С оглед ключовата роля на сградното обновяване за постигане на националните цели, предстоящата XII кръгла маса за финансиране на проекти за устойчива енергия ще постави на дневен ред темата за реформите в сектора, които биха направили възможно реализирането на проекти на пазарен принцип при очакваното изчерпване на средствата по наличните инвестиционни програми и намаляване на интензитета на публичната подкрепа. Ще бъдат разгледани и въпросите за създаване на институционален капацитет за интегрирано управление на енергийните политики, което ще позволи ефективното насочване на публичния ресурс в областите с най-големи инвестиционни потребности и избягване на дублиране на функциите между съществуващите и бъдещи финансови инструменти. Подробности разказа Драгомир Цанев, изпълнителен директор на ЕнЕфект.
"Основната тема е създаването на Националния декарбонизационен фонд и това е един въпрос за 7.8 млрд. лв., което действително не е маловажно. Крайният резултат е да направим така, че да има прозрачен процес на управлението на този огромен ресурс. Надяваме се с участието на представители на всички ангажирани ведомства да сме наясно, че имаме цели, имаме инвестиционни приоритети и не можем да си позволим този ресурс да се насочва към областите, където лесно може да бъде усвоен", сподели Цанев.
Той посочи, че жилищният фонд е приоритет и се наблюдава социално напрежение във връзка с програмите за саниране. Националният декарбонизационен фонд по думите на Цанев се е появил в публичното пространство през 2019 година. След разработка на стратегия за устойчиво обновяване на сградния фонд, за жилищния фонд е бил заложен огромен ресурс за финансиране на сградното обновяване.
"Европейската инвестиционна банка даде четири възможни стратегии за създаването на фонда, а през декември 2022 г. Министерски съвет си избра пета стратегия - а именно да трансформира съществуващия фонд за енергийна ефективност в декарбонизационен фонд", каза Цанев.
Той уточни, че в публичното пространство Министерството на енергетиката работи в промени на Закона за енергийната ефективност, с които ще постанови трансформирането на Фонда за енергийна ехективност в Декарбонизационен фонд.
"Много важно е да се знае, че съществуват пазарни анализи, които установяват, че най-голямата липса на средства за постигане на целите за енергийна ефективност са в жилищния сектор. И ако искаме да сме отговорни към обществото и гражданите, трябва да направим така, че задължително средства от този фонд да бъдат насочени към жилищния сектор.", каза Цанев.
Той посочи, че със сегашните темпове след 30 години ще сме обновили 15% от сградите и призова за постоянна програма за сградно обновяване.
"Тези 80% грант са невероятен подарък независимо, че сме свикнали на 100%, но няма такъв обем държавна помощ за саниране на частни жилища в целия свят", каза Цанев.
По думите му достъпният финансов механизъм е безлихвен, или нисколихвен кредит, със социална помощ на най-уязвимите хора.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
Тази вечер седмичните коментатори във "Форум", заедно с водещия Константин Лавсов, обсъждаха някои злободневни теми и припомниха близкото минало: коментар за президента Румен Радев и политиката, която води вече 9 години; до каква степен сме се развили като гражданско общество; за корупцията и за предприемачеството в България; войната в..
Искане за оставка на директора на дирекция „Управление и анализ на трафика“ в Столичната община поискаха от групата на „Продължаваме промяната-Демократична България“ (Спаси София) в Столичния общински съвет. Димитър Петров, който заема длъжността 12 г., трябва да бъде отстранен, заради сключени неизгодни договори за пътни маркировки, светофари и..
През миналата година беше подготвяна промяна в наредбата за статута и професионалното развитие на учителите, директорите и другите педагогически специалисти. В момента, за да израсте в кариерата учител или възпитател, трябва да отговаря на няколко изисквания като стаж, професионална квалификационна степен и др., но и да е преминал атестиране в..
От тази година се налага редуциране с три пъти на ползвателите по Програма за патронажна грижа в община Костинброд . Намалението се случва, заради свития бюджет по програмата „Грижа в дома“, която се финансира чрез Министерството на труда и социалната политика. Така Костинброд е поредната българска община, която променя рамката, в която съществува..
Защо се случват лавини? Къде и кога най-често падат? Какво можем да правим, за да ограничим риска от лавинни инциденти? Какви базови спасителни техники за откриване на пострадал при инцидент трябва да усвоим, за да сме по-спокойни при разходка по снежните планински склонове?. Тези и други въпроси е добре не само да си зададем, но и да..
Новата постановка "Билет до Америка" на режисьора Ивайло Христов по идея на Мартин Макариев и Луиза Григорова-Макариев и текст на Биляна Тодорова ще се играе отново на 30 януари, след което тръгва към зрителите от страната. Турнето им започва през февруари и се планира да завърши в Берлин. В главните роли на стендъп комика Емил Гатев и на..
Достатъчно ли са детските специалисти, които да предоставят качествени услуги за най-малките пациенти у нас? Решен ли е проблемът и в съседен Перник, където поради отпуск на трима от педиатрите в МБАЛ „Рахила Ангелова“ не беше осигурена 24-часова лекарска грижа за децата. “За съжаление, този разговор остава един и същ в годините. Имаше светлина в..