Петър Танев е на 23 години, български гражданин и руски дисидент, работи в Брюксел във Фондация за демократично развитие, акредитирана към Европейския парламент. Наскоро Петър Танев беше в Украйна, за да се срещне с българската диаспора там и попада в центъра на събитията. Пред Радио София той сподели своята гледна точка как изглежда страната днес и какъв е живота на българската общност там.
Казва, че винаги е бил радетел за европейските ценности и затова Русия да бъде част от европейското съобщество, но развитието на събитията днес не позволява това да се реализира.
"Постоянно съм пледирал и съм се опитвал да изграждам един мост, като гражданин на Европейския съюз (ЕС), между руската младеж и европейските граждани и европейските студенти и европейските политици като цяло. Мечтал съм един ден да участвам в европейските избори като кандидат на Европейския парламент от страна на Руската федерация. Имах такава мечта, когато бях на 16-17 години, разкрива той.
Но започват сериозни репресии, младият мъж е арестуван и глобен.
"Бяха изречени различни заплахи по различни поводи от режима на Кремъл", разказва той.
Танев е арестуван, защото участва в протести в центъра на Москва, за да изрази гражданската си позиция.
"Идентифицираха ме по камерите, защото в Русия, в Москва те се използват не за да ловят престъпници, а изключително за политически цели. Ако протестираш, ти си вече извън закона, защото това е "дестабилизация" на едно общество, но не на обществото на хората на Русия, а това на репресивните политици, които държат властта в Руската федерация в момента и които налагат със сила своята власт, по всички индикации, които имаме. Русия по никакъв начин не е свързана с демократичното управление", разказва той.
Мога да го нарека "автократична клептокрация", допълни Петър Танев.
Посветен на каузата за подкрепа на Украйна и борбата срещу авторитарните режими като режима в Кремъл, използвайки различни политически инструменти на общо европейско ниво. Той споделя, че последното му посещение в Украйна е трето поред, но за него е било изключително важно. Усеща нещата, които се случват от първо лице, на емоционално ниво, разграничава своето отношение от пасивността на политическите чиновници, които не излизат от кабинетите си, заради което не могат да преживеят емоционално нещата, които обикновените украинци преживяват постоянно – бомбардировки, насилие, малтретиране и майчини сълзи.
В разговора с Петър Танев ще чуете още: какво го притеснява в България, за хибридната война както и лични свидетелства, за репресиите и бомбите върху хората от български произход в Украйна и още много интересни аспекти от наблюденията на младия българин върху ситуацията днес. С него разговаря Даниел Ненчев.
Невена Николова и Данаил Конов са имена от екипа на радио София - той идва от Враца в София в 2015, тя идва от радио Шумен. Още за техния път към и в радиото - в звуковия файл: Може ли по обява да намериш призвание и има ли значение какво казват родителите? Кои са най-сладките позиции, каква е разликата между новинар и водещ, както и репортер -..
Гостува ни актрисата Маргарита Костова. Надежда Герова разговаря с нея относно призванието актьор и всичко, което заобикаля един човек на изкуството. За работата на актрисата в куклени и драматични постановки и как предава занията си на деца и младежи нека чуем повече сега.
Какви са предизвикателствата пред младите хора в България? Каква е ролята на активните граждани за преодоляване на разделението в обществото? По темата ни гостува Мирослав Цеков, председател на Форум гражданско участие: "Отвореното ни писмо до НС бе провокирано от насочени срещу НПО призиви от политически сили в НС. Това е откровена заплаха и опит..
Албена Димитрова от Американския Университет в Благоевград представя състезанието по социално предприемачество "Станция Иновация": "Аз съм втори семестър в първи курс, следвам два бакалавъра. Клубът ни за по-добро общество организира благотворителни базари и в "Станция Иновация" парите също ще отидат при лица в неравностойно положение. То се..
В месеца на любовта търсим формулата за здрава връзка в примерите около нас. Книгите събират ли хората? Събеседници: Темз Арабаджиева и Антон Биров: "Вчера вечерта много исках да затворя вратата и да си чета книга. Любовта не е един конкретен ден. Нямам нищо против празника, стига малките прояви на любов да не са само един ден. Същото е с..
Как интересът на децата към книгите оформя читателските нагласи в бъдеще и какво има и трябва да има в списъка с книги до 12 клас? Събеседникът ни Борис Илиев е учител по български език и литература в Националната природоматематическа гимназия (НПМГ) „Акад. Любомир Чакалов“, която завършва като ученик: "Моите ученици много обичат да четат, но..
Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..