Sofia Art Fair е трансформиращо визуално/културно изживяване, което събира художници, колекционери и ентусиасти на изкуството от цял свят. Събитието има за цел да преосмисли арт пейзажа в България, като демонстрира жизненото многообразие на съвременното изкуство, насърчава междукултурния диалог, отбелязва уникалните творчески изрази и допринесе за растежа пазара на изкуство в България. Събеседник ни е основателят Суни Данаджъ:
"Събитието ще е от 3-6 октомври. Етапите са няколко. Започваме с open call, журито ще избере конкретните участници, ще се обособи програмата. Предстоят срещи с галеристи и с хора от гилдията. Дошло е време. Художниците са малко маргинализирани. Изкуството и културата няма да бъдат засегнати от изкуствения интелект.
Не всеки проявява желание да следи тенденциите в изкуството. Покупката на произведение на изкуството е емоционален акт. Колекциите и покупките с инвестиционна цел са различно нещо. Обръщаме се и към колекционерите, и към по-широка публика. Направихме маркетингово изследване за нагласите относно развитието на пазара на изкуство. Другата тема е какво се случва със завършващите живопис, скулпрура, арт-мениджмънт.Отворени сме за участие на европейски галерии, важното е да има обмен, мрежа от контакти. Освен конкретната изложбена част, ще я има и гейминг индустрията, която е тясно обвързана с изкуството. Галериите и организации като нашата могат да подпомогнат развитието на един артист. Има стипендии, фондации, изцяло ангажирани с проекти на млади таланти. В обособена зона при нас ще участват млади български артисти, които имат нужда да бъдат показани на светло.
Изкуството ни идентифицира като общество. Важно е да подкрепяме талантите. Стига с клишетата. Престижно е да се занимаваш с изкуство. Артистите са емоционално раними същества, те показват цялата си емоция на нас. Най-развити са продажбите на стари майстори, тези на съвременно изкуство не могат да бъдат проследени. В проучването ни, 70% от записаните се интересуват от кураторските обиколки и срещите с художниците.
Трябва да спрат притесненията, че ако ходиш на изложба може нищо да не разбереш. Искаме събитието да е отворено, идеите да се обменят, всеки да може да извлече максимума от такава среща."
През почивните дни през УМБАЛ "Царица Йоанна – ИСУЛ“ са преминали над 1200 спешни пациенти, 456 от тях през единствения в Западна България Спешен УНГ кабинет, а 293 през единствения Спешен очен кабинет, съобщиха от лечебното заведение. Има и голям брой хора, които са се регистрирали, но са преценили, че състоянието им не е толкова спешно и са се..
От 28 април започва поетапното спиране на парното в Перник, съобщиха от "Топлофикация – Перник”. Над 20 000 абоната са на централно отопление в града. На част от тях парното вече е изключено след подадени заявления от Етажната собственост. Като цяло отоплителният сезон премина без сътресения. Имало е частични спирания, но те основно са били свързани с..
Случаите на тежки стомашно-чревни разстройства в Банско не намаляват. През личните лекари са минали десетки хора с едни и същи симптоми. Основната версия на хората в града е, че масовото заразяване е от водата. По-рано днес екипи от РЗИ и служители на ВиК-Благоевград са взели проби от водата. “Не можем да говорим за епидемия в Банско”, каза за БТА..
Ученици от 95-о столично училище, вдъхновени от своята преподавателка по история, са открили един много интересен и атрактивен начин да пресъздадат усвоеното от митологията на древна Елада в социалната мрежа . Те създават профили на древногръцки божества или умалени модели на египетски пирамиди в съвременен контекст, като в ролята на..
По повод Световния ден на книгата и авторското право - 23 април, Нов български университет провежда инициативата "Пътуващи книги", в рамките, на която ще бъдат "освободени“ 30 нови заглавия. Събитието се организира от библиотеката на НБУ, за която 2025 г. е юбилейна – навършват се 30 години от създаването й. Инициативата "Пътуващи книги"..
Над 15 000 деца са открили своя любима книга, прочетена от известни личности и успели българи, участвали в “Походът на книгите“ . За поредна година МОН подкрепя инициативата на Асоциация “Българска книга“, която традиционно се провежда от 2 до 23 април . В нея участват знакови лица от различни сфери на културния, спортния и обществения живот в..
Фабриката за идеи, Обсерваторията по икономика на културата, Българската музикална асоциация и Креатех България организират кръгла маса на тема "Културата, изкуствата, културните и творчески индустрии – важен фактор за развитието на регионите и ролята на общинските власти в извеждането им като приоритет на местните политики ". Домакин е..