Христо Велев, основател на компанията за визуални ефекти Bоttleship по повод Националният празник на хората в кино индустрията:
"Разликата между анимация и визуални ефекти е артистична. В анимацията започваш от нулата, докато визуалните ефекти трябва да са сложни като природата. Сега те правят мечтите на режисьорите възможни. Ефектите са смесица от технология и занаятчийство от високо ниво. Подскачаш от технически към артистични проблеми - решавайки едните, попадаме на другите и обратното.
Спектакъл-филмите са много зрелищни, част от тях са направени виртуално. Ние сме като хора, които правят увеселителен парк. Тъкмо сме измислили нещо ефектно и трябва за следващия проект да измислим друго. В началото нещата са трудно предвидими. И естетиката е различна, ако се целиш примерно в Азия или в млади хора. От 50-те, в Европа и САЩ тя идва от фотографията, сега е обратното - цветовете и анимацията са важни за азиатската и по-младата публика.
Режисьорите искат да те развълнуват. Това, което правим или трябва да е много фино, или много дръзко. Изпробват се различни варианти, за да можем да сме на ръба. От 90-те боксофисът е на визуалните ефекти. Атракция и спектакъл. В киното потапянето е по-силно. Вкъщи част от магията отива отвъд ръба. В киното сетивата са по-натоварени. Хубаво е да имаме различните начини на гледане на различните филми. В момента почти няма филм без визуални ефекти.
Единствено си струва да се преследва най-високата цел. Често е психологически смущаващо. Стресиращо е, защото резултатът се вижда доста късно. Минава се през доста неуспешни реализации. За пръв път нещата се виждат в целия си блясък на най-големия екран. При нас признанието е оскъдно. Като магията на режисьора е пълна, заслугата е фокусирана към него.
В момента, изкуственият интелект е успешен за генериране на статични изображения и начални изображения. Нашият процес е много колаборативен, засега ИИ е много ограничен. Но ускорява сегашните методи за генериране на виртуални светове. Надеждата е да може да смъкне разходите. Но има в момента поне технологични ограничения, както има и етически модели - как хората, създали моделите, върху които се тренира ИИ ще получават възнагражденията си. Има и ИИ, който да се използва като интерфейс - да преведе на софтуера какво искаме от него. Използваме всичко най-съвременно от технологиите, не съм притеснен, че сме стигнали до някакво насищане."
Невена Николова и Данаил Конов са имена от екипа на радио София - той идва от Враца в София в 2015, тя идва от радио Шумен. Още за техния път към и в радиото - в звуковия файл: Може ли по обява да намериш призвание и има ли значение какво казват родителите? Кои са най-сладките позиции, каква е разликата между новинар и водещ, както и репортер -..
Гостува ни актрисата Маргарита Костова. Надежда Герова разговаря с нея относно призванието актьор и всичко, което заобикаля един човек на изкуството. За работата на актрисата в куклени и драматични постановки и как предава занията си на деца и младежи нека чуем повече сега.
Какви са предизвикателствата пред младите хора в България? Каква е ролята на активните граждани за преодоляване на разделението в обществото? По темата ни гостува Мирослав Цеков, председател на Форум гражданско участие: "Отвореното ни писмо до НС бе провокирано от насочени срещу НПО призиви от политически сили в НС. Това е откровена заплаха и опит..
Албена Димитрова от Американския Университет в Благоевград представя състезанието по социално предприемачество "Станция Иновация": "Аз съм втори семестър в първи курс, следвам два бакалавъра. Клубът ни за по-добро общество организира благотворителни базари и в "Станция Иновация" парите също ще отидат при лица в неравностойно положение. То се..
В месеца на любовта търсим формулата за здрава връзка в примерите около нас. Книгите събират ли хората? Събеседници: Темз Арабаджиева и Антон Биров: "Вчера вечерта много исках да затворя вратата и да си чета книга. Любовта не е един конкретен ден. Нямам нищо против празника, стига малките прояви на любов да не са само един ден. Същото е с..
Как интересът на децата към книгите оформя читателските нагласи в бъдеще и какво има и трябва да има в списъка с книги до 12 клас? Събеседникът ни Борис Илиев е учител по български език и литература в Националната природоматематическа гимназия (НПМГ) „Акад. Любомир Чакалов“, която завършва като ученик: "Моите ученици много обичат да четат, но..
Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..