Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ликийският път - история и живописни гледки по най-дългия пешеходен маршрут в Турция

Снимка: личен архив

Зорница Шепкова е приключенец и пътешественик. В предаването „Радиокафе“ тя сподели впечатленията си от Ликийския път в Турция или както е станал известен у нас - Турският Ком-Емине.

Маршрутът е дълъг 540 км и е сериозно предизвикателство за пешеходен туризъм в Турция.

„Ликийският път е маршрут в Южна Турция, по Средиземно море, който придобива популярност последните 20-25 години. Една ентусиастка – англичанка, през 1999 г. открива и започва да работи по този път. Тя е жена, която е живяла дълго време в Турция, в Истанбул. В един момент й се отварят очите и поглежда към по-малките местенца, извън големите градове. Открива колко интересни са те, хем откъм природа, хем откъм история“, каза Зорница Шепкова.

Благодарение на нейните усилия, маршрутът става популярен, а вече е и добре маркиран. Преди това, освен хората, които са живеели в близост, никой не е подозирал какво богатство има в околността, казва Шепкова.

„В момента има много хубава маркировка от табелки. Реално този път следва различни строежи и места, където са живели древните ликийци. Много места, на които са оставили част от културата и от знанията си, за щастие, са съхранени до днес“, сподели тя.

Пътят започва от Фетие или Синята лагуна. Прието е маршрутът да се изминава от Запад на Изток, а крайната точка е около Анталия, добави Зорница Шепкова.

„Това е най-дългият пешеходен маршрут в Турция и един от най-дългите в Европа. Пътят, сам по себе си, е едно чудо, защото е страшно живописен. Целият път минава покрай Средиземно море. Като вървиш, от едната страна гледаш морето, от другата страна се редуват най-различни гледки – гори, върхове, селца. Има дни, в които се изминава денивелация от 700-800 метра. Специфичното е, че всеки може да си определи с какво темпо да ходи“, казва пътешественичката.

Тя уточни, че пътят се изминава за около 22 дни. Условно маршрутът е разделен на три части. По думите й, е добре хората, които решат да изминат разстоянието да имат поне средна планинарска подготовка. Не се препоръчва маршрутът да се изминава през лятото, тъй като е много горещо. Най-добрият период за изминаване на Ликийския път е април-май или септември-октомври, съветва Зорница Шепкова.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Полина Начева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Българското научно достижение за 2024 г. - BgGPT

Въпреки неголемия бюджет, който България отпуска за наука, страната ни се развива успешно в тази сфера. В Българската академия на науките работят учени в 50 института. Страната ни разполага и около 50 висши учебни заведения, каза пред Радио София главният редактор на сп. "Българска наука“ Петър Теодосиев. "Всичко това дава капка по капка..

публикувано на 24.12.24 в 12:23

6 момичета и 4 момчета се родиха по инвитро програмата на Столичната община

Общо 10 бебета се родиха през 2024 г. по донорската програма на Столичната община за подпомагане на семейства с репродуктивни проблеми. От тях четири са момчета и шест - момичета, а две двойки са близнаци , съобщиха от Общината. Десетте деца са родени в периода ноември 2023 г. - декември 2024 г. Одобрени са били 30 двойки. Предстои да..

публикувано на 24.12.24 в 11:31

Над 300 екстремни локации в България в първата карта XtremeMap

Над 300 локации са отбелязани в първата карта за екстремни спортове в България XtremeMap. Страната ни предлага стотици възможности за адреналин - от каране на сноуборд и парапланеризъм до катерене и рафтинг. Един от създателите на картата е Светлозар Желев, който практикува екстремни спортове. Липсата на информация го подтиква да се включи в..

публикувано на 24.12.24 в 11:17
Слава Рачева с Педя човек - лакът брада

Куклената къща в София е новият адрес на Педя човек - лакът брада

Педя човек - лакът брада си има нов дом - Куклената къща в София. За това съобщи в социалните мрежи Жени Костадинова. Актрисата Слава Рачева , която е гласът на куклата, каза, че е благодарна, че има такова място. Жени Костадинова от Музея на куклите разказа, че идеята дошла след срещата на Слава Рачева с деца: "Когато тя попадна в..

публикувано на 24.12.24 в 11:06

Столичният зоопарк работи без почивен ден по време на коледните празници

Столичният зоопарк работи без почивен ден по време на коледните празници, със зимно работно време, съобщават от зоологическата градина. Касите са отворени от 8.30 до 16.30 часа, а престоят на посетителите е до 17.00 часа. От зоопарка припомнят, че залите "Големи котки, терариум и аквариум", "Гиганти" и "Примати 2" и "Примати 3" са..

публикувано на 24.12.24 в 10:06

Напълно преобразиха подлеза на "Орлов мост" в интерактивна и ангажираща галерия

Напълно преобразен и превърнат в модерно и светло пространство с репродукции на картини на стара София е подлезът на "Орлов мост", свързващ бул. "Цариградско шосе" с Борисовата градина, съобщават от Столичната община. Подлезът е почистен и ремонтиран, като са премахнати старите ламелни тавани, монтирано е ново енергоспестяващо LED осветление. Стените..

публикувано на 24.12.24 в 09:09

Християнският свят очаква Рождество Христово

Християните са в очакване на Рождество Христово. По-особените празнични богослужения в православните храмове пресъздават сбъдването на "великата тайна на боговъплъщението", която според църковното учение е рождението на Спасителя. Затова навечерието на празника се нарича Бъдни вечер. Тогава по стара традиция семейството се събира на богата, но..

публикувано на 24.12.24 в 08:16