Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

София има шанс да е "Европейска столица на приобщаването и многообразието"

Снимка: eudiversity2024.eu

Започна конкурсът, който ще определи носителят на наградата "Европейски столици на приобщаването и многообразието" за тази година.

Заявления за кандидатстване се подават до 15 февруари т.г. Оценяването от експерти и жури е насрочено за 16 февруари-31 март.

Европейската комисия ще обяви победителите на церемония, която ще се проведе на 25 април.

Европейският комисар по въпросите на равнопоставеността - Хелена Дали, ще бъде домакин, а на събитието на високо равнище в Брюксел ще присъстват кметове, държавни служители, заинтересовани страни в областта на многообразието и приобщаването и лица, отговорни за изготвянето на политики.

Могат да кандидатстват населени места, независимо от техния размер и брой жители, обясни пред БНР-Радио София Мария Стоянова - анализатор в Центъра за изследване на демокрацията и част от екипа на Хартата на многообразието в България:

"Целта на наградите е да бъдат насърчени местните власти за приобщаването и прилагането на политики и стратегии за борба с дискриминацията на различна основа. Конкурсът е демонстрация на съпричастието към европейските ценности. Наградата дава авторитет, градът става привлекателно място за туризъм, бизнес и живот."

Според Стоянова шансове имат София Пловдив, Бургас и доста други градове в България.

За съжаление в изминалите 2 издание Столичната община не е кандидатствала, но неслучайно София се слави като град на толерантността.

Носители на златно отличие #DiversityCapitals за 2023 г.

Повече от 70 градове и региони кандидатстваха за прозвището „Европейски столици на приобщаването и многообразието“ в миналогодишния конкурс.

  • В категория за селища с над 50 000 жители стана Тераса, Испания
  • С по-малко от 50 000 жители - Ла Сарса (с около 3 хиляди души население), Испания
  • Насърчаване на равенството на ЛГБТИК - Гданск, Полша

През 2024 г . ще бъдат определени носителите на златно, сребърно и бронзово отличие в трите категории:

  • местни органи на териториално-административни единици с население по-малко от 50 000 жители;
  • местни органи на териториално-административни единици с население над 50 000 жители;
  • специална награда за местни органи, които създават условия за безопасни градове и региони за жените в цялото им многообразие, като се борят с насилието над жени.

Носителите на златните отличия ще носят титлата „Европейска столица на приобщаването и многообразието“ за период от една година.

Чуйте разговора на Катя Василева.

По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Кристиан Сугарев

Концерт на 4 и 6 струни или как се преминава от виола на китара за една вечер

Кристиан Сугарев е виолист в състава на Софийската филхармония. На 27 април от 19 часа  в камерна зала „България“ заедно с още две дами от състава на филхармонията – Кристина Михайлов и Петя Йорданова той ще представи една специална и отдавна мислена програма. Самата програма е по идея на Кристиан. Ето какво разказ той за БНР – „ ще изпълним..

публикувано на 27.04.25 в 09:51
Празникът на община Чавдар

Празникът ни е като наш рожден ден

Днес на Томина неделя, предаването гостува на празника на община Чавдар. Говорим за развитието на региона, традициите и обичаите на хората, които живеят в малка Швейцария. Ще усетите и магията на „Света Петка“ - неолитното село над Чавдар. Първият ни гост е Павлина Павлова - секретар на община Чавдар: "Основно работим с групи с деца, това е..

публикувано на 27.04.25 в 09:47
площад

Софийски разкази - из миналото на площад "Бански"

Какво има зад решетката с розово-червен цвят на днешния пл.Бански? Кои гости на града винаги се озовават там? Кой премахва църквата Св.Никола Мали и кой - мюсюлманските храмове в града? Какво е да политикарствуваш и къде се политикарствува? Колко е бил капацитетът на първия цирк, преди да бъде разрушен и на мястото му да се построи покрит търговски..

публикувано на 26.04.25 в 16:00
Любомир Пипков

Историята оживява - Любомир Пипков, действие първо и второ

Слушаме Любомир Пипков от Златния фонд на БНР - гласа му и музикални откъси от негови произведения. Говорим за композитора с проф.Юлиян Куюмджиев, преподавател в НМА и автор на книга за него, както и с внучката му, актрисата Ани Вълчанова:

публикувано на 26.04.25 в 15:00
Райна Княгиня

Адресите на любовта - Райна Княгиня

Райна Попгеоргиева Футекова, влязла в историята като Райна Княгиня, има трагична и злочеста съдба. Според признанията в собствената ѝ автобиография, тя ушива знамето на Априлското въстание от любов към Георги Бенковски, който дори и да е разбрал за чувствата ѝ, не им е отговорил. Десетте дни на възторг, триумф и свобода за панагюрци и самата..

публикувано на 26.04.25 в 14:00

В "малките кутии на подсъзнанието" се развива действието на "Сън в лятна нощ"

За  премиерата на „Сън в лятна нощ“ на 29 и 30 април в Младежкия театър „Николай Бинев“ разговаряме с р ежисьора Диана Добрева. Тя се обръща към този текст след като е поставила много трагедии и сега е дошло време за една комедия. Но не коя да е, а именно този най-обичан текст на Уилям Шекспир. Мястото на действието, по пиеса, е гората. В тази..

публикувано на 26.04.25 в 10:45
Богдана Златева

Ако гласът, който говори, не чува гласа отсреща

Ако психодраматистите бяха рекламисти – събитие  от Българско Дружество по Психодрама и Групова Терапия, представено ни от Богдана Златева - дипломиран психодрама асистент към Д.Е.А.: "До голяма степен изграждането на лична марка е резултат на среща с другия. Стратегическата комуникация следва формата и структурата, с която се появяваме. Но се..

публикувано на 26.04.25 в 10:41