Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Откриха Литературен кът на Република Хърватия в Националната библиотека "Св.св. Кирил и Методий"

Посланикът на Хърватия Н. Пр. г-жа Ясна Огняновац пред Радио София

Снимка: Ани Петрова

Днес  се състоя официалното откриване на Литературен кът на Хърватия в Националната библиотека “Св.св. Кирил и Методий“.

Това е 26-ят от поредицата литературни кътове на различни държави, по инициатива на Националната библиотека.

Подробности разказа пред Радио София посланикът на Република Хърватия у нас Нейно Превъзходителство госпожа Ясна Огняновац.

"Това е една много интересна инициатива, започната от Националната библиотека в София. Всички посолства, всички националности представени в нея получават свой собствен кът, където могат да покажат своите най-хубави книги: художествена литература, исторически томове…. Имат възможност да изложат и някои скулптори или артефакти от своята култура в този кът. Сътрудничеството между библиотеките се изразява и в това, че всички посолства могат да дарят свои книги, така че българските читатели на Националната библиотека в София могат да четат на различни езици, за различни култури и от различни нации, които са представени тук", посочи посланикът.

В Хърватския литературен кът ще можем да се потопим в историята, литературата и изкуството на страната, чрез 70 книги от различни жанрове, дарени от Националната библиотека в Загреб.

„Има издания за известни хърватски артисти, от известни поети и писатели. Също така има книги за традициите, етнографска литература, както и за нашата история. Ще покажем и няколко важни скулптури, които представят някои от най-известните археоложки находки в Хърватия. Всеки от тези артефакти има история, която може да се види чрез сканирането на определен QR код. Така че всеки, който се интересува може да намери повече информация за тях“, изтъкна Н. Пр. госпожа Ясна Огняновац.

“Искам да кажа, че за мен тази инициатива е много важна. Важно е да се познават хърватската история и изкуство. Това е част от така значимата културна дипломация, която действително свързва хората. Книгите са нещо, което наистина сближава и аз съм особено щастлива, че всички издания са на хърватски език, така че студентите по славянски езици и най-вече хърватски, тук в България, ще могат да се докоснат до различни аспекти от нашия живот“, разкри още тя.

Ще бъдат ли книгите предоставени за четене у дома или човек ще може да ги чете само на място, това зависи от правилата на библиотеката, уточни тя и допълни:

“За нас би било по-хубаво хората да могат да си взимат книгите вкъщи, защото читателят е добре да има връзка с книгата. Когато я вземеш, ти първо я докосваш, после я отваряш и получаваш естетическа наслада от изданието и чак след това започваш да я четеш. Така че книгата е цялостно преживяване. И се надявам правилата на Националната библиотека ще позволяват наемане. Разбира се всички книги от нашия кът ще са позволени за четене, а няма да бъдат само експонати на изложба“.

Къде точно ще се помещава Хърватският литературен кът в Националната библиотека?

“Благодаря за възможността да поканя всички, които се интересуват да дойдат на втория етаж на Националната библиотека, където ще могат да видят и кътовете на останалите държави, представени чрез тази инициатива. Там ще видят какво сме дарили, какво е сътрудничеството между двете библиотеки и нещо много важно - ще подпишем нов меморандум за сътрудничество. Така че ще продължим да работим заедно. Това дарение няма да бъде единственото, ще продължим тази инициатива напред във времето за дълъг период“, изтъкна Н. Пр. г-жа Ясна Огняновац.

Тя посочи, че представените литературни жанрове в различните издания могат да представляват интерес за различните търсения на читателите.

„Ако ти си изследовател, преподавател, то ще те интересуват един вид книги, но има една, която аз много харесвам. Казва се "Малка люлка на носталгията". И е книга за най-красивите, надписани на ръка картички. За рождени дни, за Коледа, за Великден, през различни периоди. Връща ни до 150 години назад във времето. И има невероятни човешки истории, написани на тези малки картички, които са уникати. Тази книга би могла да е интересна на всеки. Как човешките взаимоотношения, приятелства, са се развили през вековете. Това е една от моите фаворити. Има също и книга със скици и рисунки от 1913 година – началото на 20 век, която е написана на хърватски диалект и наистина представя живота на хърватите по това време. Тази книга също е подходяща за ежедневно четене“.

Колко дълго ще остане Хърватският литературен кът в „Националната библиотека?

„Ще остане дълго. Националната библиотека иска да посвети втория етаж на своите връзки с останалите библиотеки по света. И това, наистина, е прекрасна идея. Така че винаги, когато имате желание, можете да се отбиете, ако ви е интересно да вземете някоя книга или да я разгърнете на място. Това е цялата идея на библиотеките, да се чувстваш като у дома си. Виждаш нещо, харесва ти, четеш го, прекарваш няколко часа там и това те докосва. Аз обожавам да прекарвам времето си така, особено когато съм в чужбина. Можеш да научиш много за държавата и народа ѝ в библиотеките“, увери Нейно Превъзходителство посланикът на Хърватия Ясна Огнянвац.

Цялото интервю на Мария Бояджиева, чуйте в звуковия файл.


По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 19.02.25: Референдумите не са панацея, но стават за "дъвка" на популисти

В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..

публикувано на 19.02.25 в 18:25

Автоинструктори са недоволни от промените в шофьорските курсове

В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..

публикувано на 19.02.25 в 17:35

За 60-годишнината си Театър София ще бъде с обновена сграда и зала

Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..

публикувано на 19.02.25 в 16:55

Танцовият спектакъл "Алиса в страната на чудесата" с премиера в Музикалния театър

Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..

публикувано на 19.02.25 в 16:46
Петър Мишев

Петър Мишев, КНСБ: 5% не осигуряват ръст на доходите, а покриват само инфлацията

Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..

публикувано на 19.02.25 в 16:28
Нели Керемедчиева

Фестивалът "Възможното образование" поставя на фокус човеколюбивите практики

Фестивалът “Възможното образование“  се завръща с пълно издание  от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България. За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него,  е акцентът на разговора с Нели..

публикувано на 19.02.25 в 15:36

Време е за актуализация на Наредбата за храненето на деца и ученици

Нова наредба за здравословно хранене на учениците предлага за обществено обсъждане Министерството на здравеопазването. Сега действащата е от 2009 г. През 2018 г. специалистите са преработили Наредбата за физиологичните норми и това налага промени в други документи, свързани с храненето на деца в ясли, градини и в училищна възраст...

публикувано на 19.02.25 в 14:50