Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Цвета Николаева, кмет на "Красно село": За всяко трето дете в кв. "Борово" няма място в детска градина

Снимка: Радио София

Тази сутрин в предаването „Събуди се, София“ се спряхме на места и проблеми в район „Красно село“. В колата на Радио София, заедно с водещия Константин Лавсов, се качи новият кмет Цвета Николаева.

Район „Красно село“ е третият по големина в столицата, след „Люлин“ и „Младост“, следователно недостигът на места в детските градини и яслите е изключително голям, съобщи Николаева. За всяко трето дете в кв. „Борово“ няма място в детска градина. В предишните 4 години в района няма нито една новоизградена детска градина, казва тя.

„Доста осезаем е недостигът, особено за яслени групи. В 8 ОДЗ е проектирано да се направи разширение на детската градина. „Борово“ е чувствително откъм недостиг на места“, каза кметът на „Красно село“.

Цвета Николаева признава, че сградите на училищата също не достигат, а някои от съществуващите са за спешен ремонт. Такъв е случаят със сграда, в която се помещават две училища - 142 ОУ „Веселин Ханчев“ и 203 ПЕГ „Свети Методий“. Постройката се нуждае от спешно саниране, а помещенията не стигат. Училището в най-лошо състояние е 25 ОУ „Д-р Петър Берон“. В него е правен ремонт, който е изключително некачествен, а покривът тече. Необходим е цялостен проект, защото до момента са правени частични проекти, а крайният резултат е незадоволителен.

„700 деца учат вътре. Със сигурност това училище би трябвало да тежи на съвестта на хората, които са правили укрепването. Стигнах до извода, че тук трябва изцяло нов, пълен проект, защото до момента са правени някакви частични проектирания, никой не отговарящ на изискванията, за да влезе като финансиране. Затова съм си заложила като цел, тази година да се проектира училището и с този проект догодина да намерим финансиране“, уточни районният кмет.

„Красно село“ е районът с най-много лечебни заведения в своите граници, което води и до проблеми с паркирането около тях. Наличието на толкова болници е предизвикателство, особено през зимните месеци, защото улиците пред лечебните заведения трябва да се чистят от снега постоянно.

„Започвам не от нулата, а от минус 10, защото това са 4 години, в които всички възможности са пропилени. Смятам, че има начин да прекараме проектите и трябва да се мисли на по-широко поле, защото само с бюджета на района няма как да стане“, обясни Цвета Николаева.

Тя добави, че друг проблем в района е парк „Хиподрума“, който се нуждае от основна реконструкция, а първото нещо, с което трябва да се започне е осветлението, което почти изцяло липсва. Паркът се управлява от общинското предприятие „Зелена система“, но недоволството си от състоянието му, жителите на „Красно село“ отправят към районния кмет.

„Една от точките, за които задължително искаме делигиране на бюджет, това е за осветлението, било то за проектиране, за текущи ремонти“, уточни Николаева.

Дебърската градина е друго емблематично място в „Красно село“, което се нуждае от основна реконструкция. Тя се намира зад Арменската църква и е основана от бежанците от Дебър преди повече от 100 години.

„Днес тя е емблема на упадъка в София“, признава кметът на „Красно село“ Цвета Николаева и добавя, че планира реновиране на градинката в най-скоро време.

Подробности можете да видите и чуете във видео файла.

По публикацията работи: Полина Начева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изкуственият интелект и медицината

Наближава крайният срок за участие в конкурса за студенти по медицина за есе по темата "Ще остави ли изкуствения интелект лекарите без работа?" Това е второто издание на наградите "Александър Дърводелски", а формата на получаване на есетата и оценяването останат същите, съобщават от Център за защита правата в здравеопазването. Паричните награди..

публикувано на 21.05.24 в 17:30
Снимка: UPI/ Archives of Roy Export Co. Ltd. Charlie Chaplin™ © Bubbles Incorporated SA

Концерт-спектакълът "Чаплин пианисимо" за първи път в България

Концертът-спектакълът „Чаплин пианисимо“ за първи път ще бъде представен в България. На 10 юни софийската публика може да види мащабния проект в зала „България“, на 12 юни в Пловдив - Драматичен театър и на 15 юни във Варна във ФК, в рамките на Международния театрален фестивал „Варненско лято“. Спектакълът е любопитен разказ за живота..

публикувано на 21.05.24 в 16:28

От ЕС обмислят нови ограничения за старите коли

Какъв е в България дялът на пазара за стари автомобили и как ще се отрази това на сектора, джоба и чистотата на въздуха? Любомир Доросиев, зам.-председател на Асоциация на вносителите на автомобили разказа подробности пред Радио София. По думите му българинът е започнал да кара все по-нови автомобили, като статистиката сочи, че от две години..

публикувано на 21.05.24 в 16:08
Национален дворец на културата

Информационен ден по Програма "Европа 2024" на Столичната община

Утре (22 май), в Sofia Lab, ще се проведе вторият Информационен ден по Програма „Европа 2024“ на Столичната община. Експертите ще дават насоки и формуляри за кандидатстване, придружаващи документи и ще разясняват методиката за оценяване. И през тази година, основаната цел е подпомагането и сътрудничеството между гражданите и местната власт...

публикувано на 21.05.24 в 15:09

Вторият концерт от цикъла "Вдъхновение" на Минко Ламбов с премиера на 22 май

На 22 май, от 18.30 ч., в концертната зала на Общински културен институт „Надежда“, ще се състои вторият концерт от цикълa „Вдъхновение“ на Минко Ламбов, заедно със „Симфониета „София“. Минко Ламбов композира концерта, специално за тромпетиста Венцислав Благоев. „Музиката е прекрасна. Аз отдавна свиря със „Симфониета“, с Минко, други..

публикувано на 21.05.24 в 13:42

Спортът и геополитиката през призмата на актуалния олимпийски идеал

Конференция-дискусия на тема " Спорт и геополитика: мит ли е олимпийският идеал за мир и братство? " ще се проведе на 22 май от 12:00 ч., съобщиха организаторите от Френския институт в България, „София 2024 – Световна столица на спорта“ и Националната спортна академия „Васил Левски“. Във време, когато конфликтите се изострят,..

публикувано на 21.05.24 в 13:12
Марио Хосен солира на откриването на

Научен симпозиум за музиката на композиторите от Дунавските държави

В рамките на международния музикален фестивал „Варненско лято“ има няколко важни насоки, които се развиват целенасочено през последните години. Разказва Марио Хосен, артистичен директор на фестивала: „Вече стана малка традиция в рамките на фестивала да наблягаме и на научния симпозиум – тази година той ще бъде посветен на музиката на..

публикувано на 21.05.24 в 12:31