Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

София има шанс да е "Европейска столица на приобщаването и многообразието"

Снимка: eudiversity2024.eu

Започна конкурсът, който ще определи носителят на наградата "Европейски столици на приобщаването и многообразието" за тази година.

Заявления за кандидатстване се подават до 15 февруари т.г. Оценяването от експерти и жури е насрочено за 16 февруари-31 март.

Европейската комисия ще обяви победителите на церемония, която ще се проведе на 25 април.

Европейският комисар по въпросите на равнопоставеността - Хелена Дали, ще бъде домакин, а на събитието на високо равнище в Брюксел ще присъстват кметове, държавни служители, заинтересовани страни в областта на многообразието и приобщаването и лица, отговорни за изготвянето на политики.

Могат да кандидатстват населени места, независимо от техния размер и брой жители, обясни пред БНР-Радио София Мария Стоянова - анализатор в Центъра за изследване на демокрацията и част от екипа на Хартата на многообразието в България:

"Целта на наградите е да бъдат насърчени местните власти за приобщаването и прилагането на политики и стратегии за борба с дискриминацията на различна основа. Конкурсът е демонстрация на съпричастието към европейските ценности. Наградата дава авторитет, градът става привлекателно място за туризъм, бизнес и живот."

Според Стоянова шансове имат София Пловдив, Бургас и доста други градове в България.

За съжаление в изминалите 2 издание Столичната община не е кандидатствала, но неслучайно София се слави като град на толерантността.

Носители на златно отличие #DiversityCapitals за 2023 г.

Повече от 70 градове и региони кандидатстваха за прозвището „Европейски столици на приобщаването и многообразието“ в миналогодишния конкурс.

  • В категория за селища с над 50 000 жители стана Тераса, Испания
  • С по-малко от 50 000 жители - Ла Сарса (с около 3 хиляди души население), Испания
  • Насърчаване на равенството на ЛГБТИК - Гданск, Полша

През 2024 г . ще бъдат определени носителите на златно, сребърно и бронзово отличие в трите категории:

  • местни органи на териториално-административни единици с население по-малко от 50 000 жители;
  • местни органи на териториално-административни единици с население над 50 000 жители;
  • специална награда за местни органи, които създават условия за безопасни градове и региони за жените в цялото им многообразие, като се борят с насилието над жени.

Носителите на златните отличия ще носят титлата „Европейска столица на приобщаването и многообразието“ за период от една година.

Чуйте разговора на Катя Василева.

По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Софийски разкази - Душата ми е стон

"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.

публикувано на 23.11.24 в 15:00
Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева

Адресите на любовта с „55 изповеди за любовта“

Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..

публикувано на 23.11.24 в 14:00
Паметникът на Любен Каравелов в Копривщица

Историята оживява - Любен Каравелов: вестник първи, вестник втори

Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с..

публикувано на 23.11.24 в 16:00

Премиера на "О(б)твързан" представя Театър "Възраждане"

„О(б)твързан“ –  премиера в Театър Възраждане – Тери Фишър, режисьор на спектакъла и част от трупата на театъра: "Изключително умна комедия с много прости средства. За героя не е лесно, той е над нещата, колебанията му го спират. Предизвикателство е да не се плузгаш по повърхността. Опитали сме се да уцелим театралния език, съчетание на танц и текст,..

публикувано на 23.11.24 в 11:40

Да се зарибиш или да се откажеш

Покана за   София дръм фест от Боян „Бонзи“ Георгиев – барабанист и организатор на фестивала: "Това е единственото ежегодно барабанно събитие. Барабанния ни уъркшоп се казва клиника - пет различни за един ден. Пръв ще е един 16-годишен бъдещ Дейв Уекъл. Всеки, който е бил на барабанна клиника знае, че се води разговор между свирещия и публиката,..

публикувано на 23.11.24 в 11:09
С Жени Илиева

Играчката не е просто забавление, а инструмент за развитие

Развитие на креативността при децата и важността на безопасните играчки - говорим по темата с Жени Илиева, предприемач и създател на безопасни детски играчки: "Безопасна е играчка от безопасен материал, да е рециклируем и да не замърсява средата. Пластмасовите играчки са сред първите замърсители на околната среда. Играчката не е просто забавление,..

публикувано на 23.11.24 в 10:56

Нямаме нужда от дефиниции

Цвета Балийска ни представя Фестивала на авторския театър: "Проведохме три дискусии с творци от полето - всеки творец го прави по свой начин и нямаме нужда от дефиниции що е това фестивал на авторски театър. Има разграничение между драматургичен и авторски театър. Разликата е в процеса на създаване - при авторския, процесът на създаване е по време на..

публикувано на 23.11.24 в 10:13