Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как технологиите се отразяват на живота ни?

Доброслав Димитров от БАСК пред Радио София

Снимка: Rawpixel

Имплантирането на чип в човешки мозък е стъпка напред, за да се даде възможност на хора преживели наранявания или други заболявания да контролират своите мисли, чрез технологични устройства, това заявява Илън Мъск. Но революционна ли е, или скандална тази стъпка?

В предаването "Ритъмът на столицата" събеседник по темата е Доброслав Димитров – председател на управителния съвет на Българската асоциация за софтуерни компании (БАСК)

"Всяко нещо, което е много ново и различно от това, с което сме свикнали може да бъде определено като скандално, но има много негативен заряд в тази дума, така че "революционно" е по-точната", уточни експертът.

По думите му както всяка голяма промяна и тази носи притеснения след себе си. Дори самият факт, че се сближаваме толкова много с машините, поражда представи за лош завършек на това, но е добре да се съсредоточим върху полезните страни.

"Реално погледнато ние и в момента сме изключително свързани с машините – носим своите телефони навсякъде. Къде знаем, къде не знаем споделяме всичко в социалните мрежи. Носим "умни" часовници, които ни мерят пулса – всичко това се цифровизира и тези данни са достъпни за големите компании", илюстрира Доброслав Димитров. Той допълни, че това, което си е поставила за цел компанията на Илон Мъск е много голямо, тъй като самият той мисли в голям мащаб и напред във времето, а именно, че чрез развитието на изкуствения интелект и машините и еволюцията, която се случва при тях, може да се окаже, че човешкия вид не е най-интелигентната единица на земята.

"С други думи той смята, че в дългосрочен план ние трябва да се надградим с машините, а прагматичното изражение на този факт е, че наистина може да даде нов живот, нов начин на преживяване на хора, които са пострадали, или родени с проблеми, които няма как да бъдат решени от настоящата медицина. Наистина медицинското приложение е много мащабно и много хуманно така, че смятам, че ползите ще бъдат много повече от минусите", подчерта Димитров.

 Какво ще се случи в бъдеще с творческите професии, ще отстъпи ли място човешкият гений на изкуствения интелект?

"Ако се замислите, това вече ни се е случвало. Машинно-фабричните изработки превъзхождат като качество тези създадени от занаятчиите, но това не е отменило факта, че много често предпочитаме да ползваме неща създадени от човешка ръка, поради това, че ги усещаме по-близки", поясни Доброслав Димитров. Ако сравняваме възможностите чисто като интерпретация, няма база за сравнение с машините, както труда на един занаятчия не може да се сравнява с машинен елемент, произведен с прецизна машина. Не мисля, че има заплаха, не е важно дали ни превъзхождат или не, по-скоро е въпрос на нашия избор", направи съпоставка експертът.

Какво казва Европейското законодателство за регулацията на изкуствения интелект, така че поне да се чувстваме защитени от кибер посегателства.

Регулацията на ЕС е с грешно ударение и насочена в грешна посока, но има своите качества, тъй като подчертава необходимостта от защита на личните данни, от защита на хората като биологични данни. Тези частни регулации са добри, но частта, в която се смята, че могат да спрат самите технологии и тяхното развитие са силно неадекватни, тъй като технологиите се развиват в целия свят, а да излезеш от съревнованието, би означавало да останеш без значение за бъдещето, категорични са от БАСК.

Регулацията трябва да прави само едно нещо и то е:

"Да не позволим технологията да бъде монополизирана, да не позволим да се владее от 4-5 компании, да не позволим данните, които са от критично значение за създаването й да бъдат свръх концентрирани в ръцете на малък брой играчи и да нямат достъп други до нея, така че да могат и те да развият своите технологии", изтъкна още Доброслав Димитров.

Още интересни аспекти, чуйте в разговора на Данаил Конов в звуковия файл.

По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Деца измислят лого на Националната телефонна линия 116 111

15 години след отварянето на Националната телефонна линия за деца 116 111 ,  Държавната агенция за закрила на детето (ДАЗД) обяви национален детски конкурс за изработване на лого на линията и чат приложението към нея. Участие в него може да вземе всяко дете (само с 1 предложение) на възраст от 11 до 16 години , като авторите имат пълна..

публикувано на 14.05.24 в 17:34

NewBlog 4U е медия за студенти - поколение Z

Своя нова медия създадоха студенти в Нов български университет. Казва се NewBlog 4U и в нея се публикува изцяло авторско съдържание, създадено от студентски редакционен екип по теми, които интересуват младите хора в България. Мотото е „Гласът на студента“. Репортери, оператори, монтажисти, рекламисти, дигитални маркетинг специалисти на..

публикувано на 14.05.24 в 16:39

Поредица от лекции "Бележки от германската фотография" ще представи Гьоте-институт

В края на април в Гьоте-институт стартира серия от лекции с доцент Катерина Гаджева, посветени на фотографията от началото на ХХ век , Историята на фотографията е низ от технически нововъведения, целенасочени търсения и случайности, които остават скрити зад привличащи любопитството образи. Голяма част от тези образи са дело..

публикувано на 14.05.24 в 15:48

Владислав Венев: Потребителите сами дават нужните данни на кибер измамниците

От кибер заплахите и измами може да пострадат и крайните потребители, но и организации, компании. Не можем да говорим само за отделни сектори или сфери. Абсолютно всеки е засегнат или застрашен от несигурността, която внесоха във всекидневието ни цифровите технологии. Това коментира БНР-Радио София експертът по киберсигурност Владислав..

публикувано на 14.05.24 в 15:13

Експерти ще вземат решение за новата организация на движение в центъра на София

Кметът на София Васил Терзиев ще се съобрази с мнението на експерти, за да вземе решение дали да се въвежда новата организация на движение на столичните булеварди "Патриарх Евтимий“ и "Фритьоф Нансен“. Това коментира днес председателят на Столичния общински съвет Цветомир Петров. От 29-и април жители на района протестират срещу проекта за..

публикувано на 14.05.24 в 13:31
Методи Савов (вдясно) и Христо Проданов

Предстои презентация на 40 години от изкачването на Еверест в Дом на киното

Навършиха се 40 години от изкачването на Българската експедиция на връх Еверест, най-високият в света. Това се случи през 1984 година. Заедно с първия българин, който успя да покори върха, още четирима българи се качват на Еверест на 9 май 1984 година – това са Иван Вълчев, Методи Савов, Кирил Досков и най-младият тогава в Експедицията, Николай..

публикувано на 14.05.24 в 13:28

Киноцентър "Ню Бояна" отваря врати за първото по рода си събитие Family Fantasy Land

Киноцентър "Ню Бояна" отваря врати за първото по рода си Family Fantasy Land събитие, организирано от Fest Team, за да отпразнува Деня на детето по наистина вълшебен начин. Цялото семейство е поканено да изследва три пъти по-голямата парти зона, изпълнена с атракции и забавления на този 1 юни. Добре познатите декори New York Street и London ще..

публикувано на 14.05.24 в 13:10