С експозицията "Любен Зидаров – 100 години“ Съюзът на българските художници отбелязва 100-годишнината от рождението на Любен Зидаров (23.12.1923 – 3.01.2023), художник със забележителна диря в българското изкуство.
Любен Зидаров е посветил над седем десетилетия на изкуството на книгата. Той е един от най-разпознаваемите и обичани български илюстратори. Признат за един от създателите на модерното течение в българската илюстрация от 60-те години на ХХ в., художникът е и един от основоположниците на рисувания комикс в България и на първото у нас илюстровано списание за деца „Славейче“ (1957).
Любен Зидаров е илюстратор на детството на поколения българи.
В богатата му творческа биография присъстват стотици класически произведения от световната и българската литература, сред които “Андерсенови приказки“, “Приказки на Шехеразада“, “Островът на съкровищата“, “Граф Монте Кристо“, “Принцът и просякът“, “Чичо Томовата колиба“, “Том Сойер“, приказките на Е.Т.А. Хофман и Оскар Уайлд, романи на Карл Май, Майн Рид и Жул Верн, на Пейо Яворов, Николай Райнов, Ангел Каралийчев, Асен Разцветников.
Събеседник в „Радиокафе“ бе синът му Филип Зидаров – изкуствовед и куратор на експозицията.
"Не става дума само за това, че баща ми живя 99 години, но той работи почти през цялото това време. Първата му работа, представена в изложбата е от 1942, последната през 2022. 80 години творчески живот е наистина един век реално“, отбеляза синът.
Тайната отвъд физическото
„Не зная дали има тайна. За много хора първата детска книжка е била негова, за мен също, разбира се. Той беше пример, за мен в личен план, неговата работоспособност, дисциплина, неговата идея как човек трябва да има отговорност към онова, което върши и към собствения си талант, винаги ще бъде една недостижима цел, позиция в живота“, посочи Филип Зидаров, разказвайки как в ранните си детски години израства покрай родителите си.
“С идеята за книги, за изображения, за неща които се случват, които от живота преминават през изкуството и обратно, а в професионален аспект на художествен критик и куратор, изведнъж съвсем естествено оформихме партньорски тандем“, разкри той.
Почти три десетилетия те правят заедно изложбените, художествените и издателски проекти – той ми казваше „ти си моят агент“, разказва Зидаров.
За многобройните книжни издания преминали през ръцете му казва:
“Щастлив съм, че те се оказаха моята духовна връзка с няколко поколения читатели“.
Той имаше няколко много любими произведения, с които хората го свързваха по някакъв начин, сред тях „Андерсеновите приказки, които илюстрира за първи път през 1964 година и шестото издание през 2018 г.
“Всяко издание правеше почти наново, винаги развиваше контакта си с текста и с автора“, изтъкна Филип Зидаров.
Изложбата „Любен Зидаров -100 години“ представя много произведения на художника, книги и филма “Вълшебното огледало“.
Още от разказа за творческия път на Любен Зидаров, ще чуете в разговора на Даниел Ненчев.
За 11-а поредна година по случай великденските празници доброволци от сдружение "Бъди човек" зарадваха възрастни хора, като им занесоха пакети с трайни хранителни продукти. Дни преди това – от 17 до 19 април, в зала "Арена Самоков" се събираха дарения, които бяха пакетирани и занесени от младите хора до над 450 нуждаещи се хора в общинския..
Европейската комисия (ЕК) е предприела преразглеждане правилата за въздушния транспорт, с което могат да бъдат засегнати досега извоювани права на пътниците, сигнализират организации за защита на потребители. Текстовете в действащия и в момента регламент са от 2004 г. В новото предложение се залага по-голямо закъснение на полет, за да..
Писателят Милен Хальов се завръща с нова книга "Общежитие за чудовища - Детето от пророчеството“. Пред Радио София авторът сподели, че третата част на трилогията е финалът на историята. "Който е стигал до финала на втората книга, знае точно къде съм оставил персонажите, че има един тиктакащ механизъм, който ме накара много активно да събера..
"Написана като любовно писмо към невъзможното, "Bravery" е колкото силна, толкова и ранима. Песен за тези, които са се опитвали да поберат целия океан в една чаша", казват в профила си в социалните мрежи IVA за новата си песен. Ива и Елена Тодорови - сестрите от група IVA , представят в ефира на Радио София новата си песен , която е посветена на..
Бъдещето на ядрената енергия, образованието и изкуствения интелект обсъдиха експерти от ЦЕРН и Силициевата долина на специален форум в София (Fusion Future Conference - FFC). Учени, бизнес лидери и представители на институциите дискутираха ключовата роля на ядрения синтез в глобалната енергийна трансформация и възможностите за развитие пред..
Над 50 театрални спектакълаи над 70 филма и филмови етюди могат да видят жителите и гостите на София на 36-часов театрален и кино маратон в НАТФИЗ. Най-мащабното студентско арт събитие за първи път ще продължи 3 дни – на 25, 26 и 27 април. Елизабет Димчева, Николай Тодоров, Крум Царибашев, Алекс Стоянов и Емануил Цонев ще бъдат част от 36-часовия..
Божидара Стоянова следва духовен път, който се базира на баланса и лекотата. Тя среща своя учител, когато вече наистина не може да върви сама, когато е готова. Както гласи и древната поговорка. " Моят ментор ме откри в момент, когато бях "позабатачила нещата" . Бях пооплела конците. Интересното е, че аз срещнах моя учител, чрез друг негов ученик...