Основателят и председател на фондация "Здраве за България" д-р Алдин Али разказа в предаването "Ритъмът на столицата" какво го е провокирало да се замисли над необходимостта и да бъде създадена обучителна програма за подобряване на отношенията лекар-пациент.
Разказа, че след като се завършва медицина в Германия и се завръща в България, му прави впечатление отношението на пациентите към лекарите, но и обратното - отношението на лекарите към тях.
"Това беше една доста непозната за мен среда. Наблюдавайки какво се случва, видях, че съществува един конфликт, един проблем, върху който с години не беше работено - каза той. Вземайки предвид мненията и на двете страни, медикът се натъква на взаимни обвинения. - Виждах, че в този казус не съществува никакъв диалог. Очакваше се това само по себе си да се подобри, а аз мисля, че по-скоро трябва да се работи над този проблем. Фрапантното отношение на колеги в България към пациенти, както и жестоката агресия към медицински лица, на които съм ставал свидетел, ме провокираха да се замисля за всички онези пропуски в образователната и здравната ни система. Именно затова създадох и фондация "Здраве за България", която цели да провокира дебати, конкретни решения и диалог между лекари и пациенти по тази наболяла тема."
Д-р Али е кардиолог, години наред e практикувал в Германия, включително и в едно от най-натоварените отделения по спешна помощ там. Смята, че би било полезно за в бъдеще да се работи с младото поколение лекари и да се обучават на основни техники на комуникация с пациентите, справяне с агресивни такива, в кризисни ситуации, водене на разговори при донорски ситуации и други.
"За мен беше огромна изненада, че не съществува подобна програма в България, защото като студент в чужбина, имах 8 мобилни обучения в симулационен център с тази цел. Вкарваха ни в различни практически ситуации, в които можем да видим как въздействаме върху пациента, тъй като бяхме снимани в рамките на тези сценарии. След това получавахме обратна връзка от т.нар. „пациенти“ и можехме да се видим отстрани как въздействаме и къде грешим", разкри кардиологът.
В много от университетите съществуват "теоретични" часове, които са свободно избираеми, има и лекции на подобни теми, но акцентът не е достатъчен.
"Колкото и в общественото пространство да се изтъква, че причината колегите да напускат страната е в заплащането, мисля, че това не е така. Напускат заради липсата на доверие между лекар и пациент и влошаващата се обстановка на работа - категоричен е д-р Алдин Али. - Преди да бъдем лекари, ние сме преди всичко хора, но в ролята си на специалисти ние много често се явяваме като последна инстанция за даден човек и живота му. Той търси от нас не само лечение, но и разбиране и подкрепа."
Доколко отношенията лека-пациент в Германия са по-различни, ще чуете в разговора.
Какво ще представлява Симулационния център, който предстои да заработи у нас, каква семинари и обучения ще предоставя?
В момента се извършва обмен на опит с университети от Америка и Германия, за да бъде изградена програма за България. Очаква се и финансиране, за да стартира проектът в следващите месеци.
Още подробности може да чуете в разговора на Данаил Конов в звуковия файл.
В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..
В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..
Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..
Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..
Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..
Фестивалът “Възможното образование“ се завръща с пълно издание от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България. За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него, е акцентът на разговора с Нели..
Нова наредба за здравословно хранене на учениците предлага за обществено обсъждане Министерството на здравеопазването. Сега действащата е от 2009 г. През 2018 г. специалистите са преработили Наредбата за физиологичните норми и това налага промени в други документи, свързани с храненето на деца в ясли, градини и в училищна възраст...