Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как да се справим с насилието в училище?

Снимка: Радио София

Сдружение за споделено учене "ЕЛА" публикува практически Наръчник за справяне с насилието в училище. Новият наръчник "Мирният път или за революцията на уважението: ръководство за предотвратяване и справяне с насилието в училище" е събрал не само опита от 12-те срещи за решаване на казуси с различни училищни специалисти през 2023 година, но и този на трима изключителни фасилитатори и професионалисти, които познават образователната среда – Анет Маринова, Елисавета Таракджи и Ива Бонева.

В наръчника се откриват теми като методика за работа в група за решаване на казуси, свързани с насилието в училище, екипна работа в процеса на подкрепа на дете или клас, здравословни граници и лична грижа за подкрепящите специалисти, примери за възможни сценарии на типични за училището казуси, много ресурси с безплатен достъп, събрани на едно място. Подробности по темата разказа съавторът на ръководството Ива Бонева.

"Тук събрахме опита от един едногодишен проект, който осъществихме съвместно с колеги от професионалната общност за приобщаващо образование в България. Той е финансиран от фондация TELUS International Europe в България и просто представляваше ежемесечни срещи, по-открити за всички. Педагогически и непедагогически специалисти, които работят в училище, родители, университетски преподаватели, психолози, за обсъждане на казуси свързани с насилието в българските училища и детски градини. Едно от нашите наблюдения през многото години, в които съществуваме е, че възрастните в училището не знаят как да реагират на насилието, когато го срещнат", поясни Бонева.  


По думите й след проведените 12 срещи, един от по-интересните казуси е свързан с един клас, на който никой не е искал да бъде класен ръководител.

"Дългогодишната ми практика показва, че това е въпрос на педагогически екип, на това, как се управлява училището, доколко свобода и автономност имат учителите, доколко им е гласувано доверие. И колкото повече доверие им е гласувано, колкото повече подкрепа имат от колегите си, толкова по-приобщаващи и по-толерантни и адекватни са те в своята учителска професия. Когато на насилието отговаряме с насилие, или санкция, ние го увеличаваме, ние му помагаме да се затвърди", каза тя.

И поясни, че зад всяко лошо и агресивно поведение се крие някаква нужда на детето, която не е посрещната. Превенцията и справянето с насилието е общоучилищен подход.

"Родителите винаги трябва да бъдат поканени, да се чувстват приети в училище. За тях то не трябва да е враждебно място, а често е. Специално при някои етнически и малцинствени групи, тях ги е страх да отидат в училище, защото техните детски спомени са много негативни. За тях дори самата сграда буди страх", заяви Бонева.

Наръчникът "Мирният път или за революцията на уважението: ръководство за предотвратяване и справяне с насилието в училище" е в електронна форма и ще бъде разпространяван безплатно.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 01.04.25: Нещо в образованието не върви добре - какво и защо?

Продължава седмицата, в която коментатори във "Форум" са  Иван Господинов - председател на УС на сдружение "Образование без раници", и Стоил Цицелков – социален и културен антрополог, от "Обединение Честни избори" (ОЧИ). Основните теми, на които се спря тяхното внимание днес, бяха: Успешен ли беше тестът на системата BG-Alert заедно със..

публикувано на 01.04.25 в 18:50

EU CodeWeek в София на 3 април с участници от над 40 страни

На 3 април София ще бъде домакин на първата международна среща на консорциума EU CodeWeek - една от водещите европейски инициативи за насърчаване на дигиталното образование и повишаване на дигиталните умения. В срещата ще участват представители на Европейската комисия, Министерството на образованието и Министерството на иновациите и..

публикувано на 01.04.25 в 17:50
Проф. Борислава Танева

"Деца свирят на деца" музика от проф. Борислава Танева

Поредица от концерти само с българска музика в Първо студио на Българското национално радио (БНР) третира една изключително важна тема - създаването на музика за деца в творби за инструмент и оркестър. Посока, в която отдавна твори и пише наистина уникални Малки концерти за различни инструменти и оркестър   проф. Борислава Танева . Тя бе гост в..

публикувано на 01.04.25 в 17:25
Ясен Цветков

Законът за доброволчеството трябва да създаде правила, условия и организация

Парламентарната комисия по правни и конституционни въпроси в края на февруари прие на първо четене три законопроекта за насърчаване на доброволчеството. Предстои работна група да избере и обедини най-подходящите текстове за защита и насърчаване на доброволческата дейност в България. В момента в страната няма правна рамка, която да гарантира..

публикувано на 01.04.25 в 16:14
Хубен Черкелов

Този път за изложбата си Хубен Черкелов е вдъхновен от Захари Зограф

Хубен Черкелов е един от най-известните художници отвъд Океана, а и не само. През 1998 г. завършва Националната художествена академия, специалност “Живопис“, както и  майсторски клас по живопис при Йорг Имендорф в Амстердам (1995). Председател е на Клуба на (вечно) младия художник към СБХ (1992). Съосновател на групата „“Нови Радикални..

публикувано на 01.04.25 в 15:39

Инициативата за раница при кризи е добра, но не е нещо ново за нас

Днешният едновременен тест на сиренната система и Bg Alert е преминал успешно . Данните се обработват, но съобщението е излъчено над 98% от територията на цялата страна. За 2% няма информация от клетките на мобилните оператори. За 2025 г. е насрочен още един такъв двоен тест и той ще е в първия работен ден на октомври . Това съобщи..

публикувано на 01.04.25 в 15:19

Младите не бива да се страхуват да нарушават статуквото, смятат артистите от "Конфликт"

"Конфликт" е театрално дружество , което създава, продуцира и организира събития в сферата на изкуствата с акцент върху театъра. Дългосрочната им цел е да провокират, да задават въпроси, да разбудят хората и да върнат критичното мислене, разсъжденията и любовта към изкуствата в ежедневието на обществото. Основано е от режисьора Александър Христов..

публикувано на 01.04.25 в 14:09