Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ще станат ли безплатни електронните извинителни бележки?

Д-р Гергана Николова
Снимка: Ани Петрова

За липсата на регулация при издаването на извинителните електронни бележки при учениците сигнализираха потребители в социалните мрежи. По думите им документът може да струва на родителите 20 или повече лева. Позицията на Министерството на здравеопазването е, че въпросът за заплащането от страна на пациентите и за формирането на цените на услугите извън задължителното здравно осигуряване, е въпрос на законово решение. Налице е законова и подзаконова регулация.

Съгласно чл. 52 от Закона за здравното осигуряване изпълнителите на медицинска помощ, сключили договор с НЗОК за оказване на медицинска помощ, включена в пакета, са длъжни да оказват на задължително здравноосигурените лица, без да изискват и приемат от тях плащане и/или доплащане, съответната медицинска помощ.

По темата говори д-р Гергана Николова - член на УС на Българския лекарски съюз и на НСОПЛ.

"За бележките се изговори толкова много и аз мисля, че в нашата система в последно време други проблеми няма освен бележките. Това, за което непрекъснато обясняваме е, че това е дейност, която е извън основния пакет дейности, които се заплащат от НЗОК, с която ние имаме сключени договори за осъществяване на медицинска помощ. Всяка една такава дейност, която е извън пакета от тези определени от наредбата може при нас като търговски дружества и фирми да бъде с образувана цена, която няма как да бъде еднаква за различните лечебни заведения. Защото ако ние определим една цена, това е картелно споразумение", заяви д-р Николова.

Относно това, че издадените електронни извинителни бележки на учениците са видими в тяхното електронно досие тя каза:

"Аз не мога да видя вашето електронно досие, не мога да видя и на никого, защото аз нямам достъп. И това мен не ме облекчава по никакъв начин. За мен най-малкият проблем е това да видя, че е издадена медицинска бележка. За мен проблемът е в това, че аз не мога да видя този пациент къде е ходил, какво е назначено, какво му е дадено. Хората не са длъжни да могат да кажат и да интерпретират всичко, което се е случило в кабинета на лекаря. За това нещо отдавна се говори, има и издадена наредба, която е определила, че лекарите трябва да имат достъп до досието. Говорим за личните лекари на техните пациенти, защото ако аз ви изпратя на кардиолог, а той ви изпрати на невролог и оттам на офталмолог, аз не можа да видя нито какво ви е дал неврологът, нито какво ви е назначил, нито каква ви е терапията, нито какви са ви изследванията."


Тъй като в зимните месеци се разраства грипната епидемия, д-р Николова сподели, че превантивните мерки се взимат октомври и ноември, когато лекарите са призовавали хората да си направят ваксина срещу сезонен грип. По думите й все още можем да се ваксинираме, ако има ваксини.

"Другото, за което говорим и то не е само пак в момента, в който дойде грипната вълна е, когато отидем на море. Влизането във водата, да се печем, да сме на топло, да сме на студено, за да можем да свикнем и да не реагираме по патологичен начин на температурните разлики. Организмът да се е закалил", каза тя и добави, че застоялият въздух и запрашената среда, както и нередовната консумация на плодове и зеленчуци също са предпоставка да сме по-податливи на грип.

Д-р Гергана Николова призова когато сме болни да носим маски, защото можем да заразим и околните. Тя отбеляза, че антибиотици се пият само тогава, когато са назначени от лекар и антибиотичната терапия не е срещу вирусни заболявания, а е само срещу бактериални инфекции. Освен това каза, че има пациенти, които едновременно са болни от грип и от ковид и препоръча на хората да си правят тест, за да знаят лекарите какво лекуват, защото симптоматиката може да е една и съща, но терапията е различна.

"В медицината 2+2 не винаги е четири и затова и нашата работа е трудна и много отговорна, защото няма схема. Не е математика, не е инженерство. Медицината е изкуство, а не само наука", заяви д-р Николова.


Повече подробности чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 19.02.25: Референдумите не са панацея, но стават за "дъвка" на популисти

В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..

публикувано на 19.02.25 в 18:25

Автоинструктори са недоволни от промените в шофьорските курсове

В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..

публикувано на 19.02.25 в 17:35

За 60-годишнината си Театър София ще бъде с обновена сграда и зала

Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..

публикувано на 19.02.25 в 16:55

Танцовият спектакъл "Алиса в страната на чудесата" с премиера в Музикалния театър

Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..

публикувано на 19.02.25 в 16:46
Петър Мишев

Петър Мишев, КНСБ: 5% не осигуряват ръст на доходите, а покриват само инфлацията

Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..

публикувано на 19.02.25 в 16:28
Нели Керемедчиева

Фестивалът "Възможното образование" поставя на фокус човеколюбивите практики

Фестивалът “Възможното образование“  се завръща с пълно издание  от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България. За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него,  е акцентът на разговора с Нели..

публикувано на 19.02.25 в 15:36

Време е за актуализация на Наредбата за храненето на деца и ученици

Нова наредба за здравословно хранене на учениците предлага за обществено обсъждане Министерството на здравеопазването. Сега действащата е от 2009 г. През 2018 г. специалистите са преработили Наредбата за физиологичните норми и това налага промени в други документи, свързани с храненето на деца в ясли, градини и в училищна възраст...

публикувано на 19.02.25 в 14:50