Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Цвета Николаева, кмет на "Красно село": За всяко трето дете в кв. "Борово" няма място в детска градина

Снимка: Радио София

Тази сутрин в предаването „Събуди се, София“ се спряхме на места и проблеми в район „Красно село“. В колата на Радио София, заедно с водещия Константин Лавсов, се качи новият кмет Цвета Николаева.

Район „Красно село“ е третият по големина в столицата, след „Люлин“ и „Младост“, следователно недостигът на места в детските градини и яслите е изключително голям, съобщи Николаева. За всяко трето дете в кв. „Борово“ няма място в детска градина. В предишните 4 години в района няма нито една новоизградена детска градина, казва тя.

„Доста осезаем е недостигът, особено за яслени групи. В 8 ОДЗ е проектирано да се направи разширение на детската градина. „Борово“ е чувствително откъм недостиг на места“, каза кметът на „Красно село“.

Цвета Николаева признава, че сградите на училищата също не достигат, а някои от съществуващите са за спешен ремонт. Такъв е случаят със сграда, в която се помещават две училища - 142 ОУ „Веселин Ханчев“ и 203 ПЕГ „Свети Методий“. Постройката се нуждае от спешно саниране, а помещенията не стигат. Училището в най-лошо състояние е 25 ОУ „Д-р Петър Берон“. В него е правен ремонт, който е изключително некачествен, а покривът тече. Необходим е цялостен проект, защото до момента са правени частични проекти, а крайният резултат е незадоволителен.

„700 деца учат вътре. Със сигурност това училище би трябвало да тежи на съвестта на хората, които са правили укрепването. Стигнах до извода, че тук трябва изцяло нов, пълен проект, защото до момента са правени някакви частични проектирания, никой не отговарящ на изискванията, за да влезе като финансиране. Затова съм си заложила като цел, тази година да се проектира училището и с този проект догодина да намерим финансиране“, уточни районният кмет.

„Красно село“ е районът с най-много лечебни заведения в своите граници, което води и до проблеми с паркирането около тях. Наличието на толкова болници е предизвикателство, особено през зимните месеци, защото улиците пред лечебните заведения трябва да се чистят от снега постоянно.

„Започвам не от нулата, а от минус 10, защото това са 4 години, в които всички възможности са пропилени. Смятам, че има начин да прекараме проектите и трябва да се мисли на по-широко поле, защото само с бюджета на района няма как да стане“, обясни Цвета Николаева.

Тя добави, че друг проблем в района е парк „Хиподрума“, който се нуждае от основна реконструкция, а първото нещо, с което трябва да се започне е осветлението, което почти изцяло липсва. Паркът се управлява от общинското предприятие „Зелена система“, но недоволството си от състоянието му, жителите на „Красно село“ отправят към районния кмет.

„Една от точките, за които задължително искаме делигиране на бюджет, това е за осветлението, било то за проектиране, за текущи ремонти“, уточни Николаева.

Дебърската градина е друго емблематично място в „Красно село“, което се нуждае от основна реконструкция. Тя се намира зад Арменската църква и е основана от бежанците от Дебър преди повече от 100 години.

„Днес тя е емблема на упадъка в София“, признава кметът на „Красно село“ Цвета Николаева и добавя, че планира реновиране на градинката в най-скоро време.

Подробности можете да видите и чуете във видео файла.

По публикацията работи: Полина Начева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мая Цанева

Кой ще си „осинови спортна площадка“

Резултатите от кампанията на сдружение „Безопасни детски прлощадки“:  Преди няколко месеца, както обявихме и в ефира на Радио София, сдружение „Безопасни детски площадки“ стартира  кампанията „Осинови спортна площадка“. Сега разбираме, че победителите са повече от първоначално обявените награди. Как се стигна дотук и голям ли беше интереса –..

публикувано на 06.04.25 в 14:10

Дори трафопостът в село Смоличано е произведение на изкуството

Има едно село Смоличано в Oсоговската планина, което час по час и ден след ден става все по-красиво. Преди няколко години там се установява Елена Начева и създава „Живей с любов“ – пространство за деца, които творят. И селото, в което постоянно живеят десетина човека, започва да се променя – пленери, детски лагери, музикални майсторски класове...

публикувано на 06.04.25 в 13:42

Всяко представление е емоционален взрив

Весела Кунчева за предстоящето на 13 април в НДК представление "Исус Христос Суперзвезда": "В момента работим и по мюзикъла "Коса". Радваме се много на това, което правим. Огромна отговорност! Имахме трънлив път - бяхме готови с премиерата и се обяви пандемията. Трябваше да изчакаме година и половина. Това смирение, към което ни принуди ситуацията, бе..

публикувано на 06.04.25 в 11:40
Момчил Николов

Искам да видя нещо ново, което ме чака зад ъгъла

Момчил Николов , автор на и носител на престижната награда „13 века България“, за третата си книга от поредицата "Чекмо": "Чекмо е истински човек. Познавам го от 2002-3, когато живееше в Испания с питон-албинос "Джеймс Бонд", който влезе сега в третата книга. Казах му: "Йонко, един ден ще напиша роман за теб". Името му е Йонко, викат му "Чекмо"..

публикувано на 06.04.25 в 11:03
Стара София

Софийски разкази - Обявяването на София за столица

Разлистваме старите документи за избирането на София за столица на България: Но още преди 1879, за Иван Богоров тя е: "Гъбава с руди, разположена на приятно и лично поле при р.Искър. Има чисти и широки улица, добричко училище. Околностите са накичени с 12 манастира."  Георги Раковски я нарича "сърцето на България" в недовършен ръкопис, а за Петко..

публикувано на 05.04.25 в 16:00

Историята оживява - Извори за миналото на Копривщица от османските архиви, част първа

Светлана Мухова и новата ѝ книга "Извори за миналото на Копривщица от османските архиви": "Идеята за книгата възникна към края на 2023, Васил Теохарев от с.Розино е вдъховител. Той е млад човек, който изследва своя район. 1525 е първото споменаване на Авред Алан (женска поляна) - първият топоним на Копривщица, която още не е поселище. По негова идея,..

публикувано на 05.04.25 в 15:00
Петко Р. Славейков

Адресите на любовта - Петко Славейков

Петко Славейков имал две жени накуп Веруюто на палавия поет било „Жените са дяволи, които ни проваждат в пъкъла през райските врати” Възрожденският поет и просветител Петко Рачов Славейков познава твърде късно истинските чувства, при това като участник в любовен триъгълник. Той е отдавна женен за Иринка, от която има осем деца, когато се..

публикувано на 05.04.25 в 13:55