Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Защо расте интересът към строителството с естествени материали?

И в България е имало традиции, предимствата обуславят все по-широко приложение

Снимка: Архив на арх. Веселин Веселинов

Четиридесет процента от парниковите газове идват от строителството, твърдят специалисти. Приказката за трите прасенца и стабилността на къщата вече трябва да има нов прочит, на базата на съвременните технологии и енергийната ефективност.

Така наречените съвременни тухли, за съжаление генерират множество вредни емисии при своето производство. Също така до голяма степен се губят техните качества, коментира пред БНР-Радио София арх. Веселин Веселинов, сертифициран дизайнер на пасивни сгради, практикувал в България и Германия, автор в „Климатека“. Глината може да регулира температура и влажност на въздуха, да създаде по-благоприятен микроклимат в помещенията, докато самата вече изпечена тухла е единствено добър топло- и шумоизолатор. Регулацията на микроклимата се губи след изпичане.

Той уточни, че естествени строителни материали са дърво, глина, слама, камък, тръстика, коноп, строителна вар бамбук, корк и много други.

Някои от старите технологии и материали днес се преоткриват от друга гледна точка.

„Дори немският стандарт за енергийна ефективност до преди няколко години отговаряше на енергийната ефективност, която има една стена отпреди 3500 години, направена от естествени материали от глина, слама, тръстика, от тяхната комбинация“, каза арх. Веселинов. И даде примери от древността до наши дни, от храмовете в джунглите до сгради в Дубай, които улавят ветровете за охлаждане.

В България - от Странджа до Балкана, от Възраждането и преди това, също могат да се посочат добри, традиционни практики с естествени строителни материали.


Специалистът изтъкна предимствата на такива материали:

  • Те регулират микроклимата в помещенията. Например глината абсорбира влажност, температура и според различния денонощен или годишен цикъл – отдава;
  • Отлични топлоизолатори са (например сламата);
  • Също така те са и дишащи, тоест чрез дифузия водните пари могат да излязат свободно от сградната конструкция - - сградата се предпазва също и от конденз, мухъл, плесени.;
  • Добър звукоизолатор;
  • Могат да намалят електромагнитните вълни и лъчения;
  • Естествени строителни материали са достъпни и евтини.

В Северна Европа има сгради до 90 метра височина, реализирани от дърво. В Близкия изток се строят глинени здания до 25 метра.

У нас през втората половина на ХХ век навлиза все по-масово изграждането на стоманобетонни конструкции и това все още има огромна инерция от тази тенденция, коментира арх. Веселинов.

Ограниченото приложение на строителството с естествени материали до голяма степен се дължи на неосведоменост и незнание – както на потребителите, така дори и на професионалисти – проектанти и изпълнители.

Въпреки всичко, у нас вече има стотици къщи, построени на тази база.
Интересът расте и това е обяснимо, допълни още дизайнерът.

Все пак е добре да се направи консултация със специалисти, защото такава сграда трябва да бъде съобразена с местоположение, климат, терен, организация, бюджетиране, подходяща технология, правилно комбиниране и т.н.

Чуйте разговора на Антония Каменичка.

По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Новите велоалеи в София - ако тази промяна беше лесна щяха да я направят още през годините

През годините велосипедистите многократно са заявявали желанието си в София да има по-добра велоинфраструктура, коментира пред Радио София велокметът на София от глобалната мрежа Bicycle Mayor Network Милен Ангелов. „Да има свързани велоалеи, места където майки с деца спокойно могат да карат велосипед и да се придвижват в градска среда. Ние..

публикувано на 17.05.24 в 10:17

София е изостанала по много параметри и има да наваксва, смята зам.-кметът по транспорта Илиян Павлов

В четвъртък излезе решението на Административния съд, с което се спират промените в движението в центъра на София. Пред Радио София зам.-кметът по направление “Транспорт и градска мобилност“ в Столичната община Илиян Павлов обясни, че тъй като решението на съда е излязло късно снощи, той все още не се е запознал с мотивите. „В днешния..

публикувано на 17.05.24 в 09:13

Дъждът спира, температурите се повишават - в София до около 19°

Днес превалявания ще има само на отделни места, а в следобедните часове облачността над много райони ще се разкъса и ще намалее до предимно слънчево време. Вятърът ще се задържи от изток-югоизток, ще е слаб, в Източна България – до умерен, съобщиха от НИМХ. Максималните температури ще са предимно между 17° и 22°, в София – около 19°. Над планините преди..

публикувано на 17.05.24 в 07:35

Експерти обсъждат "Екологичните аспекти в минерално-суровинния отрасъл на България"

Днес и утре в Етрополе се провежда Национална научно-техническа конференция на тема „Екологични аспекти в минерално-суровинния отрасъл на България”. Участниците дискутират теми като иновативни решения за производство в хармония с природата и устойчивото управление на отпадъчните води, каза пред Радио София доц. д-р инж. Кремена Деделянова -..

публикувано на 16.05.24 в 17:56
Доц. Тодор Ялъмов

Стопанският факултет на СУ "Св. Климент Охридски" спечели най-значимия проект в историята си

Наскоро Стопанският факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“  спечели най-значимият до момента проект в своята история. Туининг проектът TWIN4ECO е на стойност 2,7 млн. лв. и се финансира по Националния план за възстановяване и устойчивост.  Срокът на изпълнение е средата на 2026 година.  Същността на проекта е пренасяне на..

публикувано на 16.05.24 в 17:06

Има ли решения за преодоляване на демографската криза?

„Здравеопазване и образование: Възможни решения за преодоляване на демографската криза” е темата, която обединява Ротари България и различни институции. На кръгла маса днес в София, те обсъждат глобалните тенденции за задълбочаване на демографската криза и това, че България е най-засегната държава в ЕС. Пред Радио София Христо..

публикувано на 16.05.24 в 15:46

Музика, изкуства и занаяти учат в нов арткабинет таланти на 27-о училище

Заместник-кметът по направление "Култура, образование, спорт и младежки дейности" Яна Генова откри арткабинет в 27-мо училище "Акад. Г. Караславов" , съобщиха от Столичната община. Новият кабинет е предназначен за преподаване на изкуства – музика, изобразително изкуство и занаяти. Новото артпространство ще помогне за развитие на дарбите на..

публикувано на 16.05.24 в 15:12