Изкуственият интелект крие рискове за сигурността на работните места по света, но също така предлага "огромна възможност" за повишаване на занижените нива на производителност и стимулиране на глобалния растеж. Това заяви управляващият директор на Международния валутен фонд Кристалина Георгиева в интервю за АФП преди дни.
За ползите, вредите, за намирането на баланса в съотношението между работна сила и изкуствен интелект е разговорът с Томчо Томов - директор на Национален център за оценка на компетенциите в Българската стопанска камара. Той заяви, че ако говорим за България, около 30% или една трета от работните места ще бъдат засегнати от изкуствения интелект. Под това „засягане“, трябва да разбираме закриване на работни места, но това няма да е бърз процес, а в продължение на 10-20 години. Според него трябва да разбираме това като „трансформиране“ на работните места, тоест, изкуственият интелект ще засегне изпълнението на конкретни роли, функции и отделни задачи в рамките на съответните професии и работни места.
Както процесът на автоматизация и механизация навлезе и отмени физическия труд, сега изкуственият интилект навлиза предимно в професии с преобладаващ умствен труд, там където има операции, които могат да се автоматизират, рутинни дейности, които могат да се кодират, задачи свързани с управление на данни, мониторинг, оптимизиране, прогнозиране, оценка за алтернативи за взимане на решения, поясни той, определяйки това като парадокс.
Експертът подчерта още, че трябва да се подготвим за всичко, което ще се случва и да развиваме своя потенциал.
“Да развиваме цяла група от нови умения, които може би са подценявани, но които ще са изключително важни във взаимодействието и използването на изкуствен интелект“.
Томов разкри, че около 30% от предприятията у нас разполагат с изготвени стратегии за дигитален преход, съсредоточени върху дигиталната трансформация. Някои включват и използването на изкуствен интелект на много места. В зависимост от определените отрасли, предприятията се съобразяват и с това какви възможности ще даде изкуственият интелект. Според Томов ИИ ще бъде до там, докъдето го допуснем.
Той подчерта, че все пак ще има места и професии, които няма да бъдат засегнати в голяма степен от изкуствения интелект.
„На първо място, тези които изискват емоционална интелигентност, а тя е възможна само за човешкия мозък. Роботът може да снима, да сканира израз на лицето, при тази основа да има база данни, да разкрива какво е настроението, но човешката интуиция, емоционалната интелигентност, управлението на сложни междуличностни настроения, проблемите свързани с управление на хора, са професии, които до голяма степен ще се съхранят, също така и творческите професии", обясни Томчо Томов.
"Изкуственият интелект навлиза в професии в здравеопазването, социалните дейности, изкуството, забавлението, спорта, навлиза и в журналистиката и медиите – при разработка и редактирането на статии, но не можете да му поверите разследваща журналистика – ще го използвате, но той не може да ви замени. Работни места изискващи физическа сръчност, майсторство, които изискват решаване на проблеми в нерутинна, непредвидима среда – поддръжка, ремонти, поправки, техническа охрана, сигурност, противопожарна безопасност", разкри Томчо Томов.
Чуйте още от разговора на Данаил Конов в звуковия файл.
Театралният спектакъл „Космосът на чудесата“ с премиера на 10 април в София. Спектакълът е създаден в рамките на европейския проект Please ASK! за продуциране на театрални произведения в сътрудничество с учени, комуникатори на науката и научни институти. Гостуват ни Димитър Узунов – артистичен директор и д-р Владимир Божилов – научен..
Столичната община кани всички жители на София и околните населени места да се включат в Пролетно почистване от 5 до 17 април . Всички желаещи да се включат в предвеликденското почистване ще получат ръкавици и чували, както и подробни инструкции къде да оставят събраните отпадъци от уборките. Заявки за участие се подават към..
В края на работната седмица, на 4 април във "Форум" Иван Господинов - председател на УС на сдружение "Образование без раници", и Стоил Цицелков – социален и културен антрополог, от "Обединение Честни избори" (ОЧИ), коментираха по следните теми: Пътищата в България , култура на шофиране и спазване на правилата и санкциите. Човешки жертви..
Държавните институции и законодателството ни изостават драстично от съвременните форми на превенция и защита на децата. Гражданската нетърпимост към насилието над деца се увеличава. Това се посочва в Отворено писмо на Национална мрежа за децата (НМД) до държавните институции и медиите във връзка със случаите на насилие над деца в..
На 12 април ще се проведе Петото издание на Международния турнир "Turbo Trophy" , организиран от Българската федерация по таекуондо и Таекуондо Клуб Турбо . "Предишните издания на състезанието превърнаха “Turbo Trophy" в празник на спорта и успяха да зарадват стотици състезатели и хиляди привърженици на Олимпийското таекуондо в България и на..
Проблемът на българските партии, особено на тези в опозиция, е, че не знаят какво ще правят на 2 януари 2026 г . Това ги кара да правят резки движения, които говорят за тяхна безпомощност на въображението. Това коментира пред БНР-Радио София политологът д-р Любомир Стефанов . И още: " Партиите свикнаха да се явяват често на избори и..
Темата за щастието вълнува всички хора - независимо от възрастта или къде се намират по света. То е нещо субективно, но има и обективни критерии, по които може да бъде измерено или обсъдено. Кога се чувстваме истински щастливи, какво влияе на усещането ни за удовлетворение, зависи ли щастието ни от това, което имаме, или от начина, по който..