Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как да се справим с насилието в училище?

Снимка: Радио София

Сдружение за споделено учене "ЕЛА" публикува практически Наръчник за справяне с насилието в училище. Новият наръчник "Мирният път или за революцията на уважението: ръководство за предотвратяване и справяне с насилието в училище" е събрал не само опита от 12-те срещи за решаване на казуси с различни училищни специалисти през 2023 година, но и този на трима изключителни фасилитатори и професионалисти, които познават образователната среда – Анет Маринова, Елисавета Таракджи и Ива Бонева.

В наръчника се откриват теми като методика за работа в група за решаване на казуси, свързани с насилието в училище, екипна работа в процеса на подкрепа на дете или клас, здравословни граници и лична грижа за подкрепящите специалисти, примери за възможни сценарии на типични за училището казуси, много ресурси с безплатен достъп, събрани на едно място. Подробности по темата разказа съавторът на ръководството Ива Бонева.

"Тук събрахме опита от един едногодишен проект, който осъществихме съвместно с колеги от професионалната общност за приобщаващо образование в България. Той е финансиран от фондация TELUS International Europe в България и просто представляваше ежемесечни срещи, по-открити за всички. Педагогически и непедагогически специалисти, които работят в училище, родители, университетски преподаватели, психолози, за обсъждане на казуси свързани с насилието в българските училища и детски градини. Едно от нашите наблюдения през многото години, в които съществуваме е, че възрастните в училището не знаят как да реагират на насилието, когато го срещнат", поясни Бонева.  


По думите й след проведените 12 срещи, един от по-интересните казуси е свързан с един клас, на който никой не е искал да бъде класен ръководител.

"Дългогодишната ми практика показва, че това е въпрос на педагогически екип, на това, как се управлява училището, доколко свобода и автономност имат учителите, доколко им е гласувано доверие. И колкото повече доверие им е гласувано, колкото повече подкрепа имат от колегите си, толкова по-приобщаващи и по-толерантни и адекватни са те в своята учителска професия. Когато на насилието отговаряме с насилие, или санкция, ние го увеличаваме, ние му помагаме да се затвърди", каза тя.

И поясни, че зад всяко лошо и агресивно поведение се крие някаква нужда на детето, която не е посрещната. Превенцията и справянето с насилието е общоучилищен подход.

"Родителите винаги трябва да бъдат поканени, да се чувстват приети в училище. За тях то не трябва да е враждебно място, а често е. Специално при някои етнически и малцинствени групи, тях ги е страх да отидат в училище, защото техните детски спомени са много негативни. За тях дори самата сграда буди страх", заяви Бонева.

Наръчникът "Мирният път или за революцията на уважението: ръководство за предотвратяване и справяне с насилието в училище" е в електронна форма и ще бъде разпространяван безплатно.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Петко Теофилов пред кабинета си в къща-музей Димчо Дебелянов

Историята оживява - Петко Теофилов, беседа първа

Родният дом на най-нежния лирик в българската литература - Димчо Дебелянов е любимо място за работа и вдъхновение на всеотдайния и решителен копривщенец, за когото ще разкажем днес.  Той се казва Петко Теофилов - първият директор на Дирекция “Музеи” в град Копривщица: Разговор с доц.д-р Марина Теофилова - изкуствовед, преподавател в катедра..

публикувано на 04.05.24 в 16:05
Ул. “Московска”

Софийски разкази - Разходка по “Московска”

Ул. “Московска” е една от визитките на столицата ни. Преди се е казвала "Орханийска". Началото ѝ е при ул. "Малко Търново", където сега е ДА "Архиви". Преди там е била старата часовникова кула, съборена според легендата, по настояване на часовникарските ателиета. Друга легенда свързва къщата на номер 15 с любовница на Фердинанд, но всъщност къщата е била..

публикувано на 04.05.24 в 15:00

Адресите на любовта - Сава Хашъмов

Сава Хашъмов се жени за вдовицата на своя учител Да, наистина имам три брака и доста любовни авантюри, но аз съм зодия Риби - когато се влюбя, се женя - казва в интервю приживе, доайенът на Народния театър Сава Хашъмов. Той играе в академичната трупа 43 сезона, пресъздавайки повече от 100 роли. Елегантен, висок, с аристократично излъчване,..

публикувано на 04.05.24 в 14:00
Алекси Калев

Фестивалът ражда и любов

Мидалидаре рок с Алекси Калев - покана отсега: "Почнахме в 2017, това ще е четвъртото издание. Все още магнитът са артистите, но се стараем хората да идват за фестивалното изживяване. Пуснахме 1000 билета "на зелено", без имена и ги продадохме за 10 минути. Това, което правим е като европейски фестивал.  Миналата година имахме 20000 души за..

публикувано на 04.05.24 в 11:54
Мария Веселинова

Ах тези родители

Мария Веселинова, режисьор на "Ах тези родители" за спектакъла и за отношенията родители-деца: Идеята дойде от сина ми, който много хареса едноименната книжка, писахме на автора, той даде съгласие. Реално ни трябваше добър автор, който да превърне идеята в пиеса. Получи се много добре. Работата не е лесна. Темата е важна за родителите - в спектакъла..

публикувано на 04.05.24 в 10:16
Снимки: Спаси София

Нови платформи на столични спирки ще улесняват качването и слизането

Нови спирки на градския транспорт ще бъдат изградени в столицата, анонсират от "Спаси София". При тях се предвижда поставянето на специални платформи, които правят качването и слизането от превозните средства по-достъпно и безопасно. Платформите са на нивото на тротоара и “удължават” спирката до вратите на превозните средства. Така се осигурява..

публикувано на 03.05.24 в 19:03

Свободен достъп до експозиции, боб чорба и влизане в бойна кабина на 6 май

Националният военноисторически музей (НВИМ) и тази година ще отбележи празника на Б ългарската армия 6 май с вход свободен за посетители  на постоянната си хронологична и външна експозиция . От 10.00 до 17.00 ч. свободно могат да бъдат разгледани и временните изложби „Армията във време на промени“, „Белезите на войната:..

публикувано на 03.05.24 в 16:50