Протестът премина с минимални забавяния в маршрутите на тролейбусните и автобусните линии с номера 4, 88, 204, 304 и 384. Служителите от градския транспорт блокираха за кратко движението в непосредствена близост до обръщалото на ул. „Обиколна“ в ж.к. „Дружба“ 2.
След края на акцията, служителите се срещнаха със столичния кмет Васил Терзиев. Той определи като продуктивна срещата с тях и със синдикалните представители от КНСБ и КТ „Подкрепа“.
С 15% могат да бъдат увеличени заплатите на служителите от 1 март, а средствата са осигурени допълнително към предвидения столичен бюджет за 2024 г. Общинският съветник от ПП-ДБ-Спаси София Андрей Зографски уточни, че това са 37 млн. лева.
Пред Радио София вицепрезидентът на КНСБ Тодор Капитанов обясни, че са доволни от срещата със столичния кмет, но само донякъде.
„По повечето точки постигнахме съгласие. Единственото, по което не достигнахме до финално съгласие, това е размерът на увеличението на работните заплати. От общината предлагат на служителите на градския транспорт 15%, а те искат 30%, защото считаме, че 30% е реално това, което може да се усети в джоба на един човек“, каза Тодор Капитанов.
По думите му, преговорите ще продължат, като ще се търсят варианти в рамките на годината за допълнително увеличение.
„Ние продължаваме да изискваме от държавата, в лицето на Министерски съвет, политика към всички дружества в цялата страна, не само в столичния транспорт, за да могат фирмите целево да бъдат финансирани за увеличение на работните заплати“, обясни вицепрезидентът на КНСБ.
Той добави, че служителите от столичния градски транспорт остават в протестна готовност, докато не получат първото си увеличение на заплатите. Тодор Капитанов добави, че следващата седмица предстои среща на синдикалните организации, на която да обсъдят отправените предложения от кмета на София и екипа му, и да решат дали ще приемат предложението за 15% увеличение на заплатите или да предприемат ефективни протестни действия.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Д-р Татяна Илиева за джаз-фестивала в Боровец, носещ името на нейния съпруг д-р Емил Илиев: "Не отдавам значение на годишнините. Всеки концерт е своеобразен празник. А един сезон, посветен на годишнина не се отличава много от другите. Стараем се всеки концерт да е нещо неповторимо. Нищо не е самоцелно. Бих отбелязъл цикъла ни "Нова европейска..
Лаго фест в града, джаз-фестивал в Боровец - не всеки град има подобни допълващи се две музикални събития. По този повод започваме с Георги Николов-Гопето : "Колкото по-готина е публиката, толкова по-готино звучи и музиката. Хората като се изкефят на звука ставаме все по-креативни. Има нови вдъхновения, чакат да бъдат записани. Като се видим,..
Медресе сокаги се прекръства след влизането на московците по тази улица. После е Регентска, после пак - Московска. Започва от пл.Желю Желев, където е бил първият чугунен фонтан. Там е била и часовниковата кула от 17 в. Към 1880-1881 е разрушена. Повече за градската легенда за нея и за оформлението на улицата, както и за прилежащата ѝ малка ул.Малко..
Роден е в 1902 в Габрово, баща му е учител и автор на едни от първите учебници по география в България. Даниела Георгиева е съпруга на неговия правнук и я слушаме в звуковия файл със спомените ѝ за д-р Рачев. Нейни са и предоставените снимки и документи . Д-р Рачев е ревностен радетел за създаването на белодробни диспансери в България. Другата му голяма..
Животът на композитора маестро Георги Атанасов е по-заплетен, драматичен и вълнуващ от всяко оперно либрето. Баща му зарязва децата си, когато бъдещият музикант е на три. Успява да го издири след десетилетия, но таткото предава Богу дух ден преди срещата им. Майката чисти по хорските къщи, за да изхрани челядта си и си отива от живота след десет..
Най-новият проект на Спартак Севов е пълнометражния филм „ Министерството на мечтите “ – абсурдна комедия за любимите неща на всички: бюрокрацията и сбърканите днешни системи. С него е и актьорът Мартин Тасков, а проектът е англоезичен: "Министерство на кошмарите изглеждаше зле като заглавие. Осмиваме бюрокрацията." (Спартак) "Имам честта да..
Георги Георгиев, зам.-председател на "Асоциация за инсулт и афазия“ ни представя първото споделено парково пространство за арт терапия в България, открито по тяхна инициатива на 14 юли в столичния район Банкя. Името, което носи, е "Сътворение" и на място може да се открие зона за арт терапия и зона за лечебно градинарство, както и място с..