Изнесеното Радиокафе е от Самоков. Гостуваме на музея в града и започваме с неговия директор Веселин Хаджиангелов:
"Живото доказателство съм, че легендите са чиста истина. Голямата чешма е представителна даденост. Легендата гласи, че който пие вода от нея, остава в града. Останах и аз над 35 години. В Самоков е изграден първия Американски колеж. Първият курорт обявен като летовище е Боровец. В края на 19 век започва да се превръща в ски-център. В 1934 се открива първата ски-шанца, за две години е най-високата в Европа.
Самоков никога не е бил затворена общност. Винаги е бил мултиетнически град. В документите от 15 век се говори за християнска, мюсюлманска и еврейска махали. Имало е културен обмен в тези общности, с 5 църкви, джамии и синагога. Не е имало междуетническа омраза. Добрият икономически живот е свързан с металодобива. Това довежда и до развитието на културата и образованието.
След средата на 50-те години на 19 век тук е първият български фотограф, направил прекрасните портрети на нашите възрожденци. Имало е приказка, че софиянци са идвали в Чамкория да си купят европейски дрехи и да се снимат.
Ние се радваме на всички млади хора, които идват при нас."
След него слушаме Любомир Николов, който разказва за изложбата за първата ски шанца в България:
"Много първи неща са се случили в Самоков, фотографията е едно от тях. Тръгва от Самоков като помощник на баща си в първата българска печатница. Неколкократно е ходил в Белград, където работи с фотографията от 1857. Първата половина на 19 век е много важна - навлиза образованието и има нужда от книги. Хората са били инициативни, Самоков по това време е бил голям възрожденски център, нещо като областен град. Имало е доста грамотни хора. В музея се опитваме да представим почти всичко от 19 век. Няма тема за историята на града без поне 10-20 фотографии. Пазим кибрит от първата кибритена фабрика, която е била в Самоков, пазим стъкло - тук е била и първата стъкларска фабрика.
В 1936 музеят вече е част от държавния правилник, сградата е първата, строена за музей. В 2007 претърпява основен ремонт, подчертаваме историята на града, разделена по отделни теми. Тук е имало по-редки занаяти като златарство и бижутерия. Може да се види първия училищен правилник в България от 1862. Поставяме мястото на гравьорската школа и, разбира се, на живописната.
Градът и планината се допълват един друг. Желязото, дървените въглища са хранили града почти до средата на 19 век. Водата, речният пясък и дивечът също, градът създава Чамкория. В 1892 държавна комисия търси място за лечение на туберкулоза и се спира на Чамкория, където е имало само дърводобив. По това време е имало митнически бараки на Песъко, там е минавала преди границата с Източна Румелия. Ползвал се е опитът на курортите на Западна Европа, 1896 вече има общински хотел и първите вили.
Не беше популярна историята на ски-шанцата, тази година стават 90 години от откриването ѝ. Имало е голяма еуфория за практикуване на ски. По-голямата шанца в Германия още не е била готова. При нас е била строена бързо, с дарения от Гранитоид, имало е и банков заем и в началото на 1934 е била открита от принц Кирил, шанцата носи името на майка му. Постиженията са били около 25 метра. Проектирана е от завършил в Германия самоковец, специализирал в армиран бетон. За съжаление е разтурена години по-късно поради липса на техники за поддържане на снега върху дървената конструкция."
Разходката по ул. Георги С. Раковски започва от най-високото ѝ място, с паметника на Вазов и витошката морена, от която да гледа към любимата си планина. Наблизо е Палатата Св.София, дело на арх.Парашкеванов (1929). Там е пл.Николай Гяуров, кръстен по инициатива на Гена Димитрова, която също живее наблизо. Следва историята на Военния клуб - коя всъщност..
Веселина Узунова от ИИИ-БАН за Аспарух Лешников: "Басът на групата Роберт Биберти е завиждал и на Аспарух Лешников, и на евреите в групата. Омразата по онова време се е ширила, дори и между членовете на групата. Аспарух Лешников става плячка на Биберти. След 9 септември 1944 на Лешников не е разрешено да напусне България. Писмата му доказват..
Борис Руменов, чиито псевдоним Борю Зевзека е измислен от проф. Иван Шишманов, е легендарна фигура сред софийските интелектуалци и бохеми през първите десетилетия на ХХ век. Името му е нарицателно, и също както за проф. Александър Балабанов, за него се разказват комични и куриозни случки. Хуморът му е свеж, заразителен и незлоблив, автор е на 15..
Шри – Шри Рави Шанкар гостува отново в България – Константин Драгов и Сана Драгова: "Той е основателят на фондация "Изкуството да живееш", тя е в над 180 държави. Учителят ще има лекция с възможност за въпроси и отговори и най-вече, ще има медитация в залата (НДК - зала 1). Ще е като на концерт. Заедно ще преминем отвъд хаоса. Блаженството е..
Филмът „Гунди“ влиза в британската разпространителска мрежа – режисьорът Димитър Димитров с подробностите: "Много е важно, че филмът продължава като част от програмата на британските кина от веригата "Одеон". Тя е достъпна в сайта им и те са си направили сметка, че не само българи ще го гледат. Като студент там не съм си и мечтал, че някой ден мой..
Голямата маса: Градски дворове – Божидар Емануилов, зам.-кмет на "Оборище": "Има най-различни работилници за деца и възрастни в един от дворовете, гаражна разпродажба в друг, жива музика. Градските дворове е изчезваща среда, тези, които сме израснали в центъра ги помним. Те са мост между поколенията. Има и хора, които негодуват заради ограничения..
Уикенд с „ Мале-мале“ – второ издание на мини фестивала в Южния парк, гост по този повод ни е Петринел Денев: "Програмата ни е малка, първото издание бе изцяло за деца. Хуморът е подходящ и за възрастните. Предвидили сме и уъркшоп за улична клоунада - така и ние започнахме с "Мале-мале". Уличното изкуство дава свобода - да пробваш, да..