Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Първият AmCham Hackathon привлече над 130 студенти от Техническия и от Софийския университет

Снимка: amcham.bg

Американска търговска камара в България (AmCham) в партньорство с Техническия университет (ТУ) в София и Стопанския факултет (Ст.Ф) към Софийския университет "Св. Кл. Охридски" (СУ) организират за първи път AmCham Hackathon 2024.

Инициативата си поставя няколко цели: принос на бизнес-асоциацията чрез експертизата на своите членове за сближаване между полученото знание във висшите училища с практическите особености и нужди на бизнеса; ангажиране на студенти в решаване на конкретни бизнес казуси; показване на добри практики от утвърдени компании, работещи в България; задържане на студенти в страната и възможност за последващо ангажиране с програмите на университетите, както и за намиране на професионално развитие в участващите в Хакатона компании.

"Всички от Техническия университет с радост и ентусиазъм се присъединихме към идеята. Отдавна искахме да съберем студенти от двата университета и те да решават конкретни интересни казуси, поставени от компаниите, наши партньори – каза пред БНР-Радио София доц. д-р Агата Манолова - декан на Факултета по телекомуникации в ТУ. – Участват трети и четвърти курс магистри, дори докторанти. Записаните са над 130, има дори и от втори курс. Ще се опитаме да включим под някаква форма всеки от тях."

Макар че ще има технологична част, казусите в този Хакатон са свързани с бизнеса, допълни доц. д-р Тодор Ялъмов - зам. декан на Стопанския факултет на СУ:
"Поводът и предизвикателството е идеалната „сватба“ (между ТУ и СУ, бел. ред.). Инициативата е отворена и за студенти от други факултети. Вече сме имали сътрудничество AmCham преди около 1,5-2 години, когато с НБУ решавахме казуси в областта на човешките ресурси, тогава повече като дискусии.
Казусите и фирмите са много разнообразни. Студентите ще бъдат групирани според интересите, предпочитанията и уменията им, ще бъдат извадени от зоната на комфорт. Дългосрочният ефект от Хакатона ще бъде разширяване на социалната мрежа на студентите. Това ще бъде и в тяхна полза при наемане на работа."

Официалното откриване ще е на 12 февруари т. г. в Центъра за върхови постижения на ТУ, а финалната церемония по награждаване ще се състои на в последния ден (29) на месеца с домакинство на Ст.Ф на СУ.

Чуйте разговора на Катя Василева.

По публикацията работи: Георги Нейков
ВИЖТЕ ОЩЕ

Историческият музей в Самоков вече е и с виртуален достъп до експозициите

"Все пак това е бегло запознаване с богатите ни експозиции, създавани десетилетия", вметна директорът и припомни за образователните програми и практически занятия, които се изпълняват с участието на млади хора. В момента музейните служители работят усилено за отваряне и на дигитална библиотека. Предстои да бъде оборудвана нова зала,..

публикувано на 31.10.24 в 18:59

Как да избегнем интернет измамите при онлайн пазаруването

Кръгла маса на тема: "Измамите в интернет – новата пандемия“ организираха Патентно ведомство на Република България, Комисията за защита на потребителите и Европейски потребителски център – България.  Дискусионният форум бе със специалното участие на Главна дирекция за борба с организираната престъпност (ГДБОП). По време на кръглата маса..

публикувано на 31.10.24 в 17:49

Задържаният за убийството на жена в кв. “Младост” остава за постоянно в ареста

Задържаният за убийството на 77-годишната жена от столичния квартал “Младост” Михаил Ценков остава за постоянно в ареста.  Софийският градски съд определи най-тежката мярка за 41-годишния рецидивист, който е осъждан за грабежи и изнасилване, а преди по-малко от 2 месеца е излязъл от затвора, където е излежал 19-годишна присъда за убийство.  Ценков е..

публикувано на 31.10.24 в 17:33

Нов център на EIT у нас поставя България на европейската карта на иновациите

Европейският институт за иновации и технологии (EIT) , орган на Европейския съюз, започва най-новия си съвместен център в България . Чрез свързването на регионални участници, иноватори и партньори с най-голямата иновационна екосистема в Европа, новият RIS център на общността на EIT ще засили сътрудничеството между водещи бизнес,..

публикувано на 31.10.24 в 17:16

"Джобен фестивал" с есенно издание от 1 до 3 ноември

В три поредни дни, от 1 до 3 ноември, в "Ателие Пластелин" ще се състои есенното издание на "Джобен фестивал". Той се организира два пъти годишно и включва в себе си всички сфери на изкуството. Фестивалът навършва 12 години, каза пред Радио София създателят му Светослав Николов. "В началото си мислех, че това ще бъде поредното нещо,..

публикувано на 31.10.24 в 16:16

Защо е важно часовете на учениците в малките класове да започват по-късно?

Първият учебен час да започва в 9 часа, а не в 7,30 или 8 часа , настояват родители на ученици от първи до четвърти клас. От поне 10 години Асоциация "Родители" застъпва по-късното започване на класната работа и настоява всички училища да преминат на едносменен режим на обучение , за да може това да стане реалност. "Когато повдигаме..

публикувано на 31.10.24 в 15:42
Строителите работят по Сектор А на бъдещия стадион.

Започнаха изкопните работи по Сектор “А” на стадиона на ЦСКА-София в Борисовата градина

От ЦСКА София и “Главболгарстрой” показаха на медиите прогреса по строежа на стадион “Българска армия”. Строителството върви с доста добри темпове, като е съобразено с опазването на екоравновесието в Борисовата градина и се стреми към минимално влияние върху околната среда в парка. “Всички фази на проектиране са завършени, сега предстои най-хубавата..

публикувано на 31.10.24 в 14:43