Пред Радио София старши изследователят в Института за пазарна икономика Петър Ганев обясни, че в общинския бюджет местните приходи са почти изцяло обвързани с имотите и облагането им с „данък сгради“ и „данък придобиване“.
„Разбира се тук влизат и колите, но основно са имотите. Голяма част от това, което ние плащаме като данъци върху доходите, върху печалбата, ДДС, акцизите – всичко отива в държавата. За общината, собствените приходи се ограничават до такива, обвързани с имотите“, каза Петър Ганев.
Според анализа, през 2024 г. се очаква иĸoнoмиĸaтa нa Coфия да наpacнe c oĸoлo 6 млpд. лв. и да дocтигнe нaд 86 млpд. лв. При 6 млрд. лв. ръст на местната икономика, приходите в София се увеличават със 148 млн. лв.
Според Петър Ганев има структурни слабости в Столичната община и формирането на бюджета.
„Те са по три направления – голямата част от данъците отиват в държавата, въпреки големия дебат за децентрализация, тя все още не се случва. Второто е, че данъчните оценки са сбъркани и държавата трябва да промени Приложение 2 към Закона за местните данъци и такси, които казват как се определя данъчна оценка. Третото е, че бидейки много зависим от имотния пазар, когато той се охлади, приходите, на практика, не нарастват с желания темп“, уточни старши изследователят в Института за пазарна икономика.
По думите му, ако тези три проблема не бъдат решени, е много вероятно от следващата година да бъдат увеличени местните данъци и такси.
Според Ганев има огромна дупка и в столичния градски транспорт.
Анализът на ИПИ показва още, че Coфия тpябвa дa тъpcи aĸтивнo диaлoг c дъpжaвaтa ĸaĸтo зa пpexвъpлянe нa чacт oт пpиxoдитe oт пpeĸитe дaнъци ĸъм oбщинитe, тaĸa и зa пpoмянa пo oтнoшeниe нa oблaгaнeтo нa нeдвижимитe имoти и aĸтyaлизиpaнeтo нa дaнъчнитe oцeнĸи.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
В момента, когато някои области минават през грипна епидемия, има засилено търсене и потребяване на имуностимуланти. Най-добре е те да се приемат след препоръка от специалист – лекар или фармацевт. Със сигурност е оправдано вземането на някои от продуктите, включително и лекарствени – те възпрепятстват усложнения при грипна инфекция. Това..
По последни данни от НИМХ в България има завишение на водните ресурси. Само повърхностните запаси са със средни годишни обеми от 17,7 млрд. куб м. Консумацията е около 5 млрд. кубика. Кризата с безводието в някои градове е като поговорката "Вода газим, жадни ходим" , коментира пред БНР-Радио София проф. Петър Калинков..
Грипна ваканция за всички ученици на 6 и 7 февруари, която да се слее с междусрочната ваканция на 5 февруари. Това предлагат от Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа" с цел превенция на грипа. Регионалните инспекции по здравеопазването имат невярна информация за истинския процент заболели ученици, защото огромна част от учениците са в..
Изложбата "Double-Double“ е втората от поредица, която ни запознава с артистичните двойки от българското съвременно изкуство. В предаването „Радиокафе“ гостуваха кураторът Ивайло Христов и творците Калина Димитрова, Петя Денева и Златин Орлов. Какво се крие зад идеята за поредицата изложби на артистични двойки разказа кураторът на..
"Въобщественик: Книга за Чудомир“ е монография на проф. д.и.н. Вера Бонева за по-слабо интерпретирани аспекти на Чудомировото дело. Роден с името Димитър Христов Чорбаджийски (1890-1967), Чудомир се появява за първи път в печата през 1907 г., когато негови карикатури и римувани злободневки са публикувани във всекидневника "Балканска трибуна“. Следват..
На 18 февруари президентът Румен Радев свиква заседание на Консултативния съвет за национална сигурност, съобщи прессекретариатът на държавния глава. Темата на заседанието е "Рискове и заплахи пред националната сигурност, произтичащи от разпространението на наркотични и упойващи вещества сред подрастващото поколение и злоупотребата с тях".
Голяма част от автомобилите по софийските пътища са амортизирани или са с технически проблеми. Не са малко и шофьорите, които правят компромис по отношение на състоянието на гумите на автомобила, който управляват. Над 70% от колите, които се движат по пътищата у нас са над 15-годишни. Годишният технически преглед не е достатъчен, за да сме..