.
„Той е млад, но не му липсва политически опит. Той е досегашният министър на образованието“, казва Чая Колева.
Тя коментира и постоянния миграционен поток към Франция.
„Когато се говори за миграция, трябва да се излиза от призмата на статистиката. Аз имах възможността да работя две години в пряк контакт с хората, които пристигат във Франция от Африка, от Близкия Изток и съм виждала човешките лица, и съм чувала техните истории. Има сред тях такива, които последното нещо, което са искали, е да напуснат страната си“, каза тя.
Колева обясни, че с новия закон във Франция, мигрантите ще трябва да доказват доход, за да могат се съберат със семействата си, променено е правото на гражданство, за родените там деца на мигранти.
„Необходимо е години да си живял, разбира се френски език, така че в тази посока Франция със сигурност отново „взима завоя“, обясни Чая Колева.
Подробности за миграционните процеси, ситуацията в Европа, войните по света, можете да чуете в разговора на Даниел Ненчев с Чая Колева.
Седмицата започваме с нови коментатори, които вече са споделяли свои разсъждения в предишни издания на "Форум". Днес те се спряха на следните теми: Европа в новия световен ред на Тръмп . Подходът на американския президент и бизнесмен - икономика през политика. Истината в речта на Джей Ди Ванс: "Най-големият враг на Европа е помежду ни"...
Най-престижният форум на местната власт на Балканите – B40 беше открит днес в София от Васил Терзиев и кмета на Истанбул Екрем Имамоглу . Представители на близо 50 града от Балканите се включват в софийското издание на инициативата на тема "Бъдещето на Балканите: иновации, сътрудничество, зелен преход и растеж". 15 нови членове..
Общият брой на икономически неактивните хора (тези, които не си търсят работа) на възраст между 15 и 64 години е малко над 1 милион (462,4 хил. мъже и 584,8 хил. жени). Това са 26,4% от населението в тази възрастова група, сочат данните на Националния статистически институт за четвъртото тримесечие на 2024 година. Общият брой на работещите хора..
30 години навършва една от най-обичаните детски вокални групи "Бон-Бон“. По повод юбилея, те издават първия за България концептуален албум, озаглавен символично "30“. Създаден е в рамките на ексклузивен творчески лагер за писане на музика от деца, в който с таланти от различни възрастови групи работят творци като Venci Venc’, LATIDA, Сара Чакърова и..
Членовете на Камарата на автомобилните превозвачи в България реагираха остро на предвиденото увеличение на цената на тол таксите и винетките в проектобюджета за 2025 г. "Това е пореден удар върху транспортния сектор и българските граждани, който идва в момент, когато пътната инфраструктура е в критично лошо състояние, а тол системата..
Книгата "Защо се разпадат империите“ от Питър Хедър и Джон Рапли представя интересни паралели между Рим, Америка и бъдещето на Запада, като поставя въпроса възможно ли е тоталният колапс, каквато е била съдбата на древната империя, да бъде избегнат. Авторитетът на експертност на двамата автори по тематиката на книгата е неоспорим...
Филмът "Мечти (Секс Любов)" на норвежкия режисьор Даг Йохан Хаугеруд спечели голямата награда на международния филмов фестивал "Берлинале", който се провежда за 75-и път в германската столица. Добре е, че филмът има подзаглавие, защото в конкурсната програма има и друг филм с абсолютно същото заглавие, но на режисьора Мишел Франко от Мексико...