Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Георги Стойчев: При тези образователни неравенства у нас отпадането на таксите е нужна мярка

Предложението на правителството има и "странични ефекти"

Георги Стойчев
Снимка: БГНЕС

Ако се проследят политиките на българските правителства през последните години, не е толкова изненадващо предложението за отпадане на таксите за обучение на студенти и докторанти по държавна поръчка.

Вече отпаднаха таксите за детските градини (преди около 2 години), безплатни станаха учебниците до 12-и клас, повече ученици ще пътуват безплатно в софийския транспорт.

"Всички тези мерки целят да отпаднат бариерите за достъп до образование, включително и по финансови причини, коментира пред БНР-Радио София Георги Стойчев, изпълнителен директор на Институт отворено общество. – За държава като България такива мерки са логични и необходими, защото образователните неравенства са големи. Има големи групи извън висшето образование. Усилията са в правилната посока, но не са достатъчни."

По думите на Стойчев, за желаната промяна във висшето образование е важно това, което се случва в училищното образование, дори в предучилищното.

Добре е, че вузовете с по-добре представящи се студенти получават повече субсидии от държавата. В същото време натиск могат да оказват младите хора с избора си на учебно заведение, в която кандидатстват и учат, къде да инвестират времето и знанията си.

Политиките са като лекарствата – може да се проявят странични ефекти, допълни Стойчев. Правителството например вече няма да може да използва таксите като механизъм за насочване на повече кандидати към по-непривлекателни, но необходими за икономиката специалности (за тази цел вече може да се използват стипендиите). Освен това губи се самоучастието във финансирането като инструмент за контрол на качеството от страна на потребителя на услугата (обучението).

Въпреки повишаване конкурентостта на българските висши училища от - финансова гледна точка, мярката едва ли ще се отрази съществено на потока от млади хора, които искат и се насочват да следват в чуждестранни университети.

Коментирайки актуалната картата на българското висше образование, Георги Стойчев не пропусна да отбележи някои от дисбалансите, които продължават да съществуват, дори се задълбочават.

Чуйте разговора на Невена Николова

По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Форум, 12.02.25: Вейп и енергийни напитки или защо тийнейджърите избират модата, вместо да са здрави

Коментатори във "Форум" тази седмица са зам.-председателят и член на Управителния съвет на Българската асоциация по информационни технологии доц. д-р Наталия Футекова и образователният иноватор Ангел Георгиев. Заедно с водещата Елена Пъневска, част от темите, които дискутираха, бяха: - Икономическата комисия в НС прие решение за пълна забрана на..

публикувано на 12.02.25 в 20:07

Столичната община не е изпълнила решения по обещано финансиране на сдружения за младежи с увреждания

На извънреден брифинг в сградата на Столичната община по-рано днес общинският съветник Ваня Григорова, част от места коалиция "БСП за България“, в присъствието на представители на организации на хора в неравностойно положение дадоха информация за неизпълнени решения на Столичния общински съвет. По думите ѝ не само тези организации не са получили..

публикувано на 12.02.25 в 19:11

Събраха почти 10 500 подписа за запазване на нощния градски транспорт в София

Темата за нощния градски транспорт в София провокира сериозна гражданска реакция през последните седмици. Към момента активни граждани организират подписка за запазването на нощния градски транспорт и разкриването на нова автобусна линия до Летище "София“, която да се движи през нощта. Инициатори на петицията са Панайот Желязков и Радослав..

публикувано на 12.02.25 в 18:05

СОС ще разгледа три доклада за оптимизиране на част от наземния градския транспорт

На предстоящото заседание на Столичния общински съвет утре, в дневния ред са включени три доклада с предложения за оптимизиране на част от наземния градския транспорт, подобряване на транспортното обслужване и разкриване на нова линия. Трите предложения идват от страната на зам.-кмета в направление "Транспорт и градска мобилност“ Илия Павлов и..

публикувано на 12.02.25 в 17:15

Предлагат изменение на Наредбата за специфичните изисквания към млечните продукти

Ще се промени ли качеството на храните у нас, след като правителството актуализира наредбите за тяхното производство? Поводът е становище на асоциация "Активни потребители“, изпратено до Министерството на земеделието и храните, във връзка с представения за публично обсъждане проект на Постановление на Министерския съвет за приемане на Наредба за..

публикувано на 12.02.25 в 16:16

Филмът "Терапията" е психологическа драма-трилър за твореца, но и за човека

Пореден нов български филм, наречен "Терапията" , ще ни радва от големия екран. Неговата премиера се състоя преди дни, а повече в предаването "Добър вечер, София“ разказа актрисата Розалия Абгарян , която е част от екипа на филма. "Залата беше пълна. Филмът е различен, засяга важна тема и провокира важни въпроси", посочи тя.  В обществото..

публикувано на 12.02.25 в 15:40
Димитър Маринов - председател на Българския фармацевтичен съюз

Димитър Маринов: В половината областни градове в страната няма денонощна аптека

България е на четвърто място в Европа по брой аптеки на глава от населението. Единствено Испания, Гърция и Кипър имат повече аптеки, каза пред Радио София председателят на Българския фармацевтичен съюз Димитър Маринов. Разпределението им е концентрирано в големите градове, поради факта, че и населението живее основно там. "В Европа 58% от..

публикувано на 12.02.25 в 15:23