Рожденият ден на Владимир Димитров-Майстора е празник за целия град Кюстендил, за всички които обичат големия художник. Той е роден през 1882 г. в кюстендилското село Фролош, но от 1889-а семейството му се преселва в областния град.
Неслучайно днес градската художествена галерия носи неговото име.
"Радостно е, че този празник от 12-13 години е неизменна част от културния календар и културната политика на Кюстендил. Така ще бъде и занапред", сподели пред БНР-Радио София Валентин Господинов - директор на галерията.
Именно в Художествената галерия "Владимир Димитров-Майстора" ще се състои 12-ата церемонията по връчване на Националната награда за живопис на името на Майстора.
Призът се присъжда всяка година на български художник за изключителните му постижения в изобразителното изкуство през изтеклата година.
От 2013 година насам с престижната награда са отличени Андрей Даниел, Свилен Блажев, Ивайло Мирчев, Станислав Памукчиев, Николай Майсторов, Анета Дръгушану, Захари Каменов, Елица Тодорова, Йордан Кисьов, Атанас Парушев и Румен Гашаров.
Номинираните тази година са Динко Стоев, Димитър Чолаков, Георги Андонов и Валентин Дончевски.
Освен постоянната изложба на Майстора в момента в галерията има и на Стоян Венев, на който през есента ще бъде отбелязана 120-годишнина от рождението му.
Разбира се, подредена е и експозиция на предишния носител на наградата – Румен Гашаров.
"Фондът на галерията продължава да се обогатява", не скри радостта си Господинов.
Чуйте разговора на Лили Големинова.Лилия ИлиЕва, aвторката на книгата с интервюта с 33-ма известни български мъже „Заведи ме в теб“, разкрива какво са ѝ споделили за любовта някои от героите ѝ в книгата. Актьорът Андрей Баташов ѝ изповядва: „ М исля, че взаимоотношенията между двама души зависят от качеството на информацията, която протича между тях, дали е точна, ясна и..
Мобилното студио на предаването „Радиокафе“ се настанява удобно на сцената на #гудгейм Lan Party 2025 . На 24 май – празника на българската просвета, култура и писменост, темите ще са предизвикателен фюжън между видео игрите и българския език. С разнообразните гости в три часовото предаване, ще проследим как се променя общуването в дигитална среда,..
Седмицата завършва с коментаторите във "Форум" – Адриана Диканчева и Никола Атанасов. Заедно с водещата Елена Пъневска, те дискутираха по различни теми от деня: - ПП "Възраждане“ апелират министерствата да разгледат членствата в различни НПО и да прекратят такива, които не носят полза за държавата - Тръмп блокира възможността..
Столичната библиотека отбелязва Деня на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност с фотодокументални изложби, литературни четения и Ден на отворените врати. Празничната програма за 24 май ще започне в 11.00 часа, а софиянци и гости на столицата могат да посетят Централната сграда на пл. "Славейков“, да разгледат..
Третото издание на Нова българска типография демонстрира постиженията на българските дизайнери, работещи в областта на калиграфията, летеринга, шрифтовия дизайн и типографията след 2019 година. Повишеният интерес към изкуството на шрифта през последните години създаде поле за изява на много автори и повиши критериите и очакванията на широката..
Сериозно разминаване между желанията за професионална реализация на завършващите училище и реалните нужди от кадри на пазара на труда, отчитат от една от големите компании в областта на HR решенията. Наблюденията са направени сред над 300 български и международни компании от различни сектори. През последните години сред най-желаните..
Тържествено събрание по повод 24 май се проведе през днешния ден в Българската академия на науките. Заместник-председателят на БАН проф. Емануел Мутафов откри празника в зала “Проф. Марин Дринов“ с откъс на старобългарски език от “За буквите“ на Черноризец Храбър. Председателят на Академията чл.-кор. Евелина Славчева поздрави учените и гостите за..