Продължаваме разказа от миналия път за световния диригент от България - Васил Арнаудов. Дирижираните от проф. Арнаудов състави постигат изумителните 37 международни награди от редица престижни конкурси по цял свят.
Всъщност значимите успехи легендарният Маестро постига с два хорови състава. Това са първият български камерен хор в България - софийският “Любомир Пипков” - основан през 1966-а година от професор Арнаудов и Ирина Щиглиц. И, разбира се, хор Родина, град Русе, с който през 1988-а завоюва Наградата “Хор на света” в Международния конкурс в Ланголен, Уелс.
Заедно с тези върхове в професията, Васил Арнаудов оставя за бъдните поколения стройна система на обучение, пример за изумителен професионализъм и неизчерпаем извор от насоки за развитието на професията хоров диригент. Когато подбира произведения за Софийския камерен хор “Любомир Пипков” и за хор “Родина”, Русе, Васил Арнаудов показва мащабно познаване на световната музикална култура. Творбите на българските хорови композитори обаче са задължителни.
Отново слушаме проф.Арнаудов със записи от Златния фонд на БНР. Както и хоровия диригент Пламен Георгиев - Чарли. Той работи заедно с професор Арнаудов в продължение на повече от 10 години в Хор “Родина”. А, след 1991-а, в продължение на четвърт век, Пламен Георгиев дирижира 6 дружества в Германия. Там отива по покана на Немския певчески съюз. Слушаме и смесения хор “Родина”, дирижиран от великия диригент Васил Арнаудов. Изпълнението е на композицията “Слънце бърза” с автор Александър Танев.
"Ако ме запитат кои български автори предпочитам, ще бъда затруднен - при моите програми минавам през всички":
Седмицата завършва с коментаторите във "Форум" – Адриана Диканчева и Никола Атанасов. Заедно с водещата Елена Пъневска, те дискутираха по различни теми от деня: - ПП "Възраждане“ апелират министерствата да разгледат членствата в различни НПО и да прекратят такива, които не носят полза за държавата - Тръмп блокира възможността..
Столичната библиотека отбелязва Деня на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност с фотодокументални изложби, литературни четения и Ден на отворените врати. Празничната програма за 24 май ще започне в 11.00 часа, а софиянци и гости на столицата могат да посетят Централната сграда на пл. "Славейков“, да разгледат..
Третото издание на Нова българска типография демонстрира постиженията на българските дизайнери, работещи в областта на калиграфията, летеринга, шрифтовия дизайн и типографията след 2019 година. Повишеният интерес към изкуството на шрифта през последните години създаде поле за изява на много автори и повиши критериите и очакванията на широката..
Сериозно разминаване между желанията за професионална реализация на завършващите училище и реалните нужди от кадри на пазара на труда, отчитат от една от големите компании в областта на HR решенията. Наблюденията са направени сред над 300 български и международни компании от различни сектори. През последните години сред най-желаните..
Тържествено събрание по повод 24 май се проведе през днешния ден в Българската академия на науките. Заместник-председателят на БАН проф. Емануел Мутафов откри празника в зала “Проф. Марин Дринов“ с откъс на старобългарски език от “За буквите“ на Черноризец Храбър. Председателят на Академията чл.-кор. Евелина Славчева поздрави учените и гостите за..
"Живот с нулев отпадък" – философия, която цели да се намали максимално отпадъкът, който произвеждаме. Друга свързана тема, която също набира популярност, е пазаруването на дрехи втора употреба – не само като стилен и икономичен избор, но и като сериозна алтернатива на бързата мода и нейното въздействие върху планетата. “В началото на 2017 г. се..
От БСП внасят законопроект за намаляване на лихвите на студентските кредити от 7% на 3%. В момента лихвите по кредитите са 7% – таван, който е заложен от държавата. Преди дни председателят на МО в БСП и председател на комисията по младежта и спорта в парламента Габриел Вълков заяви, че "няма как банките да печелят още повече пари на гърба на..