Изнесеното Радиокафе е от Самоков. Гостуваме на музея в града и започваме с неговия директор Веселин Хаджиангелов:
"Живото доказателство съм, че легендите са чиста истина. Голямата чешма е представителна даденост. Легендата гласи, че който пие вода от нея, остава в града. Останах и аз над 35 години. В Самоков е изграден първия Американски колеж. Първият курорт обявен като летовище е Боровец. В края на 19 век започва да се превръща в ски-център. В 1934 се открива първата ски-шанца, за две години е най-високата в Европа.
Самоков никога не е бил затворена общност. Винаги е бил мултиетнически град. В документите от 15 век се говори за християнска, мюсюлманска и еврейска махали. Имало е културен обмен в тези общности, с 5 църкви, джамии и синагога. Не е имало междуетническа омраза. Добрият икономически живот е свързан с металодобива. Това довежда и до развитието на културата и образованието.
След средата на 50-те години на 19 век тук е първият български фотограф, направил прекрасните портрети на нашите възрожденци. Имало е приказка, че софиянци са идвали в Чамкория да си купят европейски дрехи и да се снимат.
Ние се радваме на всички млади хора, които идват при нас."
След него слушаме Любомир Николов, който разказва за изложбата за първата ски шанца в България:
"Много първи неща са се случили в Самоков, фотографията е едно от тях. Тръгва от Самоков като помощник на баща си в първата българска печатница. Неколкократно е ходил в Белград, където работи с фотографията от 1857. Първата половина на 19 век е много важна - навлиза образованието и има нужда от книги. Хората са били инициативни, Самоков по това време е бил голям възрожденски център, нещо като областен град. Имало е доста грамотни хора. В музея се опитваме да представим почти всичко от 19 век. Няма тема за историята на града без поне 10-20 фотографии. Пазим кибрит от първата кибритена фабрика, която е била в Самоков, пазим стъкло - тук е била и първата стъкларска фабрика.
В 1936 музеят вече е част от държавния правилник, сградата е първата, строена за музей. В 2007 претърпява основен ремонт, подчертаваме историята на града, разделена по отделни теми. Тук е имало по-редки занаяти като златарство и бижутерия. Може да се види първия училищен правилник в България от 1862. Поставяме мястото на гравьорската школа и, разбира се, на живописната.
Градът и планината се допълват един друг. Желязото, дървените въглища са хранили града почти до средата на 19 век. Водата, речният пясък и дивечът също, градът създава Чамкория. В 1892 държавна комисия търси място за лечение на туберкулоза и се спира на Чамкория, където е имало само дърводобив. По това време е имало митнически бараки на Песъко, там е минавала преди границата с Източна Румелия. Ползвал се е опитът на курортите на Западна Европа, 1896 вече има общински хотел и първите вили.
Не беше популярна историята на ски-шанцата, тази година стават 90 години от откриването ѝ. Имало е голяма еуфория за практикуване на ски. По-голямата шанца в Германия още не е била готова. При нас е била строена бързо, с дарения от Гранитоид, имало е и банков заем и в началото на 1934 е била открита от принц Кирил, шанцата носи името на майка му. Постиженията са били около 25 метра. Проектирана е от завършил в Германия самоковец, специализирал в армиран бетон. За съжаление е разтурена години по-късно поради липса на техники за поддържане на снега върху дървената конструкция."
Разговорът е с изследователите и генеалози Светлана Дяконова - Арсен - потомка на голям род от Банско и секретар на Българската генеалогична федерация “Родознание” и Ивелин Любенов - индивидуален член на Българската генеалогична федерация ‘Родознание”: Във втората част продължаваме с другите хаджии и техните фамилии: "Срещаме графити от 1771 за..
Писателят Васил Попов за сериала по романа му Мамник и издаването на следващия, Лехуса: "Докато пишех "Мамник" мислех, че жанровата литература не е разпространена в България, но се изненадах от интереса на различните възрасти. Снимките приключиха април. Предполагам, че ще е готов зимата. Натрупа се материал - скоро почвам третия. Съвсем различно..
Покана за танцов спектакъл TRAPтайм? от Захари Нанков, танцьор и хореограф: "Концепцията я реализирах преди 3 години, сега я повтарям с ученици от моята школа. Комбинирал съм стила в музиката трап с рагтайм - като музика и роман. Правя съпоставки между тези две епохи - тогава и сега, всичко минава през една игра. Проследяваме нишката как се променя..
Сигурна съм, че всички са чували името на Найден Геров: възрожденец, писател, езиковед и фолклорист. Делото на неговия живот е „Речник на българския език“. А жената на неговия живот е Мария, също от сой. Потомка на рода Пулиеви и Евлоги и Христо Георгиеви, сродена с даскал Ботьо Петков, бащата на Христо Ботев. Т я също блести със собствена светлина..
Лора Младенова oт „Невидими животни” за благотворителния концерт-протест срещу насилието над животни , събиращ българските изпълнители на Благотворителен концерт-протест срещу насилието над животни събира българските изпълнители на 18 май от 18:00 часа в Концертната зала на Военния клуб в София с вход свободен: "Идеята дойде от певицата Тина, към..
Славея Сурчева ни кани на поредната „Нощ на музеите“ в НВИМ с атрактивна програма и вход свободен за външната и постоянната хронологична експозиция. В късните часове на деня посетителите ще имат възможността да разгледат една от най-богатите музейни колекции в страната и да съхранят този спомен със селфи в специално обособен за целта кът. Екипът..
В края на работната седмица коментаторите във "Форум" – политолозите Георги Киряков и Светлин Тачев, се спряха на следните теми за разсъждания и дискусия: "Локалите" "Къде са родителите! Къде са органите на реда? Къде е контролът? Този феномен, този псевдобунт е резултат от безпътица. Това не е игра, а социален и психологически проблем...