Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Димитър Узунов обяснява

Защо ни пленяват трилърите, защо?

Снимка: Summer Scriptwriting Base

Какъв е механизмът, по който трилърите ни завладяват и ангажират? Какво ни казва съвременната наука за начина, по който те ни въздействат? Защо трилър жанрът е толкова популярен?

На тези въпроси обещава да отговори авторът, режисьор и актьор в редица сценични продукции Димитър Узунов.

"В две части е лекцията. В първата всъщност изследвам начина, по който най-общо историите ни въздействат. Начина, по който ние, имам предвид нашите мозъци, нашата нервна система, възприема историите. Тъй като това ние го взимаме за даденост, а се оказва, че реално съвременната наука - най-вече неврологията, когнитивната психология, въобще всичко свързано с биологията на човека - казват, че за нас историите са нещо като гравитацията, т. е. - ние сме постоянно в него и ние даже не си даваме сметка. Начинът, по който възприемаме информация, начинът, по който запомняме, начинът, по който трупаме някакви знания всъщност е под формата на истории", разказва Димитър Узунов. Той добавя, че във втората част ще разгледа механизмите, чрез които тъкмо трилърите влияят на нервната система на човек.

Димитър Узунов е съосновател на Arte Urbana Collectif и основател и директор на Summer Scriptwriting Base - лятна академия, която събира всяко лято в България създатели на творческо съдържание от цял свят. Именно като уводна лекция за миналото издание на академията на тема трилъри и мистерии той създава "Защо ни пленяват трилърите". В тазгодишното издание темата ще е различна.

"На 15 февруари отваряме поканата за участие в Summer Scriptwriting Base за изданието, което ще бъде 2024 година, което си има друга тема - на английски: Storytellers of the Future - разказвачите на историите от бъдещето. Именно фокусът ще бъде върху съвременни подходи, съвременни форми на драматургично писане: писане за видео игри, дизайн на преживяването, начина, по който ние преживяваме нещо - ние конструираме в мозъка си история. Това е начинът, по който усещаме, че нещо се случва като създаваме някаква история за него. И естествено, като дизайнери на преживяването може така да нагласим компонентите, че в мозъка на потребителя да се създаде определен тип история, която ние искаме", казва за темата на предстоящия летен драматургичен лагер Димитър Узунов.

Лекцията "Защо ни пленяват трилърите" е подходяща за любители и професионалисти, които се занимават с различни форми на сторителинг - творческо и сценарийно писане, почитатели на жанровете трилър и мистерия, както и за любопитните да научат повече за това как функционираме ние хората и какво ни влияе.

Повече за събитието чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Мария Бояджиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 07.01.25: Парламентът стартира работа в условия на несигурност

Коментатори във "Форум" във вторник бяха  Добромир Живков от Маркет линкс и Пламен Димитров от Българско геополитическо дружество.  Заедно с водещия Лъчезар Христов, част от темите, които дискутираха бяха: 2024 г. и 2025 г. - равносметка и очаквания Парламентът стартира работа в условия на несигурност и неизвестност за бъдещо правителство..

публикувано на 07.01.25 в 19:19

Какво можем да направим с коледните подаръци, които не желаем да задържим?

Какво можем да направим с коледните подаръци, които не желаем да задържим? Този въпрос си задаваме често, когато за празниците сме получили нещо, което вече имаме, нещо, от което не се нуждаем или просто не ни харесва. Една от възможностите е да върнем в магазина подаръка, който сме получили. Когато стоката е закупена през електронен магазин,..

публикувано на 07.01.25 в 18:32

В Боянската църква е първият стенопис с лика на Св. Иван Рилски

Боянската църква безспорно е сред историческите светини, с които разполага страната ни и това е оценено още през 70-те години на ХХ век от ЮНЕСКО. Църквата продължава да бъде реставрирана и да се съхранява по изключителен начин заради изключително ценните стенописи, които притежава. Църквата е построена през 1259 г., свързвана е със севастократор..

публикувано на 07.01.25 в 18:31
Диригентът Иван Стоянов

Как диригентът Иван Стоянов “спаси” артефакт от Микенската цивилизация

Диригентът и преподавател в Националната музикална академия Иван Стоянов е родом от Габрово, но е “присаден” в София. Казва за себе си, че е болезнено свързан с природата и обича да прекарва времето си далеч от града, като дори препоръча на софиянци да опознаят Стара планина, защото според него всички ходят на Витоша или Люлин планина, но Балканът не им..

публикувано на 07.01.25 в 17:41
Проф. Радостина Александрова

Проф. Радостина Александрова: HMPV е с нас отдавна, няма място за паника

Сериозен ръст на случаите на човешки метапневмовирус (HMPV) се наблюдава в Северен Китай. Място за паника няма, каза пред Радио София вирусологът от БАН проф. Радостина Александрова. По думите й, вирусът е познат на човечеството отдавна, но е идентифициран едва през 2001 г. "Той произлиза от един подобен птичи метапневмовирус. Смята се, че..

публикувано на 07.01.25 в 16:49

Какви са икономическите предизвикателства пред страната ни през 2025 година?

За икономическите предизвикателства пред България през 2025 година, представи своята прогноза икономистът Стоян Панчев, председател на Българското либертарианско общество, основател на Експертен клуб за икономика и политика. Какво да очакваме за доходите ни? Каква е прогнозата за икономиката ни през настоящата година и колко близо ще сме..

публикувано на 07.01.25 в 15:55

Кръгово кръстовище ще облекчи трафика в един от най-натоварените райони в Перник

Кръгово кръстовище ще разтоварва трафика в един от най-натоварените райони в Перник. Пътното съоръжение ще бъде изградено при пресичането на улиците "Владайско въстание” и "Димитър Благоев”. Улица "Димитър Благоев" е основна пътна артерия в Перник, свързваща кварталите "Църква” и "Изток” и републиканския път за Кюстендил, а ул. "Владайско въстание”..

публикувано на 07.01.25 в 14:53