Според официални лица, цитирани от Си Би Ес, вече има одобрен план за серия от нападения в продължение на няколко дни срещу цели, които включват ирански, в Ирак и Сирия. Тази серия ще е в отговор на дронови и ракетни нападения срещу американски сили в регион, в това число атаката с дрон в неделя, при която бяха убити трима американски военнослужещи в Йордания, в близост до границата със Сирия. За тази атака САЩ обвинява групировката Ислямска съпротива.
Америка иска да покаже, че няма да толерира атаки срещу американски военнослужещи, но в същото време има желание да не се ескалира ситуацията в региона и това ще е трудна задача.
Одобрената серия от атаки може да започне всеки момент. Говорителят на Съвета по вътрешна сигурност Джон Кърби каза, че на нападението Йордания има повече от една ответна реакция. Байдън от своя страна посочи, че Иран е отговорен за снабдяването на оръжия за нападението в Йордания - нещо което Иран отрича.
Америка също извършва удари срещу хутите, но тези удари до момента, както се вижда, не действат възпиращо на групировката. Хутитите до момента са нанесли над 166 пъти удари по американски бази в Ирак и Сирия. В отговор на това Щатите реагираха с контраофанзива по обекти на групировката и в двете страни. Имаше американски удари по хутите в Йемен. Хутите също нападат и търговски и военни кораби в Червено море (по-малко, но продължава).
Има натиск от някои конгресмени за по-твърд отговор на нападенията на хутите и срещу Иран, за да може да има някакъв ефект. Предстои да видим дали Щатите ще се придържат към политиката си спрямо Иран за санкции или ще се стигне до нещо повече този път спрямо Техеран.
Сбъдват ли се опасенията за по-голяма война в Близкия изток?
При началото на войната на Израел с "Хамас", Щатите ясно заявиха, че не искат да се стига до конфликт от по-голям мащаб. Но какво имаме в момента? Израел се бори с "Хамас" и с "Хизбула" в Ливан. Имаме и хутитие в Червено море. Сега Иран казва, че не иска война, но че е готов да се включи в такава ако се наложи. Така че конфликтът се разраства.
Всичко това тръгна от нападението на "Хамас" от 7 октомври, което доведе до война между Израел и "Хамас", продължаваща и до този момент.
Войната доведе до безпрецедентен скок в примерите както на антисемитско, така и на ислямофобско поведение тук в Америка. Чуват се и по-силни призиви за перманентно прекратяване на огъня в Газа. Даже някои градове приемат резолюция с подобен апел – Чикаго, Детройт, Атланта и Сан Франциско. Официално позицията на Щатите не е такава. Вчера обаче станахме свидетели на първата значителна стъпка на администрацията на Байдън срещу Израел след като президентът с указ наложи санкции на четирима израелци в Западния бряг, обвинени в насилие спрямо палестинци.
Байдън остава непреклонен поддръжник на Израел от началото на войната, въпреки че администрацията му иска Израел да прави повече за защита на цивилните и това е ясно послание от Вашингтон за Бенямин Нетаняху, че не се прави достатъчно за защита на цивилните.
Израел отказва да се вслуша в призивите за спиране на огъня с един от мотивите - че военната операция е необходима за освобождаване на заложниците.
От началото на офанзивата в Газа срещу "Хамас", според местни източници, са загинали над 26 хиляди, предимно жени и деца.
Тази седмица също в американския конгрес бяха изслушани ръководители на технологични гиганти като Мета, ТикТок и Екс (Туитър), изслушване, по време на което имаше доста емоции.
На изслушването законодатели нападаха с въпроси и предположения лидерите на едни от най-големите социални медии. Отправиха се обвинения в това, че не се прави достатъчно за спиране на вълната от насилие спрямо децата.Представени бяха много силни истории за жертви на насилие спрямо деца, някои от които стояха в залата. Стигна се дори и до момент, в който Марк Зукърбърг (директорът на Мета) стана от стола си и се обърна към публиката, за да отправи извинение. Много емоционално изслушване, с което законодателите се надяват да съберат обществена подкрепа за приемане на закъсали законови протекции за децата.
Има няколко законопроекта, които са в застой и това изслушване може да посъбуди интереса към тях. Едно от предложенията включва възможност социалните медии да се съдят за съдържанието което качват.
Към момента законово социалните медии не носят отговорност за съдържанието, което се появява от страниците им, защото те се приемат просто като платформи, които дават място без да ги касае съдържанието. Премахването на определено съдържание като реч на омразата, насилие и детска порнография става по усмотрение на самите компании като невинаги работещите в социалните мрежи могат да реагират бързо за отстраняване на подобно съдържание.
Днес "Радиокафе" гостува на Община Цариброд – Република Сърбия. Какви ще бъдат предизвикателствата пред българите, които живеят тук през новата година? Това е поредното съвместно предаване на Радио Телевизия Цариброд и Радио София. Зоран Джуров – Председател на Общински съвет Цариброд е първият ни събеседник: "Глобално нещата не са се..
На 25 януари 2025 година, Българско национално радио отбелязва 90 години от издаването на Указ номер 25, подписан от Цар Борис III. С тази наредба-закон радиоразпръскването в България става държавна собственост. Тази дата се възприема за начало на професионалното радио в България: Историята на българското радио обаче се заражда и оформя още..
Разговорът е с Анатолия Тодорова - уредник в Историческия музей “Свищов” и член на УС на Международна фондация “Алеко Константинов”: "Няма друг българския писател, останал с малкото си име, като наш съвременник и приятел. По неговото време Свищов е градът на първите неща. Гражданите в ежедневието си се радват на балове, приеми. Парите са се влагали..
Легендарният поборник, войводата Филип Тотю е имал богат и вълнуващ любовен живот, въпреки строгите правила за хайдутина - да не прескача дувари и да не ходи по жени, нито своя, нито чужда. Точно тях Филип Тотю не спазвал. Той имал три съпруги, съдили са го за двуженство, с последната си жена се събира, когато той е на 65, а тя - на 29...
Националната галерия „Квадрат 500“ представя 21 графични листа на Пикасо, тематично свързани с негови и на други автори литературни текстове, с лични преживявания и прозрения. Подробностите - от Калин Николов, уредник на фонд „Чуждестранна графика“:
Нели Симеонова, изпълнителен директор на компания „Антарта“ за възобновяването на производството на оригиналната българска космическа храна. Техният партньор, Институтът по криобиология и хранителни технологии трети в света е произвеждал космическа храна, а екипът на "Антарта" предлага висококачествени продукти за кратки и дълги пътувания в Космоса,..
С Йордан Радичков, внук на Йордан Радичков говорим за инициативата "Януари - месец на Радичков" която тази година е в Антарктика! Още в края на тази година всички издания на българския писател ще бъдат изпратени в библиотеката на нашата експедиция там: Благодарение на българската мисия в Антарктика и проф. Христо Пимпирев, новите издания с истории..