Какво е отговорното отношение към свободното време? Подробности разказа Стефан Прохоров, мениджър в областта на сценичните изкуства.
"Първото голямо предизвикателство на свободното време е, че то е малко. То не достига, също като живота и в този ред на мисли е много важно да си отговаряме на въпроса за какво ще го похарчим. И дали искаме да го харчим за нещата, за които сме го харчили до момента", каза той.
Относно заливането на Мона Лиза с доматена супа в знак на еко протест Прохоров отбеляза:
"Аз напълно разбирам гнева, който човек може да изпита към подобен тип активизъм, особено когато ти си казваш какви са тези младежи, зли вегани, замерят със супа големите произведения на изкуството с презумпцията, че младите, които още не са постигнали нищо на гърба на класиката и онова, което е устояло на теста на времето е по-ценно от всички нас, които сме още живи прокарват своите идеи, които остават неясни. Което е едно валидно възмущение, но също така възрастните хора обикновено си тръгват от този свят преди младите и наследството, което оставят в екологичен план е все по-тежко. То дори вече се вижда в определени части на света. Ние имаме много привилегии за да го забележим и фактът, че са необходими подобен тип акции показва по-скоро, че сме много далече от обществения консенсус, че целият свят може да се промени до степен, в която да бъде необитаем за нас самите и то в рамките на нашия живот. Проблемът е, че тези акции повдигат една вълна от обществено възмущение, която по никакъв начин не се свързва с темата на тези акции. Това е техният голям недостатък."
Как се създава стойност в стрийминг платформите?
"Хората са стойността. Старото клише, че ти си продуктът е безкрайно вярно и интересното е, че продуктът самосъздава тази стойност. Ти като потребител със своите интереси ще придадеш стойността на съдържанието, а не обратното", сподели Прохоров. Той посочи, че традиционните медии са в упадък, но въпросът е по какъв начин този статут бива осигуряван като стойност за хората, които произвеждат в него.
"Когато говорим за традиционни ценности като образование, достъп до култура, културата като средство за самоусъвършенстване, които са предположени във въпросните статути, които споменаваме, тогава те трябва да бъдат подсигурени като адекватно качество чрез подсигуряването на адекватни създатели и условия на труд на тези създатели. Когато условията на труд на тези създатели не са адекватни, те неминуемо ще приоритизират своя собствен живот. Защото той ще свърши преди живота на радиото. Радиото е надживяло не само своите създатели, но и много други хора", каза Прохоров.
По думите му културата и образованието са феномен на свободното време, а не са необходими за нашето физическо оцеляване. Турист и пътешественик, Прохоров обясни, че разликата между двете е, че туристът знае откъде ще мине и откъде ще се върне, докато пътешественикът си позволява повече неизвестности. Той отбеляза, че свободното време има една ключова функция и тя е възстановяването на трудовия капацитет и е важно то да ни зарежда с живот.
Той препоръча когато човек тръгне да си избира филм или книга, да не прекарва много време в това, да гледа какви филми и книги има, ами просто да избере нещо.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
"Разговор с психолог. Разбиране и преработка на детските емоции" - е акцентът на организираната тематична среща от Фондация "За нашите деца", която ще се проведе на 22 ноември с родители на деца от 0 до 7 години. Детето показва своите емоции още в утробата на майката, без да има представа и да осъзнава какви са те, това разказа в..
Макар днес да живеем значително по-дълго от нашите предци, основните причини за смъртност остават все същите социално-значими заболявания - сърдечно-съдови, невродегенеративни и метаболитни нарушения. “Когато говорим за анализ на един сложен процес, какъвто е биологичното остаряване, на клетките, тъканите, органите на човешкото тяло и на всички..
Отбелязваме Световната седмица за повишаване осведомеността за правилната употреба на антибиотици. През тази година темата е: “Антимикробната резистентност е невидима, аз не съм“ и има за цел да повиши осведомеността за въздействието на антимикробната резистентност върху живота на хората, като поставя пациентите в центъра на дискусията. Прекомерната и..
Българският фонд за жените отбелазва своите 20 години, 20 години подкрепа за правата на жените в България. Фондът е основан през 2004година от Станимира Хаджичитова и нейни съмишленички. Международната конференция “Феминизмът е за всички“ събра на 14 ноември представители на организации, подкрепени от Българския фонд за жените (БФЖ),..
Фондация за достъп до права (FAR) се присъедини към 29 организации, за да предупреди, че Пактът на ЕС за миграцията и убежището рискува да не успее да защити непридружените деца на границите на Европа. Въпреки че Пактът на ЕС включва редица гаранции за защита на непридружените деца, на практика той вероятно ще изложи децата на още по-големи рискове...
"Мълчанието на майките" е дългоочакваното продължение на криминалната поредица за инспектор Елена Бланко, от испанската литературна сензация Кармен Мола. Също както в предишните три книги – „Кървавата годеница“, "Пурпурната мрежа“ и "Годината на свинята“, историята е едновременно ужасяваща и съкрушаваща. Преводът и този път е на Анелия..
Даниела Белчева е от Варна, живяла е и е работила в Скандинавските страни и откакто си е в България създава фина, елегантна и стилна музика, най-вече на територията на джаза, но не само. За нея 2024 година преминава под знака на третия й албум “Naïve”. Той беше представен в съпътстващата програма на Международния музикален фестивал „Варненско лято“,..