Започна конкурсът, който ще определи носителят на наградата "Европейски столици на приобщаването и многообразието" за тази година.
Заявления за кандидатстване се подават до 15 февруари т.г. Оценяването от експерти и жури е насрочено за 16 февруари-31 март.
Европейската комисия ще обяви победителите на церемония, която ще се проведе на 25 април.
Европейският комисар по въпросите на равнопоставеността - Хелена Дали, ще бъде домакин, а на събитието на високо равнище в Брюксел ще присъстват кметове, държавни служители, заинтересовани страни в областта на многообразието и приобщаването и лица, отговорни за изготвянето на политики.
Могат да кандидатстват населени места, независимо от техния размер и брой жители, обясни пред БНР-Радио София Мария Стоянова - анализатор в Центъра за изследване на демокрацията и част от екипа на Хартата на многообразието в България:
"Целта на наградите е да бъдат насърчени местните власти за приобщаването и прилагането на политики и стратегии за борба с дискриминацията на различна основа. Конкурсът е демонстрация на съпричастието към европейските ценности. Наградата дава авторитет, градът става привлекателно място за туризъм, бизнес и живот."
Според Стоянова шансове имат София Пловдив, Бургас и доста други градове в България.
За съжаление в изминалите 2 издание Столичната община не е кандидатствала, но неслучайно София се слави като град на толерантността.
Носители на златно отличие #DiversityCapitals за 2023 г.
Повече от 70 градове и региони кандидатстваха за прозвището „Европейски столици на приобщаването и многообразието“ в миналогодишния конкурс.
През 2024 г . ще бъдат определени носителите на златно, сребърно и бронзово отличие в трите категории:
Носителите на златните отличия ще носят титлата „Европейска столица на приобщаването и многообразието“ за период от една година.
Чуйте разговора на Катя Василева.
В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..
В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..
Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..
Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..
Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..
Фестивалът “Възможното образование“ се завръща с пълно издание от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България. За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него, е акцентът на разговора с Нели..
Нова наредба за здравословно хранене на учениците предлага за обществено обсъждане Министерството на здравеопазването. Сега действащата е от 2009 г. През 2018 г. специалистите са преработили Наредбата за физиологичните норми и това налага промени в други документи, свързани с храненето на деца в ясли, градини и в училищна възраст...