Пред Радио София председателят на Икономическия и социален съвет Зорница Русинова обясни, че независимо, че се увеличава заетостта, а безработицата намалява, обхватът и броят на „работещите бедни“ не се променя, а по-скоро нараства.
„Важните теми, които трябва да изследваме са какъв е профила на „работещите бедни“. Не само от типа заетост, дали е на пълно или непълно работно време, но и какъв е регионалният профил. Какви са образователните степени на част от хората, мъже-жени – тенденции, възрастовата категория също има огромно значение. Всички тези отделни профили ще бъдат доразвити“, каза Зорница Русинова.
По думите й, след като се направи разбивка по отделните параметри, ще може да се изработи адекватно таргетиране на различни мерки. Тя добави, че често младите хора, до 29 годишна възраст, не работят по специалността си.
„Има доста сериозно струпване на млади хора с висше образование в големите градове. Тази тема ще има нужда и от допълнителни анализи“, коментира Русинова.
Тя изтъкна, че по отношение на „работещите бедни“ е добре да се види отделния профил на хората, които е възможно да изпаднат в риск и да попаднат в тази категория.
„Последните години, когато става въпрос за доходи, се коментира само темата за минималната работна заплата. Нужно е да има малко по-целенасочена политика по отношение на доходите, която касае качеството на заетостта, данъчно-осигурителната система и всички стимули и мерки за съвместяване на семеен с професионален живот и стимули, които са насочени не само към работника, но и към фирмите и работодателя“, подчерта Зорница Русинова.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Започва седмица, в която коментаторите са нови във "Форум", но не и на редовните слушатели и активни граждани. До 24 май новините в медиите и тенденциите в обществото ще анализират Адриана Диканчева и Никола Атанасов . Втора седмица "гореща" тема и повод за дискусии е Блокираният градски транспорт на София . Търсенето на решения...
София е най-опасното място за придвижване на деца и подрастващи в градска среда в Европа според ново международно проучване на Clean Cities . Столицата на България заема последното, 36-о място в класацията на избрани големи градове на континента, като получената от нея обща оценка е изключително скромна – около 27 пъти под средното за..
В Банкя стартира реализацията на проекта "Богини на водата“. Целта е да се предостави на младите хора платформа за изразяване на собствената им идентичност, талант, вълнения и емоции чрез изкуството, съобщиха от пресцентъра на район „Банкя“. Проектът се реализира от сдружение "Благ ден“ в партньорство с района, като основната идея е осмисляне..
19 май е Световен ден за дарителство на майчина кърма . С различни инициативи празникът бе отбелязан и от Банката за майчина кърма в София , която е единствена по рода си в България и една от малкото подобни структури на Балканския полуостров. Открита е на 1 юни 1989 година от Министерство на народното здраве. Тя събира, съхранява и обработва..
След Сакар, Костинброд и Провадия, от фондация "Биоразнообразие“ са се заели със задачата да проучат и възстановят съществуващи чешми на Витоша. Заедно с експертите от Природния парк, те вече са обиколили девет чешми в северната част на Витоша, около Златните мостове. Чешмите са в различно състояние – някои са с хубави фасади, но с разпадаща се суха..
Правителството ще осигури 15 милиона лева допълнително към субсидията на градския транспорт на София, съобщи премиерът Росен Желязков след среща със синдикални лидери, на която не е присъствал столичният кмет. Свидетели сме на решаване на проблем от хора, които участваха в създаването му, коментира кметът на София Васил Терзиев: "Какво..
Тенденцията при основните хранителни стоки на българския пазар в момента е спад в цените – това се отчита от 28 април насам. Но в сравнение с миналата пролет това намаление в цените се забави с 15 дни . Това коментира пред БНР-Радио София Владимир Иванов, председател на Държавната комисия по стокови борси и тържища. Ако има..