Съгласно чл. 52 от Закона за здравното осигуряване изпълнителите на медицинска помощ, сключили договор с НЗОК за оказване на медицинска помощ, включена в пакета, са длъжни да оказват на задължително здравноосигурените лица, без да изискват и приемат от тях плащане и/или доплащане, съответната медицинска помощ.
По темата говори д-р Гергана Николова - член на УС на Българския лекарски съюз и на НСОПЛ.
"За бележките се изговори толкова много и аз мисля, че в нашата система в последно време други проблеми няма освен бележките. Това, за което непрекъснато обясняваме е, че това е дейност, която е извън основния пакет дейности, които се заплащат от НЗОК, с която ние имаме сключени договори за осъществяване на медицинска помощ. Всяка една такава дейност, която е извън пакета от тези определени от наредбата може при нас като търговски дружества и фирми да бъде с образувана цена, която няма как да бъде еднаква за различните лечебни заведения. Защото ако ние определим една цена, това е картелно споразумение", заяви д-р Николова.
Относно това, че издадените електронни извинителни бележки на учениците са видими в тяхното електронно досие тя каза:
"Аз не мога да видя вашето електронно досие, не мога да видя и на никого, защото аз нямам достъп. И това мен не ме облекчава по никакъв начин. За мен най-малкият проблем е това да видя, че е издадена медицинска бележка. За мен проблемът е в това, че аз не мога да видя този пациент къде е ходил, какво е назначено, какво му е дадено. Хората не са длъжни да могат да кажат и да интерпретират всичко, което се е случило в кабинета на лекаря. За това нещо отдавна се говори, има и издадена наредба, която е определила, че лекарите трябва да имат достъп до досието. Говорим за личните лекари на техните пациенти, защото ако аз ви изпратя на кардиолог, а той ви изпрати на невролог и оттам на офталмолог, аз не можа да видя нито какво ви е дал неврологът, нито какво ви е назначил, нито каква ви е терапията, нито какви са ви изследванията."
Тъй като в зимните месеци се разраства грипната епидемия, д-р Николова сподели, че превантивните мерки се взимат октомври и ноември, когато лекарите са призовавали хората да си направят ваксина срещу сезонен грип. По думите й все още можем да се ваксинираме, ако има ваксини.
"Другото, за което говорим и то не е само пак в момента, в който дойде грипната вълна е, когато отидем на море. Влизането във водата, да се печем, да сме на топло, да сме на студено, за да можем да свикнем и да не реагираме по патологичен начин на температурните разлики. Организмът да се е закалил", каза тя и добави, че застоялият въздух и запрашената среда, както и нередовната консумация на плодове и зеленчуци също са предпоставка да сме по-податливи на грип.
Д-р Гергана Николова призова когато сме болни да носим маски, защото можем да заразим и околните. Тя отбеляза, че антибиотици се пият само тогава, когато са назначени от лекар и антибиотичната терапия не е срещу вирусни заболявания, а е само срещу бактериални инфекции. Освен това каза, че има пациенти, които едновременно са болни от грип и от ковид и препоръча на хората да си правят тест, за да знаят лекарите какво лекуват, защото симптоматиката може да е една и съща, но терапията е различна.
"В медицината 2+2 не винаги е четири и затова и нашата работа е трудна и много отговорна, защото няма схема. Не е математика, не е инженерство. Медицината е изкуство, а не само наука", заяви д-р Николова.
Повече подробности чуйте в звуковия файл.
Крепостта Урвич отново разкрива тайните си – този път от времето, когато София е била Римска Сердика. Изключително археологическо откритие беше направено в крепостта Кокалянски Урвич край София – триъгълна каменна кула, датирана от края на II век. Разкритието е на младите археолози д-р Филип Петрунов и Виолина Кирякова в последните..
Лятото в града може да бъде истинска сцена – особено когато музиката идва при теб. RockSchool отново събира китари, цигулки, пиана, барабани, усмивки, страхотни преподаватели и екип и тръгва по парковете на София. И да – събитията са отворени за всеки. "Основаната идея на проекта в началото, в неговия генезис, беше да скъси тази културна..
Лятно кино под звездите се провежда за поредна година в столичния парк "Възраждане". Инициативата стартира емоционално снощи с хитовата лента "Гунди: Легенда за любовта", съобщават от районната администрация. Филмът, който проследява живота на един от най-обичаните български спортисти – Георги Аспарухов – Гунди, развълнува публиката и предизвика..
Национален младежки форум (НМФ) стартира дванадесетото издание на Национална младежка академия (НМА) – обучителна програма, която повече от десетилетие изгражда капацитета на младите хора и организациите, в които те участват. След 11 успешни издания, тази година Академията поставя нов фокус върху организациите и тяхното устойчиво развитие,..
В градинката "Кристал" от 10:00 ч.ще бъде открита изложбата "3 секунди вечна преднина" , посветена на живота и постиженията на Васил Радев (1961-2025) – световен шампион по академично гребане, осми на Олимпийските игри в Сеул (1988), многократен балкански шампион и победител в едни от най-престижните международни регати, включително..
Във връзка с високите температури до 25 юли включително Столичната община организира раздаване на минерална вода за гражданите. Пунктовете за раздаване са три: на площад „Св. Неделя", до НДК (пилони) и в подлеза на Софийски университет "Св. Климент Охридски". Началото е от 12:30 до изчерпване на количествата. Дейностите са..
Днес преди обяд ще бъде слънчево. В следобедните часове атмосферата ще се лабилизира. Ще има развитие на купеста и купесто-дъждовна облачност и на места, главно в западните и централни райони, ще превали краткотраен дъжд с гръмотевици. В Северна България временно ще проникне относително хладен въздух. Вятърът ще се ориентира от изток-североизток и ще..