Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Къде потъват публичните средства? Част от отговорите са събрани в девета "Черна книга"

Снимка: chernakniga.bg

Къде изтичат парите на данъкоплатците? На този социалнозначим въпрос за девети път отговаря "Черна книга на правителственото разхищение в България", чието поредно издание за пореден път е резултат от съвместната работа на Фондация за свободата „Фридрих Науман“ и разследващи журналисти.

През изминалите години е имало разследвания и разработки в различни области - спорт, здравеопазване, гори и земеделие, БДЖ, институции, разказа пред БНР-Радио София политологът Мила Мошелова, един от съставителите на Книгата:

„За съжаление всяка година има достатъчно много материали. Имало е реакции, но често е имало продължение и проследяване на случаите. Книгата се занимава с все по-сложни казуси, свързани със схеми и корупция. Въпросът с независимото правосъдие продължава да стои.“

Анина Сантова е сред авторите в „Черната книга“. Тя е писала за 10-годишна схема в Столичната община, за кръг от фирми, които дълго време са печелили поръчки за поддръжка. Била е обект на натиск и заплахи.

Сантова коментира, че в момента София няма работещ Общински съвет, но за много от нещата „топката е в ръцете на кмета“, особено когато става за заварени договори, за които просто трябва да се контролира изпълнението им.

Анина Сантова и Мила Мошелова с Черната книга

Деветата Книга събира 15 журналистически разработки, които описват злоупотреби с обществен ресурс. А част от изводите ѝ очертават и потвърждават трайни тенденции в България.

„Освен директни загуби, винаги има пропуснати ползи и намаляване качеството на живот на хората, но е трудно всичко това да бъде остойностено. Част от парите отиват по предназначение, но има проблем с прозрачността и целесъобразността на разходване. Загубите се увеличават и от нашето гражданско бездействие“, подчерта Мила Мошелова.

Колкото до кризата в Столичния общински съвет, който още няма избран председател, Мошелова отправи призив за диалогичност, защото още едни избори ще означава още разходи и на средства, и на доверие.

Още за медийната свобода, оказваните заплахи и натиск, как (доколко) разследващата журналистика държи юздите на правителствени разхищения чуйте в звуковия файл.

  • Официалното представяне на "Черна книга на правителственото разхищение в България" ще бъде на 15 февруари т.г. в Литературен клуб "Перото".
По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нова музика за стари филми

Киноконцерт: Романтичните неволи на Чаплин, Кийтън, Линдер - прожекция с музика на живо. Слушаме Еви Карагеоргу – координатор на събитието: "Това е много специална програма с три неми филма с музика на живо, рядко имаме такава възможност да ги видим" Повече подробности за автора на музиката и други неща, които ще ви заведат на прожекцията - в..

публикувано на 22.02.25 в 16:39
Лесничеят Васил Попов

Историята оживява - Лесничеят Васил Попов, част първа

Разказът е на Снежана Маринова - краевед, изследовател на историята на Стара Загора и съавтор на книгата “Мозайка от миналото на Стара Загора”: Къде са секвоите в България? Откъде идват тези в Борисовата градина? Кой е В.В.Попов, чийто постамент за паметник откриваме до секвоите там? "Каква е цената, ако иска един човек като родения в Стара..

публикувано на 22.02.25 в 16:00

Софийски разкази - Софийска хроника. София след Освобождението (1878-1885)

Разговорът е със Здравко Петров -  урбанист и създател на проекта “Исторически маршрути”: "София никога не е била изостанала, минава през много животи. Била е много различна от това, което можем да си представим - с кьорсокаци и малко черкви, някои, като Света София, превърнати в джамии."  Какво е съдържал първия градоустройствен план, кои са..

публикувано на 22.02.25 в 15:00
Вивиа Ники

Северът със скритите му красоти

Прожекции на документалния филм „Скритата красота на Севера“ - повече за филма, заснет с дрон от неговия автор Вивиа Ники: "Северът за моето усещане е много мистично място с изключително много култура, оято е неразкрита." Разказът продължава като филм във филма или като изложба за филма - преценете сами в звуковия файл.

публикувано на 22.02.25 в 14:49

Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство

Започва третото издание на „Форум за съвременно изкуство и култура WIDE ARТ“ – за него ни разказва Радослав Механджийски: "Представяме съвременното изкуство през най-различни перспективи. Търсят се пресечни точки между технология и изкуство, психоанализа и изкуство и т.н. Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство." Още за поредното..

публикувано на 22.02.25 в 13:40
Мария Маринова и Евгения Селвелиева

Мечталище - културен хъб

Визулен тур в изкуствата – Мария Маринова и Евгения Селвелиева от настоятелството на „Читалище-мечталище“ – на живо в студиото: "Това е гражданска инициатива, която събра съвсем случайно единомишленици. Оказа се, че има страшно много хора, които искат да видят културен хъб, а не прашасали и оставени на командно дишане места.  Реално има супермного..

публикувано на 22.02.25 в 11:35

Жажда за чаена култура

Festeaval  – фестивал на чая, представен ни от Илиана Елиас: "Много чай от цял свят, български билки, богата палитра от вкусове - това вече е осма поредна година. Имаше различни събития в различни браншове и в България много чай не се пие - само когато сме болни. Има жажда за култура." Още любопитни неща за чая и културно-образователната им..

публикувано на 22.02.25 в 09:36