Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Градска рециклиада" повиши събирането на отпадъци в 14 общини

Кампанията ще продължи в други 9

Приключи първото издание на кампанията "Градска рециклиада".

За последните 9 месеца на 2023 година в 14 общини бяха събрани над 161 тона пластмасови бутилки и алуминиеви кенове (с 24 тона или 18% повече от събраното за същия период на 2022-ра).

Четири общини постигнаха над 70% ръст на рециклираните си количества и печелят животоспасяващ автоматичен дефибрилатор, обяви Ива Стефанова от компанията организатор, чиято дейност е насочена към разделно събиране и оползотворяване на рециклируемите отпадъци.
Тя разказа, че „това беше нещо като олимпиада, но не за спортисти, а за общини, и по-точно за техните жители“. От март до декември 2023 г. в инициативата са се включили общините: Добрич, Кюстендил, Ловеч, Карлово, Дупница, Панагюрище, Карнобат, Айтос, Пещера, Ботевград, Хисаря, Левски, Стамболийски, Димитровград.

Имало е и тематичните кампании-състезания между учебни заведения, детски градини и обществени институции, участвал е дори пенсионерски клуб.

Събирани са пластмасови бутилки и алуминиеви кенове, защото – за разлика от картоните и стъклените бутилки, например – те са по-трудни за събиране и са по-широко разпространени.

  • Победителите
    Най-голям ръст отбеляза Карнобат (146% ръст или близо 3 тона повече).
    Община Карлово постигна най-високото номинално увеличение от близо 10 тона, или 138% повече от събраното през март-декември 2022 г.
    Община Левски увеличи събраните пластмасови бутилки и алуминиеви кенове със 72% или над 2 тона повече, а Община Айтос – 70% и над 2 тона над нивата от предходната година.

За награда тези общини получават по един автоматичен дефибрилатор за животоспасяваща първа помощ при внезапен сърдечен арест.

Апаратите ще бъдат поставени на оживени и общественодостъпни места, така че да бъдат от полза в случай на нужда и да могат да помогнат за спасяване на човешки животи. До края на февруари 2024 г. ще бъде осигурено и специализирано обучение на екип, посочен от общината.

Освен тези отпадъци, събираемостта нараства във всички цветни контейнери. Хората когато се научат да хвърлят разделно, това им става навик, коментира още Ива Стефанова. Тя припомни, че има законово изискване от 2025 г. всички нови бутилки на пазара да бъдат произведени с една четвърт рециклиран материал.

От февруари до края на юли "Градска рециклиада 2" ще се проведе в други 9 неголеми общини (с около 20 000 жители).

Стефанова съобщи, че по желание на десетокласници от Френската гимназия в София ще се осъществи пилотен проект, в който участниците ще проследят целия път на отпадъците до рециклирането им.

Чуйте разговора на Лили Големинова.

Ива Стефанова
По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Историята оживява - Радиотеатърът, част 1

Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът  е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..

публикувано на 25.01.25 в 16:00

Софийски разкази - Историческите сгради на БНР

Историческите сгради на БНР са темата на днешното ни предаване в деня на 90-та годишнина на Радиото с главно "Р": "Oт "Бенковски", в спомените на Кирил Разсуканов за Родно радио , през "Московска", на ъгъла с "Бенковски" заедно със Здравко Петров, до "Драган Цанков" 4 - старата сграда, с разказа на Теодор Караколев от фондация "Български архитектурен..

публикувано на 25.01.25 в 15:00
Сирак Скитник

Адресите на любовта - Сирак Скитник

В Лозенец още кънти споменът от чутовните кабарета на Сирак Скитник и жена му Олга.  Къщата им на ул. „Борова гора“ е създадена по съновидение Старите лозенчани и до днес си спомнят за домашното кабаре на една от най-известните двойки в София преди войната  Сирак Скитник (основател на БНР) и съпругата му Олга, наричана от всички Сирачката...

публикувано на 25.01.25 в 14:00
Никола Тулечки (вляво) с Даниел Ненчев

90 години БНР - ще ни вземе ли ИИ работата?

Човекът в радиото и изкуствения интелект - Трябва ли да преосмислим БНР заради новите технологии и трябва ли общественото радио да има по-различен подход към използването на ИИ в сравнение с останалите медии?  Събеседници : Никола Тулечки (НТ), инженер, който се занимава с работа с данни. Основател на Сдружение „Данни за добро“ и водещ на..

публикувано на 25.01.25 в 12:03

90 години БНР - в 10-те отговора на Генералния директор Милен Митев

10 въпроса към генералния директор на БНР по повод 90 годишнината на БНР – Милен Митев и синтез на отговорите му (пълните - в звуковия файл): Винаги бъдещето – Времето се изкривява – Трябва да се опитваме да правим нещата както ще се правят утре. – Традициите са слабата и силната ни страна – Журналистите са се опитвали да бъдат близо до..

публикувано на 25.01.25 в 11:34

90 години БНР - музиката е полет

Ерсин Мустафов от "JEREMY?" споделя пред Александра Илиева и Елисавета Белеганска за своите отношения с Радиото и мястото на българския език: " Различно е усещането да слушаш музиката си по радиото. Много уютно ми е да слушам на стар приемник. Много време търсехме място за запис, където музиката ни да не звучи зле и китаристът Косьо..

публикувано на 25.01.25 в 11:23

90 години БНР - гласовете с отношение

В деня на 90-та ни годишнина, в "Радиокафе" си говорим за любопитни и важни части от историята на радиото. Първият час е посветен на Гласовете на радиото – назад във времето, когато една от най-важните фигури в радиото за слушателите са говорителите . Златният ни фонд припомня гласа на първата говорителка на Радио София през 1933 г., Венче Добрева:..

публикувано на 25.01.25 в 10:01