Този петък в сутрешния блок „Събуди се, София“ се спряхме на места и проблеми в район „Илинден“. В колата на Радио София, заедно с водещия Божидар Янев, се качи новият кмет д-р Емил Бранчевски.
Като най-голямата язва в „Илинден“ той определи Захарна фабрика. Като част от комплекса са и общинските блокове с номера от 72 до 79, които са много лошо състояние.
„Тук проблемът е жесток. Има наклонени покриви, стари печки. Можете да си представите каква опасност представляват отоплителните уреди тук. Поискал съм становище, за да можем по най-бързия начин да изведем хората от тези условия, за да започнем рехабилитация на целия този район“, каза д-р Бранчевски.
По думите му, архитектурният комплекс Захарна фабрика трябва да бъде възстановен в автентичния му вид, включително и жилищните блокове.
„В никакъв случай не изключвам това, че частният собственик, следва да си гони частния интерес. Но тези две неща „не се бият“ – може да бъде защитен и общественият интерес. Захарна фабрика е архитектурен комплекс не просто с регионално значение за София, а национално значение. Тук нямаме друга алтернатива“, обясни кметът на „Илинден“.
Той добави, че предстоят разговори с инвеститорите.
По отношение на близостта на квартала със Западния парк и опасността жителите да влизат в него заради влаковата линия, д-р Емил Бранчевски обясни, че е предложил идеен проект за изграждане на нов вход към парка откъм кв. „Гевгелийски“ и „Света Троица“.
„Предложихме преминаване чрез надлез над линията…Предвиждаме на общинските терени да има паркова градина и широка естакада, която да прескача линията. Цялото пространство ще бъде обособено с една арка, с подход за пешеходци, с малък наклон за трудноподвижни хора и велосипеди“, уточни кметът.
По думите му, за пространството пред 6 ДКЦ и Националната кардиологична болница, има започнат проект за цялостната реконструкция на площада.
Д-р Емил Бранчевски посочи, че друг от приоритетите му включва парк „Света Троица“.
„Това е сърцето на квартала. Тук проблемите са няколко. След направения ремонт през 2009 г. алеите бяха повдигнати с около 20 см, което доведе до това, че тревните площи при обилен валеж се превръщат в блато. Инициирал съм създаването на цялостен идеен проект за реконструкцията на парка. Идеята е да има ландшафтен проект, който да подобри настилката, да бъдат възстановени нивата на алеите и тревните площи, да се сложи дренаж, да бъде възстановено езерото с лилиите“, обясни кметът на район „Илинден“.
Той добави, че за ремонта на ул. „Щросмайер“ има готов проект на Столичната община. Д-р Емил Бранчевски изрази надежда в мандата му да бъдат изградени и две нови детски градини, една от които в кв. „Гевгелийски“, тъй като там няма такава.
Кметът отбеляза, че „Илинден“ е с втория най-малък бюджет от всички 24 района, но с поставени приоритети е възможно целите да бъдат постигнати.
По отношение на това, че д-р Емил Бранчевски е отсъствал дълго от работа, той обясни че е претърпял инцидент по време на коледната си отпуска, а за отсъствието му е бил информиран кметът на София Васил Терзиев. Бранчевски уточни, че ще прекрати болничния си, за да се върне по-бързо на работното си място.
Подробности можете да видите и чуете във видеото.
Невена Николова и Данаил Конов са имена от екипа на радио София - той идва от Враца в София в 2015, тя идва от радио Шумен. Още за техния път към и в радиото - в звуковия файл: Може ли по обява да намериш призвание и има ли значение какво казват родителите? Кои са най-сладките позиции, каква е разликата между новинар и водещ, както и репортер -..
Гостува ни актрисата Маргарита Костова. Надежда Герова разговаря с нея относно призванието актьор и всичко, което заобикаля един човек на изкуството. За работата на актрисата в куклени и драматични постановки и как предава занията си на деца и младежи нека чуем повече сега.
Какви са предизвикателствата пред младите хора в България? Каква е ролята на активните граждани за преодоляване на разделението в обществото? По темата ни гостува Мирослав Цеков, председател на Форум гражданско участие: "Отвореното ни писмо до НС бе провокирано от насочени срещу НПО призиви от политически сили в НС. Това е откровена заплаха и опит..
Албена Димитрова от Американския Университет в Благоевград представя състезанието по социално предприемачество "Станция Иновация": "Аз съм втори семестър в първи курс, следвам два бакалавъра. Клубът ни за по-добро общество организира благотворителни базари и в "Станция Иновация" парите също ще отидат при лица в неравностойно положение. То се..
В месеца на любовта търсим формулата за здрава връзка в примерите около нас. Книгите събират ли хората? Събеседници: Темз Арабаджиева и Антон Биров: "Вчера вечерта много исках да затворя вратата и да си чета книга. Любовта не е един конкретен ден. Нямам нищо против празника, стига малките прояви на любов да не са само един ден. Същото е с..
Как интересът на децата към книгите оформя читателските нагласи в бъдеще и какво има и трябва да има в списъка с книги до 12 клас? Събеседникът ни Борис Илиев е учител по български език и литература в Националната природоматематическа гимназия (НПМГ) „Акад. Любомир Чакалов“, която завършва като ученик: "Моите ученици много обичат да четат, но..
Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..