Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как да се справим с проблемите в семейството казва книгата "Без драми" на Недра Тауаб

Какво е токсична прошка? Чуйте анализа на редактора на Павлина Върбанова

Павлина Върбанова

Всяко семейство има своя история. За някои от нас то е здравата опора, която подхранва увереността ни и ни помага да се справяме с житейските несгоди. За други е източник на болка, обида и конфликти. Семейните отношения са решаващи за щастието ни, а раните, нанесени от близките ни, са най-дълбоки.

Американката Недра Тауаб, лицензиран терапевт и експерт по взаимоотношенията, е автор на книгата "Без драми", в която тя говори за дисфункционалните семейства. Предлага ясно формулирани съвети как да разпознаете дисфункционалните семейни модели и да изберем най-добрия път, за да прекъснем цикъла на токсични отношения и да продължим напред.

"Основният лайтмотив на книгата е следният: не винете себе си за тези отношения! Не само вие сте виновни за тях, тъй като има и отсрещна страна", споделя редакторът Полина Върбанова.

Авторката обръща особено внимание на това, че ние се формираме в семействата си, израстваме от най-малки в тях, попиваме моделите в тези семейства и няма как да е иначе. Това което виждаме в нашето семейство, ние го възприемаме едва ли не като единствено възможен модел на поведение и едва когато израстваме и се разширява кръга на нашите познати, приятели и близки. Виждаме, че има и друг вид отношения, анализира редакторът.

Книгата ще помогне да разберем и разрешим семейните си проблеми. Те може да са най-разнообразни – от травмата на емоционалното пренебрегване и наследството на зависими или отсъстващи родители до проблемите с психичното здраве на роднините.

Независимо дали смятате, че семейството ви е дисфункционално, или просто искате да подобрите отношенията си, наученото ще ви помогне да поемете контрол над собствения си живот и да станете човекът, който искате да бъдете, уверяват от издателството.

Книгата "Без драми" разглежда и анализира понятието “Токсична прошка“.

"На мен ми направи силно впечатление, когато работих върху тази книга и ми се стори като оксиморон, това словосъчетание, защото поне аз за себе си приемам, че когато човек прости, той се освобождава от нещо, което го е измъчвало , но има и друг поглед върху нещата, даден от авторката-

Едно от нещата, които казва за прошката, че "прости и забрави" означава "прости и потисни" – ти прощаваш и се опитваш да забравиш, но на подсъзнателно ниво, това всъщност е потискане на чувствата, които остават в нас и продължават да ни измъчват. Именно това, започва да действа като отрова и в този случай. Недра Тауаб определя прошката като токсична – непреработените чувства, неизяснените отношения между хората, когато единият е съгрешил, а другият трябва да прости, това не съдейства за психичното здраве, когато има чувство за сторена грешка. За вина е най-добре нещата своевременно да се изясни какво всъщност се е случило, но тук сложността идва от това, че се намираме на различни нива на осъзнаване стореното, коментира още Павлина Върбанова.

Какво да правим в тези ситуации, кои са често срещаните митове за прошката и начините да преодолеем преживените травми в отношенията си с близки хора и какви токсични нагласи е добре да преодолеем според Недра Тауаб и книгата ѝ "Без драми" - чуйте в разговора с Павлина Върбанова.

По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Даян Русинов и Илона Стоянова

Да си приятел с учениците е въпрос на баланс

След няколко дни ще се честват 145 години от създаването на 117 средно училище „Свети Свети Кирил и Методий“ в град Бухово.  Гости в студиото са Даян Русинов – магистър по музика, преподавател и Илона Стоянова – преподавател по история, цивилизация и философия. Включваме по телефона и директора, г-жа Янка Цекова: "Когато човек има желание за..

публикувано на 28.04.24 в 11:59
Лили Големинова

На Цветница с Лили Големинова

Лили Големинова е една от емблемите на Радио София. На имения ѝ ден е само музикален редактор, но и следващата неделя е автори и водещ на неделното Радиокафе: "Много се радвам, че празнувам на този ден. И аз съм кръстена на баба си, една изключителна жена. Много е направила за кариерата на дядо ми, имала е музикални амбиции, но я е оставила заради..

публикувано на 28.04.24 в 10:53
Д-р Иглика Мишкова

На Цветница с Иглика Мишкова

Вторият именик на Цветница, който ни гостува в Радиокафе е етнологът д-р Иглика Мишкова: "Кръстена съм на баба си. Игликата е едно от първите цветя, разбира се - и билка. Ползва се при венци, за лечение, има значението си в културата ни. Първото на Цветница е донасяне на върбовите клонки пред домашната икона и събиране на най-близките хора. На..

публикувано на 28.04.24 в 10:07
Цветанка Йотина

На Цветница с Цветанка Йотина

Цветанка Йотина – Кмет на Община Мирково на имения си ден е първият гост на Радиокафе навръх Цветница: "Обичам си Мирково, всичко, каквото е по силите ми го правя. Кръстена съм на мойта баба, вече имам и внуче, най-малкото, много е хубаво да се въпроизвежда името. Всеки българин трябва да носи вярата в себе си. Вчера в Мирково имаше лазарки. Вчера..

публикувано на 28.04.24 в 09:53

Историята оживява - Музей на българския спорт

Разговорът е с Катя Иванова - уредник на Музея на спорта в София. Дама, която заедно с нейния екип, носи вдъхновение и увереност в бъдните спортни успехи на нашата страна! Снимки от Музея на спорта може да откриете в описанието на епизода. С уговорката, че най-добре да го посетите лично. Припомням - намира се в сградата на Сектор А на..

публикувано на 27.04.24 в 16:00
Никола Фурнаджиев

Адресите на любовта - Никола Фурнаджиев

Поетът Никола Фурнаджиев и съпругата му са бохеми цял живот За поета Никола Фурнаджиев, Христо Радевски казва: “С него можеш да вървиш през цветя и тръни, да си сигурен и спокоен, да ловиш риба, да пиеш вино и да разделиш последната цигара. От близостта с такъв човек ти винаги се чувстваш виновен за това, че вземаш, а не можеш да дадеш“. Със..

публикувано на 27.04.24 в 14:00
Надя Розева

Как изкуството може да гради мостове

Надя Розева – за медалната скулптура и голямата си експозиция в Скопие: Надя Розева е художник, но твори основно в една много специфична ниша – медалната скулптура. В момента в 4 от залите на Националната художествена галерия в Скопие е подредена нейна изложба, която се радва на голяма посещаемост, медийно внимание и сериозен интерес в..

публикувано на 27.04.24 в 13:00